Jodo trūkumas yra didelė sveikatos problema, tačiau nereikėtų pamiršti, kad per dideli jodo kiekiai taip pat gali pakenkti. Kaip žinia, ko per daug, tas nesveika - per didelis jodo kiekis gali sukelti slaptąją hipotireozę, kuri siejama su širdies ligomis.
Jodo trūkumo pasekmės
Jodas - tai mineralas, randamas joduotoje druskoje, jūros gėrybėse, menkės kepenyse, jūros kopūstuose, kiaušiniuose, pieno produktuose ir kai kuriose duonos gaminiuose. Jis reikalingas skydliaukei (yra pagrindinių jos hormonų sudedamoji dalis), padeda reguliuoti medžiagų apykaitą ir vystymąsi, ypač kūdikiams ir vaikams.
Dauguma atliktų tyrimų buvo skirti nepakankamo jodo kiekio poveikio organizmui nustaytymui. Paaiškėjo, kad esant jodo trūkumui, sutrinka skydliaukės veikla. Stokojant jodo gali padidėti skydliaukė, sulėtėti medžiagų apykaita, sulėtėti protinė veikla. Trūkstant šios medžiagos oda tampa šiurkšti, plaukai šiurkštūs, lūžinėjantys, didėja svoris, fizinė energija silpsta, pažeidžiama reprodukcinė funkcija, gali atsirasti endeminis gūžys (struma). Jodo trūkumas vaisiaus vystymosi ir ankstyvosios vaikystės periodais yra pagrindinė smegenų sutrikimų priežastis. Nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims rekomenduojama vartoti vitaminus su jodu, kadangi jodo trūkumas gali padidinti persileidimo ir skydliaukės problemų riziką mamai bei galimybę, kad kūdikis turės psichikos negalią.
PSO duomenimis, 2003 m. jodo trūko 53 šalyse.
Jodo pertekliaus pasekmės
Žinių apie jodo pertekliaus poveikį organizmui turime kur kas mažiau. Naujas tyrimas, apie kurį pranešė American Journal of Clinical Nutrition žurnalas, buvo atliktas kinų mokslininkų, kurie 4 savaites atsitiktinai parinktiems sveikiems suaugusiems žmonėms įvairiomis dozėmis skyrė jodo papildus.
Jei be perstojo rėktum 8 metus, 7 mėnesius ir 6 dienas, tai pagamintum pakankamai energijos užvirinti vandenį vienam kavos puodeliui
Kitas faktas
Komentarai (3)