Didelis noras, pasiryžimas ir valia - štai trys pagrindiniai dalykai, kurių reikia norint pasiekti savo tikslą. Ši mergina įrodė, kad tikrai nori ir yra pasiryžusi atsikratyti anstvorio. Jai pavyko: 32 kilogramų kaip nebuvę.
Mokslininkai įspėja, kad artėja riba, kai beveik viso pasaulio žmonės taps vegetarais. Per kelis dešimtmečius tiesiog pritrūks mėsos. Preliminariais skaičiavimais, gyvulinės kilmės maistas sudarys tik 5 % mūsų suvartojamų kalorijų kiekio.
Ar kada susimąstėte, kaip dažnai susiduriate su nuomone, kad valgyti duoną yra nesveika, kad ji skatina svorio augimą ir t. t.? Panašu, kad apie tai galima pamiršti – britų mokslininkai įrodė, kad duona iš tiesų turi labai daug kaulams reikalingo kalcio ir B grupės vitaminų, padedančių kovoti su stresu. Sakysite, visa tai žinoma jau seniai. O ar...
Šios profesijos dailiosios lyties atstovės pasižymi itin patrauklia figūra. Kad jos neprarastų, moterys laikosi keturių dienų trukmės specialios dietos. Metodo privalumas yra tas, kad svorio numetama labai greitai, be to, racionas sveikas. Nėra jokių kontraindikacijų, laikytis dietos gana paprasta.
Niekaip negalite atsikratyti potraukio saldumynams? Esate toli gražu ne vieni – moksliniai tyrimai rodo, jog žmonių polinkis į saldų skonį yra įgimtas ir veikiausiai išsivystė todėl, kad mus trauktų motinos pienas ir kiti energijos šaltiniai. Kaip visa tai atsiliepia dietos besilaikantiems žmonėms buvo nagrinėta tarptautinėje dietologų konferenc...
Amerikos mokslininkams iš Oregono universiteto pavyko išsiaiškinti, kad kepto maisto daromą žalą gali padėti sumažinti špinatai.
Gyvename tokiais laikais, kai automobilis jau ne prabangos dalykas, o būtinybė. Kartais už vairo tenka praleisti net po keletą valandų per dieną, o vakarais jaučiami pilvo ir galvos skausmai, dirglumas. Ilgainiui gali prasidėti skrandžio problemos, vidurių užkietėjimas ir... hemorojus. Mes retai kada susimąstome, kad visa tai gali būti susiję su...
Mokslininkų iš JAV teigimu, pati naudingiausia riešutų rūšis – graikiniai riešutai. Tokia išvada padaryta išanalizavus 9 dažniausiai vartojamų riešutų rūšis. Būtent juose yra daugiausia antioksidantų. Pasirodė, kad šis produktas yra naudingesnis, negu žemės riešutai, pistacijos, kedrai ir migdolai.
Niekam ne paslaptis, kad Viduržemio jūros dieta daro labai gerą poveikį fizinei žmonių sveikatai. Jos gerbėjai dabar gali džiaugtis dar labiau – nustatyta, kad dieta naudinga ir psichikai.
Devyniolikmetė Džiordžija Davis per savaitę nusipirkdavo iki 20 kebabų ir kaskart užsisakydavo po du 1,5 litro „Coca Cola“ butelius.
Niekam ne paslaptis – kuo arčiau vasara, tuo labiau žmonės stengiasi sulieknėti, tačiau mokslininkai įspėja: didžioji dauguma dietų, pagrįstų kalorijų skaičiavimu, yra pasmerktos nesėkmei.
Brighamo moterų ligoninės (JAV) tyrėjai padarė išvadą, kad sotieji riebalai (dar vadinami trans-riebalais) pablogina ne tik širdies ir kraujagyslių sistemos, bet taip pat ir galvos smegenų darbą.
Kad ir kaip keistai ir netikėtai tai nuskambėtų, spraginti kukurūzai – visai neblogas antioksidantų ir ląstelienos šaltinis.
Ar gali anglies dvideginis ore mus storinti? Šią hipotezę iškėlė danų mokslininkai, kuomet pastebėjo, kad Danijoje nutukusių gyventojų skaičius auga lygiagrečiai su anglies dioksido padidėjimu atmosferoje.
Turbūt jau seniai visiems žinoma, kad universalių dietų norintiems numesti svorio nebūna. Naujus tyrimus atlikę mokslininkai mano, kad rado šios problemos sprendimo raktą. Tokią išvadą padarė Erikas Bergas, knygos „7 riebalų deginimo principai“, autorius. Jis pažymi, kad svorio augimui didžiausią įtaką turi ne genetika, o hormonų poveikis – būte...
Genetiškai modifikuoti pašarai – tai yra atsakymas kaip GMO pasiekė kiekvieno Lietuvos piliečio namus. Lietuvos prekybos tinkluose nėra kiaušinių, pieno, mėsos produktų be GMO. Jie į produktus pateko per pašarus, kuriuose yra genetiškai modifikuotų organizmų.
Kalifornijos universiteto mokslininkai Stokholme pabandė išsiaiškinti, kaip riebūs pieno produktai veikia žmogaus sveikatą. Buvo padaryta išvada, kad dažnas tokio maisto vartojimas yra kenksmingas.
Mokslininkai iš Ajovos valstijos padarė išvadą, kad lėtas maisto kramtymas skatina svorio augimą. Anksčiau manyta, kad greitas pasisotinimas slopina organizme alkio hormono grelino sintezę. Iš tiesų, lėtai valgant porcija tikrai gali būti dvigubai mažesnė, tačiau svoris dėl to nemažėja. Eksperimente dalyvavo 20 savanorių studentų.
Susipažinkite: tai – devyniolikmetė Sophie Ray iš Anglijos, pastaruosius 8 metus valganti vien tik picą „Margarita“. Mergina pripažįsta, kad kiti produktai jai kelia pasišlykštėjimą.
ikrai visi esame girdėję šventą taisyklę: valgyk neskubėdamas ir gerai sukramtyk. Deja, tikrai ne visuomet šios taisyklės paisome, juk nėra kada, o ir valgome dažniausiai tik tuomet, kai skrandis ima susitraukinėti iš alkio.
Visam kojos nagui užaugti reikia 12-18 mėnesių.