Traumos ir nemalonūs pojūčiai po fitneso treniruočių

Klysta manantys, kad rimtų traumų patirti gali tik tie, kurie iš tiesų rimtai sportuoja, kai organizmas patiria maksimalią apkrovą. Gauti nedidelę traumą (kuri, beje, neleidžia normaliai dirbti ir gyventi visaverčio gyvenimo dar bent porą dienų) galima atliekant elementarius pratimus treniruoklių salėje. Nepriklausomai nuo treniruotės tikslų (numesti svorio, priaugti raumenų ar tiesiog pasimankštinti, kad būtumėte sveikesni), lankydamiesi sporto klube turite orientuotis sutuacijoje, žinoti, kokių problemų gali kilti treniruotės metu arba po jos. Ši taisyklė svarbi net ir tiems, kuriuos nuolat prižiūri instruktorius – esmė ta, kad vienas specialistas negali iki galo pajusti kito žmogaus organizmo būklės.

Stuburo mikrotraumos

Stuburas dalyvauja praktiškai visuose mūsų kūno judesiuose, todėl skausmai nugaros srityje sporto klubo lankytojams anaiptol ne retenybė. Stuburo skausmas kyla tada, kai sumažėja atstumas tarp slankstelių, ir jie ima spausti švelnų nugaros smegenų nervinį audinį. Tokia situacija gali kilti atliekant daugelį pratimų – pradedant nuo tų, kurie tiesiogiai veikia nugarą ir stuburą (pavyzdžiui, pritupiant ir keliantis su štanga), baigiant tais, kurie netiesiogiai, tačiau taip pat apkrauna stuburą (pavyzdžiui, stovint ir lenkiant rankas su štanga arba hanteliais, ir panašiai).

Kaip treniruočių metu apsaugoti stuburą?

Kad ir kokį pratimą ketinate atlikti, išeinant iš pradinės padėties reikia kelti svorį visiškai išnaudojant kojų raumenis, kitaip tariant, sulenkti jas, paimti į rankas svarmenį ir stotis tiesia nugara. Atliekant bet kokį pratimą su svarmenimis negalima liemens lenkti į šonus ar sukti jo aplink stuburo ašį. Nerekomenduojama be reikalo netgi galvą sukioti į šonus – reikia žiūrėti tiesiai priašais save, nenuleidžiant žvilgsnio žemyn.

Ką daryti, jeigu pradėjo skaudėti nugarą? Visų pirma – liaukitės darę pratimą. Labai dažnai po to skausmas per trumpą laiką praeina savaime, nes stuburas jau taip nebeapkrautas. Atlikti šito ir panašių pratimų šios treniruotės metu negalima. Jeigu skausmas nepraėjo, reikia atsigulti ant kieto pagrindo ir sulenkti kojas per kelius. Pabūkite tokioje padėtyje 5–10 minučių – tikėtina, kad to užteks, kad skausmas praeitų. Jeigu gi jis nepraėjo ir išlieka keletą dienų – būtina kreiptis į gydytoją.

Jeigu po treniruotės skauda raumenis

Jeigu po treniruotės dar dieną ar dvi jaučiate lengvą raumenų maudimą ir nuovargį, nieko baisaus – tai visiškai normali organizmo reakcija į krūvį. Jeigu po treniruotės visiškai nejaučiate nei skausmingų pojūčių, nei nuovargio – vadinasi, jos metu raumenys padirbėjo nepakankamai, ir reikia po truputį didinti atliekamų pratimų skaičių arba pasirinkti didesnius svarmenis. Skausmas ir nemalonūs pojūčiai, išliekantys daugiau kaip 2 ar 3 dienas, reiškia, kad jūs persistengėte ir ateityje jums reikėtų sumažinti krūvį. Jeigu raumenys treniruojami reguliariai, per 2–3 mėnesius jie apsipranta ir nustoja į įprastas treniruotes reaguoti skausmingais pojūčiais.


Po treniruotės skauda sąnarius

Jeigu po treniruotės sąnariuose jaučiate skausmą arba diskomfortą – tai reiškia, kad pratimas buvo atliekamas pažeidžiant kokias nors taisykles, netinkamai. Pavyzdžiui, treniruojant pilvo raumenis (presą), paprastai atliekami tokie pratimai – liemens kėlimas kojų link arba kojų kėlimas liemens link. Jeigu kojos pratimo metu yra visiškai ištiestos per kelius, smarkiai padidėja strėnoms tenkantis krūvis, tad gali pradėti skaudėti šią nugaros dalį.

Kitas pavyzdys. Jeigu gulėdami kilnojate į viršų svarmenis ir nuleidžiate juos į šonus (lavinate krūtinės raumenis), arba keliate rankas su hanteliais iki pečių lygio – būtina šiek tiek sulenkti rankas per alkūnes ir riešus (taip sumažinsite sąnariams tenkantį krūvį ir padidinsite apkrovą reikiamiems raumenims).

Po treniruočių skauda galvą

Ši situacija gali būti susijusi su tuo, kad kraujo spaudimas pakrypsta į kurią nors pusę (sumažėja arba padidėja). Jeigu skausmas reguliarus, po treniruotės reikėtų pasimatuoti kraujospūdį. Jeigu rodikliai smarkiai nukrypsta nuo normos, reikia sumažinti treniruočių intensyvumą arba pakeisti atliekamų pratimų kompleksą. Taip eksperimentuojant galima lengvai susidaryti optimalią treniruočių programą.

Raumenų, raiščių ir sausgyslių patempimai

Pertempimu vadinami raumenų, raiščių ir sausgyslių pažeidimai, atsiradę dėl išorinių jėgų įtakos. Tokiais atvejais jaučiamas aštrus skausmas pažeidimo srityje, kuris sustiprėja judinant sąnarį arba apkraunant raumenis. Jeigu persitempėte, reikia kaip galima mažiau judinti tą sąnarį ir neapkrauti atitinkamų raumenų. Palaukite, kol skausmas išnyks (gali prireikti kelių dienų), o tada užsiimkite gydomąja kūno kultūra, lankykitės pas masažistą.

Kad išvengtumėte tokių nemalonumų, prieš pereinant prie pagrindinės treniruotės dalies reikia padaryti apšilimą ir sekti, ar visus pratimus atliekate taisyklingai.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
.
2012-12-24 15:16
Pries einant sportuoti reiktu kreiptis i rimta kineziterapeuta kuris funkciniu testu (FMS) pagalba ivertintu jusu griauciu-raumenine sistema, nustatytu traumu tikimybe , jei reiks parinktu ir korekcinius pratimus, padedancius 'utvarkyti' jusu lokomocine sistema.
O vat tada suprasite, kad jums reikejo ne fitneso,sporto,pilates treniruotes, bet paprasciausio 'utaisymo'

Sekmes.