Ne visi iš mūsų rytais pabunda žvalūs ir pailsėję... Kartais poilsio trūksta dėl savaime suprantamų priežasčių – triukšmaujančių kaimynų, verkiančių vaikų ir panašiai. Tačiau ką daryti, jeigu miego norite nuolat?
Paprastos ir savaime suprantamos priežastys
Pavyzdys:
Visais šiais atvejais problemos sprendimas paprastas: išeiti į lauką, šiek tiek pajudėti... Jeigu išvykstate į kitą šalį ir mieguistumas ima dėl laiko juostų skirtumo, teks keletą dienų pakentėti, kol jūsų organizmas adaptuosis. Na, o jeigu jums netinka nė vienas iš išvardintų variantų, mieguistumo priežasčių reikia ieškoti kitur.
Depresija
Mieguistumas gali būti apsauginė organizmo reakcija į stresą. Smegenys nepajėgia susidoroti su išgyvenimais, todėl stengiasi apsisaugoti, ir mus apima mieguistumas. Jeigu išgyvenate ilgalaikį stresą, gali būti, kad miego norite būtent dėl to.
Ką daryti: pasistenkite suvokti problemą, kuri sukėlė stresą, ir ją išspręskite. Jeigu negalite to padaryti savarankiškai, kreipkitės pagalbos į psichologą.
Miego apnėja
Miego apnėja – tai trumpam miego metu sustojantis kvėpavimas: žmogus knarkia, po to kelias sekundes nutyla, t. y. kvėpavimas sustoja. O tada vėl pasigirsta knarkimas. Toks poilsis nevisavertis, todėl dieną smegenys stengiasi „atsigriebti“.
Miego apnėją pirmiausiai pastebi antroji pusė arba „kambario kaimynai“, kadangi pats sergantysis apie tai dažniausiai net nenutuokia. Jis naktimis pabunda po kelis kartus dėl oro trūkumo ir nesupranta, kas atsitiko, rytais jo arterinis kraujospūdis būna pakilęs.
Ką daryti: eikite pas somnologą. Nustatyti apnėjos priežastį padės polisomnografija.
Diabetas
Amerikos mokslininkų teigimu, žmonėms, kurie dieną jaučiasi mieguisti, reikėtų išsitirti, ar neserga cukriniu diabetu. Jeigu sutrinka gliukozės apykaita ir utilizacija, žmogų ima miegas (tiek padidėjus gliukozės lygiui kraujyje, tiek sumažėjus).
Kaip atpažinti: nuolat kankina troškulys, silpna, sausa burnoje, niežti odą, nukrinta arterinis kraujospūdis, dažnai svaigsta galva.
Ką daryti: pasikonsultuokite su endokrinologu ir išsitirkite kraują bei šlapimą.
Žemas kraujospūdis
Jeigu arterinis kraujospūdis yra žemas, galvos smegenys gauna mažiau kraujo ir deguonies, todėl apima mieguistumas.
Kaip atpažinti: nuolatinis silpnumas, vangumas, dažnai svaigsta galva, galimi jos skausmai.
Ką daryti: matuokite kraujospūdį skirtingu paros metu. Jeigu jis žemas nuolat – pasikonsultuokite su terapeutu.
Skydliaukės problemos
Skydliaukės gaminami hormonai reguliuoja daugelį organizmo funkcijų: medžiagų apykaitos procesus, svorio augimą arba kritimą, tonuso palaikymą. Jeigu hormonų pagaminama nepakankamai, sulėtėja apykaitos procesai, apima mieguistumas.
Kaip atpažinti: padidėja nuovargis, pablogėja atmintis. Oda išsausėja, nagai pradeda lūžinėti, apetitas mažesnis, tačiau svoris padidėja. Galimi menstruacinio ciklo sutrikimai.
Ką daryti: pasikonsultuokite su endokrinologu ir išsitirkite skydliaukės hormonus.
Anemija (mažakraujystė)
Kai organizmui trūksta geležies, sutrinka hemoglobino gamyba, todėl organai gauna mažiau deguonies. Smegenys pradeda „dusti“, apima mieguistumas ir vangumas.
Kaip atpažinti: silpnumas, galvos svaigimas, slenkantys plaukai, iškreipti skonio pojūčiai.
Ką daryti: išsitirkite kraują. Jeigu hemoglobino lygis per žemas – keliaukite pas terapeutą. Kad išsigydytumėte mažakraujystę, reikės pakoreguoti savo racioną ir gerti geležies papildus.
Vaistai
Kai kurie vaistiniai preparatai pasižymi raminamuoju poveikiu, skatina mieguistumą. Tai trankvilizatoriai, senesnės kartos antihistaminai, vartojami alergijos gydymui.
Ką daryti: visada įdėmiai perskaitykite vaisto vartojimo instrukciją. Jeigu mieguistumą jums sukelia būtent vartojamas preparatas, paprašykite, kad gydytojas išrašytų kitą.
Efektyviausi kovos su mieguistumu būdai
Tinkamai pasiruoškite naktiniam poilsiui. Specialistai tvirtina, kad dauguma atvejų dienos mieguistumo priežastis yra labai paprasta – blogas arba labai trumpas miegas naktį. Todėl patariame, kaip pagerinti nakties miegą, kad dieną skirtumėm gyvenimui, o ne snauduliui:
Mankštinkitės. Tai labai paprastas ir senas metodas, padedantis pakelti darbingumą. Įpraskite kiekvieną rytą pasimankštinti (naudingas ir lengvas pabėgiojimas bei vandens procedūros). Lengvas fizinis krūvis suteiks jums būtiną tonusą.
Atsisakykite žalingų įpročių. Pirmiausiai – tabako. Be nikotino į rūkaliaus kraują patenka daugybė nuodingų medžiagų, griaunančių visas organizmo sistemas. Pavyzdžiui, anglies monoksidas (СО, dar vadinamas smalkėmis), patekęs į kraują pradeda reaguoti su hemoglobinu – jungiasi su juo. Dėl to audiniams ima stingti deguonies, žmogus netrunka pajusti nuovargį. Be to, rūkaliai retai susimąsto apie nepatogumus, kuriuos sukelia aplinkiniams, juolab kad pasyvus rūkymas organizmui kenkia nė kiek ne mažiau, negu aktyvus.
Pajudėkite darbe. Stenkitės kas 45-50 minučių daryti pertraukėles, prasimankštinti, nesėdėkite kiaurą dieną prie kompiuterio vienoje pozoje. Praktiškai bet kokioje darbo vietoje įmanoma rasti galimybę pereiti koridoriais – būtina tokia galimybe pasinaudoti. Net ir trumpalaikis veiklos pakeitimas leis atsipalaiduoti ir atsikratyti mieguistumo bei nuovargio.
Optimizuokite darbo grafiką. Tikriausiai žinote, kaip veikia jūsų vidinis „laikrodukas“ (kada jums geriau atsikelti ryte, kokiomis valandomis padidėja darbingumas ir taip toliau). Šia prasme visi žmonės skirstomi į „vyturius“ ir „pelėdas“. Pirmiesiems lengviau anksti atsikelti ir anksti gultis miegoti, antriesiems – vėliau atsikelti ir darbo dieną baigti vėliau. Pasistenkite savo darbo dieną organizuoti pagal savo organizmo bioritmus – gali būti, kad tai iškart padės atsikratyti mieguistumo.
Pietų pertrauka. Karšto klimato šalyse, pavyzdžiui, Ispanijoje, oficialiai egzistuoja siestos – popiečio poilsio, kuris yra istoriškai susiklosčiusi tradicija – sąvoka. Ispanijoje siestos laikas sutampa su pačiomis karščiausiomis valandomis, kai darbo našumas labai krenta. Nors mūsų kraštuose klimato sąlygos skiriasi nuo Ispanijos, pietų pertrauka pavalgymui ir poilsiui – ne mažiau prasmingas dalykas. Stenkitės valandos trukmės pietų pertrauką skirti ne vien valgymui, bet ir poilsiui po jo. Žinoma, pas mus ne visose darbo vietose yra galimybė per pietus nusnūsti (kaip Japonijoje ar Ispanijoje), tačiau tikrai bet kokiame darbe galima per pietų pertrauką išeiti pasivaikščioti gryname ore ar pasėdėti ant suoliuko.
Planuokite savo poilsį. Stenkitės maksimaliai prasmingai išnaudoti savaitgalius ir šventines dienas. „Atsimiegojimo per išeigines“ taktika paprastai nėra labai veiksminga arba kartais išvis neturi jokio poveikio.
Taisyklingai maitinkitės. Taisyklingos mitybos tema yra plati ir visus jos aspektus glaustai aptarti sunku. Būtina pažymėti, kad taisyklinga mityba – vienas esminių stiprios sveikatos ir geros savijautos pagrindų. Stenkitės pirkti kokybiškus natūralius produktus. Bet kokia dieta turi būti pagrįsta sveiko proto principais. Kitaip tariant, vidutinės klimato juostos gyventojo racione turi būti ir augalinės, ir gyvulinės kilmės produktų. Suaugusiam žmogui būtinas kompleksinis reguliarus maitinimasis – visaverčiai pusryčiai, pietūs ir lengva vakarienė. Išbraukite iš raciono gazuotus gėrimus (toniką, kokakolą, energinius gėrimus), pernelyg sūrius ir saldžius produktus, sublimuotus produktus (užpilamus makaronus, košes ir panašiai – visa tai vartoti galima tik esant neišvengiamai būtinybei).
Produktai, suteikiantys žvalumo
Su mieguistumu ir nuovargiu kiekvienas kovojame savaip. Dažniausiai tokiais atvejais griebiamės kavos ir stiprios žaliosios arbatos, tačiau daug energijos suteikia ir kiti produktai, pavyzdžiui...
Ir dar šis tas...
Būkite žvalūs ir sveiki!
Širdies ir kraujagyslių ligos – sveikatos sutrikimas, kasmet nusinešantis daugiausia žmonių gyvybių.
Kitas faktas
Komentarai (1)