Neseniai paaiškėjo vienas labai netikėtas dalykas – pasirodo, kad vaisiai, kurie iki šiol atrodė neįtikėtinai naudingi žmogaus sveikatai, iš tiesų turi labai daug trūkumų.
Tokias išvadas padarė Londono Imperatoriškojo koledžo dietologai. Jų teigimu, pagrindinis vaisių trūkumas yra tas, kad jie turi labai daug fruktozės (natūralaus cukraus), kuris savo kaloringumu nė kiek nenusileidžia rafinuotam cukrui, ir antsvorio turintiems žmonėms gali kliudyti atsikratyti taip nepageidaujamų papildomų kilogramų.
Dar vienas fruktozės trūkumas yra tas, kad ji, kitaip nei gliukozė, nesuteikia žmogui sotumo jausmo, o tik dar labiau sužadina apetitą. Daug fruktozės turinčių vaisių vartojimas gali baigtis hipertonija (tiesa, tik nesaikingai mėgaujantis šiais skanumynais). Kolorado universiteto mokslininkai pareiškė: jeigu žmogus suvartoja daugiau kaip 74 g fruktozės per dieną (tiek yra maždaug dešimtyje obuolių arba trijose stiklinėse obuolių sulčių), hipertonijos išsivystymo rizika padidėja net 87 %. Fruktozė neigiamai veikia dantų būklę, sudarydama optimalias bakterijų dauginimosi sąlygas. Tiems, kas po valgio neišsiskalauja burnos, tai gali baigtis ankstyvu dantų ėduonimi.
Kad vaisiai yra naudingi ir reikalingi, niekas nepaneigė. Tačiau labai svarbu juos valgyti saikingai, racionaliais kiekiais. Negalima jais piktnaudžiauti dėl didelio gliukozės kiekio ir kaloringumo, ypač tiems, kurie turi antsvorio arba yra linkę į tokias problemas, taip pat asmenims, kurių veikla nereikalauja didelių energijos sąnaudų.
Kad vaisiai būtų tikrai naudingi, vartoti juos reikia tinkamu laiku – arba kaip atskirą patiekalą (priešpiečiams, pavakariams), arba kaip desertą – po pagrindinio patiekalo. Ankstesnė PSO rekomendacija suvartoti per dieną po 5 vaisių porcijas šiandien pakoreguota ir atrodo taip: 4 + 1 (keturios porcijos daržovių ir viena – vaisių. Viena porcija – tai vienas vidutinio dydžio vaisius arba daržovė). Daržovės turi tų pačių naudingų savybių, kaip ir vaisiai: jose yra būtinų vitaminų, mikroelementų, ląstelienos, tačiau jos yra ne tokios kaloringos, turi mažiau cukraus.
Kopūstai
Privalumai: vienas iš nedaugelio produktų, kuriuose randama vitamino U, reikalingo opų gijimui. Labai daug baltymų, pektino (antioksidanto, padedančio pašalinti iš organizmo sunkiuosius metalus) ir vitamino C. Kopūstai ypač naudingi moterims: juose esantys vitaminai ir mineralinės medžiagos normalizuoja hormoninį foną ir apsaugo pieno liaukas nuo navikų.
Trūkumai: netinka žmonėms, kuriems paūmėjęs gastritas arba atsirado opa.
Obuoliai
Privalumai: daug pektino ir maistinių skaidulų, todėl tinka gydyti žarnyno sutrikimus. Obuolių ir vyno rūgštys normalizuoja virškinimo trakto veiklą. Skatina šlapimo išsiskyrimą, mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje ir stiprina širdies bei kraujagyslių sistemą.
Trūkumai: obuoliai draudžiami pacientams, turintiems skrandžio opą, sergantiems gastritu ir kasos ligomis.
Paprikos
Privalumai: labai skanios, turi daug vitamino C (100 g vaisiaus iki 300 mg), vitamino P, B grupės vitaminų ir karotinoidų (itin jų daug raudonuose vaisiuose). Vitaminų C ir P derinys stiprina kraujagysles ir mažina jų pralaidumą.
Trūkumai: kontraindikacijų nėra netgi tiems, kas laikosi dietos.
Braškės
Privalumai: daug folio rūgšties, reikalingos kraujo gamybai ir normaliai medžiagų apykaitai. Pasižymi antimikrobiniu poveikiu, tad labai naudingos sergantiems žarnyno infekcinėmis ligomis. Stiprina širdį, padeda gaminti laimės hormonus. Daug vitamino A ir E. Kad jie būtų įsisavinami geriau, rekomenduojama braškes valgyti su grietinėle arba grietine.
Trūkumai: netinka žmonėms, kurių skrandžio ir žarnyno gleivinės jautrumas yra padidėjęs.
Apelsinai, greipfrutai
Privalumai: minėtasis vitaminų C ir P derinys mažina kraujagyslių pralaidumą, palaiko kraujospūdį, pasižymi šlapimo išsiskyrimą skatinančiu poveikiu.
Trūkumai: netinka pankreatito, alergijų, gastrito ir opų atveju.
Kriaušės
Privalumai: turi pektinų ir antibiotiko arbutino, sudarančio nepalankias sąlygas patogeninėms bakterijoms. Labai daug folio rūgšties, minkštime – kalio jonų, būtinų normaliam širdies ir raumenų darbui, ląstelių regeneracijos procesams. Įdomus faktas: kuo kriaušė aromatingesnė, tuo ji naudingesnė.
Trūkumai: gali sukelti vidurių užkietėjimą.
Burokėliai
Privalumai: turi labai daug jodo. Medžiagos, suteikiančios šiai daržovei tokią ryškią spalvą, skatina organizmo oksidacinius procesus ir užkerta kelią auglių atsiradimui. Suaktyvina medžiagų apykaitą nutukimo ir sutrikusios skydliaukės veiklos atveju. Daržovė unikali tuo, kad gydomųjų savybių nepraranda net ir po terminio apdorojimo.
Trūkumai: nerekomenduojama sergantiems cukriniu diabetu.
Morkos
Privalumai: daug naudingų vitaminų, mikro- ir makroelementų, antioksidantų. Užkerta kelią piktybinių auglių atsiradimui. Lėtina ląstelių senėjimą ir stimuliuoja naujų vystymąsi.
Trūkumai: nerekomenduojama turintiems antsvorio.
Moliūgai
Privalumai: labai geras dietinis produktas. Gerina virškinamojo trakto veiklą, pasižymi šlapimą varančiu poveikiu. Turi labai daug geležies ir karotinoidų, iš kurių organizmas sintetina vitaminą A. Moliūguose esantys vitaminai lėtina senėjimą ir palaiko seksualinį aktyvumą.
Trūkumai: nėra.
Ridikai ir ridikėliai
Privalumai: daug vitaminų, eterinių aliejų ir organinių rūgščių. Stiprina virškinimo liaukų sekreciją, kovoja su ateroskleroze ir patinimais. Juodųjų ridikų sultys – pripažintas vaistas nuo užsitęsusio peršalimo ir kosulio.
Trūkumai: eteriniai aliejai, suteikiantys aštrų, deginantį skonį, dirgina skrandžio gleivinę. Netinka sergantiems gastritu, storosios arba plonosios žarnos uždegimu, kepenų ir inkstų ligomis, turintiems širdies ir kraujagyslių bėdų.
Už vaisius naudingesnės tik daržovės
» Rašyti komentarą
» Komentarai
2012-04-16 13:41
Na jau tokių nesąmonių prirašyta, kad baisu. Paprika: "Trūkumai: kontraindikacijų nėra netgi tiems, kas laikosi dietos" Kokios dar dietos??? Apelsinai: "rivalumai: minėtasis vitaminų C ir P derinys mažina kraujagyslių pralaidumą, palaiko kraujospūdį" Burokėliai "katina organizmo oksidacinius procesus" wtf?
2012-07-04 20:19