Ar įmanoma išvengti randų?

Nepriekaištinga oda – tai ne šiuolaikinio žmogaus svajonė, o būtinybė. Nė viena moteris nenori turėti net menkiausių randelių, na, o vyrai... Juos randai puošė tik viduramžiais. Šiandien ši „puošmena“ abiejų lyčių atstovams kelia daugybę nemalonumų ir rūpesčių, o kai kuriais atvejais gali virsti kone tragedija.

Labai gaila, tačiau chirurginės intervencijos, sportinės ir buitinės traumos, taip pat įvairūs nelaimingi atsitikimai gali tapti randų atsiradimo priežastimi. Jie nereta mums sukelia psichologinį diskomfortą ir daugybę kompleksų (labiausiai, savaime suprantama, dėl to nukenčia dailiosios lyties atstovės). Ar verta jaudintis dėl to, kad tampame, kaip mums atrodo, ne tokie patrauklūs? Ar galima kaip nors išvengti randų?

Kada ir kaip susidaro randai

Randai (keloidai) susidaro po traumų arba chirurginių intervencijų. Dažniausiai jų atsiranda, kai žmogus susužeidžia taip, jog pažeidžiami visi odos sluoksniai, kai žaizda yra gili. Itin dažna randų atsiradimo priežastis yra nudegimai – tiek prisilietus prie įkaitinto lygintuvo, tiek apsiliejus ką tik užpiltos kavos puodeliu ar užsimetus įkaitusį nuo garų puodo dangtį.

Kas labiausiai rizikuoja įsigyti šią taip nepageidaujamą puošmeną? Paprastai tai būna vaikai ir paaugliai – taip yra dėl jaunų žmonių ypatingos odos sandaros. Žinoma, svarbų vaidmenį atlieka ir genetinis polinkis bei pažeidimo vieta. Pavyzdžiui, ant nugaros ir sąnarių srityje randų pasitaiko dažniau, negu kitose vietose. Štai kodėl reikia imtis profilaktikos priemonių, kad šiose srityse nesusidarytų randų.

Be amžiaus, genetinio polinkio ir žaizdos lokalizacijos yra ir kitų priežasčių. Pavyzdžiui, randų gali atsirasti, jeigu ilgai negyja infekuotos žaizdos. Tiesa, priežasčių gali būti labai daug, tačiau kai kurių iš jų galima išvengti, jeigu naudojami šiuolaikiniai specializuoti preparatai.

Ar galima išvengti randų?

Kuo anksčiau imsitės randėjimo profilaktikos, tuo optimistiškesnės prognozės. Žmonėms, kurie iškentė operaciją arba patyrė kokią nors traumą, specialistai pataria:

 

  • Naudokite specialias priemones, neleidžiančias pūliuoti žaizdoms;
  • Saugokite ant žaizdos užsidėjusią odelę nuo ultravioletinių spindulių poveikio;
  • Venkite šiluminių procedūrų ir kitų veiksnių, provokuojančių keloidų susidarymą;
  • Naudokite silikono preparatus, normalizuojančius vandens balansą odoje, padedančius efektyviai audinių regeneracijai.


Priemones, užkertančias kelią randų atsiradimui, geriausia pradėti naudoti iš karto, kai tik užsitraukia žaizda. Be to, reikia atminti, kad net jeigu randas jau ir susiformavo, estetinė jo korekcija vis dar įmanoma.

Vis dėlto medikamentus reikia rinktis itin atsargiai – gydytojai pažymi, kad paskutiniu metu neveiksmingų priemonių yra itin daug, tad į neviltį puolęs žmogus tiesiog be reikalo eikvoja brangų laiką ir pinigus. Randai lieka, o nelaimingasis nežino, ką kaltinti.

Moksliniai tyrimai parodė, kad plačiai paplitę preparatai, pagaminti svogūnų ekstrakto pagrindu, vitaminas E ir daugelis augalinių kremų ne tik nepadeda išvengti randų susidarymo, bet neretai dar ir pablogina situaciją. Plastikos chirurgijos ekspertų ir kosmetologų nuomone, pacientai, vartojantys panašias priemones, tik veltui švaisto brangų laiką. Mokslininkai negali patvirtinti anksčiau išvardintų priemonių veiksmingumo, o priežasčių jų atsisakyti yra daug.

Preparatai svogūnų ekstrakto pagrindu, kaip teigia specialistai, neretai išprovokuoja uždegiminius odos procesus, o tai tik dar labiau skatina randų susidarymą. Na, o tokia populiari priemonė, kaip vitaminas E, gali sukelti rimtą alerginę reakciją ir bėrimą – vadinasi, rando būklė dar labiau pablogės. Pavojų kelia ir kremai – jų naudojimas gali sutrikdyti odos vanens balansą ir apsunkinti regeneracijos procesus, kitaip tariant, padidės tikimybė, kad randas vis dėlto susidarys.

Pasirūpinkite savo oda laiku

Tad kaip vis dėlto būtų galima išvengti naujų randų atsiradimo? Jeigu laikytumėmės tarptautinių rekomendacijų, iš karto, kai tik užsitraukia žaizda, reikėtų pradėti naudoti silikininį gelį. Ši išorinio naudojimo priemonė, skirta randų profilaktikai, sudaro ploną plėvelę, nekliudančią odai kvėpuoti, tačiau visiškai nematomą ant atvirų kūno plotų. Dėl silikono poveikio išsaugomas būtinas drėgmės lygis, o elastingas odą aptraukęs audinys patikimai apsaugo nuo nepalankaus aplinkos veiksnių poveikio.

Po plona silikonine plėvele apykaitos procesai vyksta kiek kitaip: jungiamasis audinys regeneruojasi tolygiau, tad chirurginės intervencijos arba traumos pėdsakas formuojasi ne taip akivaizdžiai.

Ypač svarbu tai, kad silikoninis gelis neveikia paties organizmo apskritai, todėl jį gali naudoti suaugusieji, vaikai ir netgi moterys, maitinančios krūtimi.

Visada svarbu atminti, kad niekas nėra apsaugotas nuo nemalonumų – tegul ir tokių nereikšmingų, kaip randai. Svarbiausia yra laiku imtis efektyvių, patikimų ir saugių priemonių.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
liepa
2012-03-26 20:42
Na, kai randas įsisenėjęs, tai jokiais kremais jo nepanaikinsi.