Sveikos mitybos taisyklių žinojimas nebūtinai reiškia, kad jas taikome savo kasdienybėje. Negąsdina ir žinojimas, kad nuolatiniai persivalgymai gresia ne tik virškinimo negalavimais bei tuštinimosi problemomis, bet ir padidėjusiu kraujospūdžiu, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, miego sutrikimais, nutukimu, cukriniu diabetu, depresija.
Taip pat persivalgymas išprovokuoja lėtinių ligų – refliukso (padidėjęs skrandžio rūgštingumas), gastrito (skrandžio uždegimas), cholecistito (tulžies pūslės uždegimas) – paūmėjimą. Netinkama mityba sąlygoja penktadalį mirčių pasaulyje.
Kartais užtenka priminimo apie pasikartojančias mitybos klaidas, kad vėl būtume motyvuoti mylėti save labiau ir bent retkarčiais panaudotume savo žinias praktiškai. Subalansuotos mitybos ekspertė Rita Šilenskienė, knygos „Pirmas šaukštas“ autorė, išskiria 13 dažniausiai pasitaikančių klaidų, kurios skatina persivalgymą.
1. Emocinis valgymas.
Prieš kiekvieną valgymą paklauskite savęs, kodėl valgote. Ar tikrai esate alkani? Liūdesys, stresas ir vienatvė – pagrindinės emocinio valgymo priežastys, kurios didina persivalgymo tikimybę. Valgymas – vienas didžiausių gyvenimo malonumų, tačiau jis neturi tapti pagrindine valgymo priežastimi. Paįvairinkite savo kasdienybę pramogomis, stebinkite vieni kitus, darykite tai ką mėgstate labiausiai.
2. Poilsio trūkumas.
Miego ir poilsio trūkumas yra susijęs su hormonais, kurie reguliuoja norą valgyti, todėl gali paskatinti persivalgymą. Būdami pavargę galite jaustis labiau alkani nei esate iš tikrųjų.
3. Per mažai skysčių.
Klaidinga manyti, kad jei organizmas neprašo, tai ir nereikia gerti. 1 kg kūno svorio per dieną rekomenduojama 30 ml vandens (vidutiniškai ~8 stiklinės). Žmogaus smegenys neatskiria alkio nuo troškulio, tad pirmiausiai pajutę alkį išgerkite vandens, o paskui jau galvokite apie maistą. Gerkite šiltą vandenį, nes šalti gėrimai stabdo virškinimo procesus.
Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.
Kitas faktas
Komentarai