5 dažniausios aknės varginamos odos priežiūros klaidos

@ Shutterstock

Saulei vis intensyviau dalinant savo spindulius, taip ir norisi atgręžti veidą saulės bučiniams. Tačiau aknės varginamą odą turintys žmonės su saule elgtis turėtų itin atsargiai – klysta manantys, kad saulė padės įveikti inkštirus ir spuogus. Į aknę linkusi oda reikalauja kruopštesnės ir švelnesnės priežiūros, ji yra jautresnė ir lengviau pažeidžiama, todėl, pasak BENU Sveikos odos instituto ambasadorės Mildos Darulienės, tiek buvimas saulėje, tiek netinkamai parinktos kosmetikos priemonės ir jų naudojimas gali lemti odos būklės pablogėjimą. Kad kova su akne būtų lengvesnė ir efektyvesnė, svarbu žinoti, kokių odos priežiūros klaidų vengti.

„Aknė yra gana dažna uždegiminė odos liga, varginanti ne tik paauglius, bet ir vyresnio amžiaus žmones. Kadangi aknė sukelia tiek estetinį, tiek psichologinį diskomfortą, suprantama, kad žmonės griebiasi įvairių būdų, tikėdamiesi pagerinti odos būklę. Savigyda, draugių patarimai, įvairios liaudies priemonės gali turėti priešingą efektą – aknė gali pereiti į sunkią formą, kurios pėdsakai randų pavidalu išliktų visą gyvenimą arba pareikalautų ilgo ir brangaus gydymo“, - sako vaistininkė M. Darulienė ir dalinasi dažniausiai pasitaikančiomis klaidomis, prižiūrint aknės varginamą odą.

1. Agresyvus odos šveitimas.

Nors aknė nėra nešvaros pasekmė, odos higiena labai svarbi – tai pirmas žingsnis į sveiką ir švarią odą. Gali kilti pagunda inkštirus ir spuogus „nušveisti“, naudojant šiurkščias šveičiamąsias daleles turinčias priemones. Tačiau tokiu būdu ir taip aknės varginama oda bus dar labiau sudirginta ir pažeista.

„Aknės pažeista oda yra labai jautri, todėl jos priežiūra turi būti itin švelni ir kruopšti. Odą kasryt ir kas vakarą reikėtų arba valyti specialiai į aknę linkusiai odai pritaikytu miceliniu vandeniu, arba prausti riebiai ir mišriai odai skirtu prausikliu. Odos valymui reikėtų naudoti švelnias priemones, neturinčias šiurkščių šveičiamųjų dalelių. Taip pat priemonių sudėtyje neturėtų būti alkoholio, o jų pH – artimas odai, t.y. apie 5,5“, - sako Sveikos odos instituto ambasadorė.

M. Darulienė taip pat primena vieną pagrindinių odos higienos taisyklių – niekada neiti miegoti nenusivalius makiažo.

2. Spuogų „džiovinimas“ saulėje ar soliariume.

Tarp populiariausių patarimų, kaip gydyti aknę, vis dar galima išgirsti siūlymų daugiau būti saulėje arba retkarčiais pasikaitinti soliariume. Iš tiesų nesunku paaiškinti, kodėl šis mitas apie teigiamą saulės poveikį toks gajus. Vasarą aknės varginama oda tarsi atsigauna, spuogeliai gali užsitraukti, oda pagražėti. Teigiamas saulės poveikis pasižymi tuo, kad prislopina riebalinių liaukų veiklą, pasausina odą. O įdegis taip pat neblogai maskuoja odos nelygumus.

Tačiau reikia nepamiršti, kad toks poveikis yra laikinas ir po vasaros kova su akne gali būti dar sunkesnė. Išsausėjus odai, riebalinės liaukos pradeda gaminti dar daugiau sekreto, kyla nauji inkštirai ir spuogai.


„Ypač atsargūs su saule turėtų būti tie, kurie aknę gydosi paskirtais vaistais, nes kai kurie medikamentai gali reaguoti su saule. Tai nereiškia, kad visą vasarą reikia užsidaryti ir nekišti nosies į lauką, nušvitus saulei. Tiesiog visada naudokite apsauginį kremą nuo saulės su SPF 30 ar didesne apsauga bei nepamirškite odos drėkinti, - sako M. Darulienė. - Kalbant apie soliariumą, mano atsakymas būtų trumpas: soliariumuose lankytis nerekomenduoju. Pasaulio sveikatos organizacija seniai pripažinusi, kad ultravioletiniai spinduliai sukelia vėžį“.

3. Per mažas odos drėkinimas.

Į aknę linkusi oda pasižymi riebalų pertekliumi, tačiau nereikėtų jo maišyti su odos drėgme. Priešingai, aknės varginama oda kaip tik dažnai yra praradusi drėgmę. Drėgmės balansą gali sutrikdyti ir aknės gydymui skirtų geriamųjų vaistų vartojimas.

„Pakankamas kiekis drėgmės odai padeda sveikti, todėl, susidūrus su akne, odą svarbu drėkinti. Tinkamas drėkinimo priemones gali padėti išsirinkti vaistininkas, sunkesniu aknės atveju – gydytojas dermatologas. Tik nepamirškite, kad odą drėkinti reikia ir iš vidaus – gerkite bent 1,5 – 2 l vandens per dieną“, - pataria vaistininkė.

4. Aknės maskavimas makiažu.

Kadangi aknė kelia estetinį diskomfortą, natūraliai kyla noras jos simptomus užmaskuoti. Sveikos odos instituto specialistė sako, kad, sergant akne, makiažu piktnaudžiauti nereikėtų. Įprasti makiažo pagrindai ir pudros gali dar labiau užkimšti poras, suaktyvinti riebalinių liaukų veiklą ir paskatinti aknės paūmėjimą. Tačiau tai nereiškia, kad negalima jokiomis priemonėmis odai suteikti estetiškesnio vaizdo. „Reikėtų rinktis odos porų nekemšančias priemones – lengvos tekstūros maskuojamąjį kremą, kuris, idealiu atveju, būtų su apsauga nuo saulės. Tepkite nestorą sluoksnį ir geriausia tik tada, kai tai tikrai būtina“, - pataria M. Darulienė.

5. Spuogų ir inkštirų spaudymas.

Ant veido iššokus spuogui ar iškilus inkštirui balta viršūnėle, taip ir kyla rankos juos išspausti. Bet problema neišnyks, priešingai, galite prisišaukti naujų odos problemų. Spaudžiant spuogą, galima „įspausti jį į vidų“. Dėl to turėsite skausmingą, gilesnius odos audinius apimantį bakterinį uždegimą.

Apibendrindama aknės varginamos odos priežiūrą, Sveikos odos instituto ambasadorė M. Darulienė primena, kad probleminei odai prižiūrėti reikėtų rinktis dermatologinę kosmetiką, kuri sukurta, atsižvelgiant į odoje vykstančius biologinius procesus. Tinkamiausią kiekvienam odos tipui gali padėti išsirinkti vaistininkas ar, esant sunkesnei aknės formai, gydytojas dermatologas.

» Rašyti komentarą