Ką reikia žinoti potencialiems kraujo donorams

Ką reikia žinoti potencialiems kraujo donorams
@ Shutterstock

Tai įdomu: ar žinojote, kad kraujo davimas gali išgelbėti ne tik kitų gyvybes, bet ir jūsų pačių? Moksliniai tyrimai rodo, kad kraujo aukojęs žmogus avarijos ar operacijos metu nukraujuoja ne taip stipriai. Pasaulyje vis dar nėra sukurta dirbtinio pakaitalo, kuris galėtų pakeisti donoro kraują, todėl kraujo donorystė yra ypač svarbi.

„Lietuvoje kasmet prireikia tūkstančių mililitrų kraujo. Be jo nepavyktų išgelbėti komplikuotai gimdančių moterų, vėžiu sergančių pacientų, patekusių į avarijas ir tų, kuriems buvo atliktos sudėtingos chirurginės operacijos, gyvybių. Kartais žmonės baiminasi dėl savo pačių sveikatos, tačiau įrodyta, kad kraujo davimas donorui nekenkia. Kraujo aukojimas žmogui nieko nekainuoja, tačiau gali išgelbėti ne vieną gyvybę“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė-vedėja Edita Stankevičiūtė.

Kraujo donorystė – kilni misija

Nacionalinio kraujo centro duomenimis, maždaug 200-ams žmonių Lietuvoje kasdien prireikia kraujo. Tam, kad būtų užtikrintas kraujo poreikis, būtina, kad Lietuvos kraujo centruose kasdieną apsilankytų ir duotų kraujo 400 donorų. Nors, anot specialistų, tapti kraujo donoru galima tik specialiuose kraujo centruose, žmonės dėl šios procedūros teiraujasi ir vaistininkų.

„Į vaistines užsukusiems kraujo donorams visada primename, kad po kraujo davimo būtina gerti pakankamai vandens, kad kraujas greičiau atsistatytų. Šlapimo spalva turi būti švelniai gelsva. Faktinis reikalingas skysčių kiekis priklauso ir nuo to, ką valgysite likusią dieną, nuo kūno masės ir aplinkos temperatūros. Šviesi šlapimo spalva – svarbiausias rodiklis, ar yra pakankamas išgertas skysčių kiekis. Visada patariame donorams sočiai pavalgyti, rinktis panašų maistą kaip ir prieš duodant kraują. Jeigu nevalgote mėsos, rekomenduojama rinktis ankštinius produktus, šviežias daržoves. Svarbu prisiminti, kad kraujo donorystės dieną negalima intensyviai sportuoti, reikia leisti organizmo atsigauti“, – teigia E Stankevičiūtė.

Vaistininkė atkreipia dėmesį, kad aukojant kraujo, svarbu būti atsakingam.

„Pavyzdžiui, jeigu žmogus yra peršalęs, jaučiasi išsekęs ir pavargęs, jį kankina nemiga, kraujo davimą reikėtų nukelti. Duodant kraujo reikia į visa tai pažvelgti atsakingai ir galvoti ne tik apie savo gerovę“, – teigia E. Stankevičiūtė.

Patarimai norintiems tapti kraujo donorais:

 

  • Keletą dienų prieš duodant kraujo, nevartokite alkoholinių gėrimų.
  • Likus vienai dienai prieš kraujo davimą atsisakykite aštraus ir riebaus maisto.
  • Prieš duodant kraujo gerai išsimiegokite, pavalgykite, nepamirškite vartoti skysčių.
  • Kraujo davimo dieną rekomenduojama nerūkyti, negerti kofeino turinčių skysčių.
  • Kraujo davimo dieną patartina nerūkyti.

Komentarai

Ar žinote, kad...

40-50 % žmogaus kūno šilumos gali būti išvėdinta per galvą (be kepurės), nes galvoje yra labai daug kraujagyslių

Kitas faktas