Ar tikrai lieknėjimas – brangus malonumas?

Kažkam kova su keliais nereikalingais kilogramais – gyvenimo tikslas, kažkam – neblogas verslas. Dietologų ir sporto klubų paslaugos, brangios procedūros gali ženkliai paploninti piniginę. Tik ką mes gauname už tuos pinigus?
 
Dietos parinkimas
 
Už ką mokame? Dietologai paprastai savo klientams parenka individualų racioną, viską detaliai suplanuoja ir suskirsto, ką, kada ir kiek reikėtų valgyti. Daugelis pacientų šventai tiki stebuklinga dietos galia ir mano, kad ji yra būtina. Tik jie nežino, kokią dietą pasirinkti, todėl kreipiasi į tuos, kurie apie tai nusimano geriau.
 
Ką gauname? Griežtos dietos neįmanoma laikytis ilgą laiką – visą laiką norisi ko nors, ko negalima... Tokių apribojimų pasekmė – nepasitenkinimas racionu, sulėtėjusi medžiagų apykaita, auganti rizika „atitrūkti nuo grandinės“, bloga nuotaika... Dieta – tai tik pusė darbo. Labai daug ką lemia būtent jūsų nusistatymas, nuotaika, noras keisti savo gyvenimą į gera.
 
Sprendimas taupiems. Geriausia mokytis rinkis mažesnio kaloringumo produktus, ugdyti naujus sveikos mitybos įpročius ir daryti juos kasdienio gyvenimo dalimi – tada ir svoris bus normalus, ir nuotaika gera. Kur to išmokti? Pasiskaičius dietologų ir gydytojų knygas, apsilankius poliklinikoje pas savo gydytoją. Taip galima ženkliai sutaupyti.
 
Psichotreningas
 
Už ką mokame? Psichotreningą praktikuoja ne visi sveikatingumo centrai, tačiau tokių gana nemažai. Pavyzdys: žmogų, kuris nori sulieknėti, pastato į rato vidurį. Aplinkui vaikštantys žmonės baksnoja ir priekaištauja, koks tas negražus ir baisus. Arba kitas variantas: seanso metu klientai kramto skanėstus, tačiau jų neryja, o išspjauna į maišelį, o po to žiūri, koks negražus ir nekeliantis apetito lieka saldainis arba torto gabaliukas. Tokios praktikos kūrėjų teigimu, šie seansai priverčia žmogų neapkęsti savo antsvorio ir atpratina šlamšti skanumynus.
 
Ką gauname? Šis metodas padeda sulieknėti tik kai kuriems, ir tik laikinai. Nereikalingų kilogramų priežastis gali glūdėti psichologijoje, o ne apsileidime, nevalingume ar tingume. Dažniausiai kaltas prastas savęs vertinimas, sumažėjęs domėjimasis gyvenimu, nesugebėjimas bendrauti, taip pat – nerimas, nuobodulys, monotonija. O kai kada pilnumas gali būti netgi psichologiškai naudingas – pavyzdžiui, nepasitikinčiai savimi moteriai nereikalingi kilogramai padeda išvengti vyrų dėmesio, arba kaip tik suteikia solidumo jausmą.
 
Sprendimas taupiems. Verta apsilankyti pas psichoterapeutą ir porą mėnesiukų palankyti grupinės terapijos užsiėmimus, išspręsti savo psichologines problemas, kurios iš pirmo žvilgsnio neturi nieko bendra su antsvoriu. Labai dažnai to užtenka, kad žmogus pradėtų mesti svorį, net jeigu tokio tikslo ir neturi. Na, o jeigu jį vis dėlto išsikėlėte ir laikotės dietos, rezultatai bus dar geresni ir stabilesni. Be to, tai tikrai kainuos pigiau, negu lieknėjimas madinguose centruose.
 
Sporto klubas
 
Už ką mokame? Sporto klubo abonementas – nepigus malonumas. Dar brangiau kainuoja individualūs užsiėmimai su treneriu. Instruktorius padeda parinkti tinkamus pratimus, kad dirbtų visos raumenų grupės, ir kad išeikvotumėte daugiau energijos. Kai kuriems tai padeda pamilti sportą ir paversti jį savo gyvenimo dalimi.
 
Ką gauname? Užsiėmimai sporto klube, trunkantys po valandą ar pusantros 2-3 kartus per savaitę, greitų rezultatų neduoda. Didelė dalis sportuojančių dėl nuovargio, patiriamo diskomforto ir raumenų skausmų pasiduoda jau po mėnesio.
 
Sprendimas taupiems. Daugiau vaikščiokite pėsčiomis, nevenkite vidutinio intensyvumo krūvio, vartokite mažiau riebaus maisto, ir neprievartaudami savęs be ypatingų pastangų per mėnesį numesite 1-1,5 kg.
 
Protingas lieknėjimas
 
Kai kurie žmonės įsitikinę: jeigu brangu – vadinasi, tai efektyvu. Jiems didelė kaina tampa „skiepais“ nuo abejingumo – jeigu jau išleidai tiek pinigų, tai dabar kentėk sukandęs dantis, laikykis dietos, treniruokis. Taip ir išeina, kad mokestis tampa viena iš efektyvumo priežasčių. Tačiau yra problema: šis mechanizmas veikia tik tuo atveju, jeigu juo tikima. Kitaip tariant, mes papurtome piniginę ne tiek už gydytojų profesionalumą ir metodo efektyvumą, kiek už savo svajones ir tikėjimą sėkme.
 
Lazda visada turi du galus, tad šis fenomenas taip pat turi savų trūkumų. Įsivaizduokite, kas bus, jeigu po kelių mėnesių svoris vėl pradės augti? Peršasi išvada, kad pinigai išleisti veltui, kad žmogus – silpnas ir tingus. Kompleksai didėja, o kuo jie didesni, tuo sunkiau atsikratyti nereikalingo svorio.
 
Mokėti ar ne (ir kiek mokėti) – kiekvieno teisė rinktis. Svarbiausia yra suvokti, kad norint sulieknėti mokėti nėra būtina. Geriau svorį mesti po truputį, renkantis tuos būdus, kurie nekenkia sveikatai, nemažina darbingumo ir pagerina gyvenimo kokybę.
 
O štai dar kelios mokamos procedūros, kurios gali padėti lieknėti.
 
Masažas. Kai kurios masažo rūšys tikrai paspartina riebalų skaidymą raumenyse, tačiau be dietos šis metodas savaime nėra veiksmingas. Neverta švaistyti pinigų egzotiškoms bei itin brangioms masažo rūšims – jų efektyvumas nėra įrodytas. Lygiai taip pat sėkmingai galima pasimasažuoti save pačiam, arba tiesiog pasilepinti sūkurinėje vonioje.
 
Akupunktūra. Nėra mokslinių duomenų, kurie patvirtintų, kad dieta kartu su akupunktūra veiktų geriau, negu viena dieta. Linkstama manyti, kad tai greičiausiai susiję su psichologija: jeigu tiki – padės, jeigu netiki – ne.
 
Tabletės ir piliulės. Geriausiu atveju jos tik 20 % sustiprins dietos efektą, tačiau nutraukus preparatų vartojimą svoris gali greitai vėl sugrįžti. Dar vienas trūkumas – galimi šalutiniai poveikiai.
 
Vietoje išvadų
 
Jeigu jums reikia numesti kokius 5 kg – galite laisvai apsieiti ir be kitų pagalbos, pasikliauti vien tik savo jėgomis. Visai kas kita, kai antsvoris labai didelis. Bet kuriuo atveju specialistų konsultacija yra naudinga, ir jų patarimai toli gražu ne visada kainuoja pasakiškus pinigus. Kaip byloja liaudies išmintis, šykštus moka du kartus – pašykštėję pinigų profesionalui ir sau pakenkę vėliau galite dar daugiau išleisti instruktoriui ar gydytojui.
 
Būkite sveiki!

» Rašyti komentarą