Tas saldus liepų kvapas...

Liepa – tai mažalapis arba didžialapis, iki 30 metrų aukščio užaugantis medis. Jo žaliava mielai naudojama liaudies medicinoje. Lapai širdiški, tamsiai žali, su ilgais lapkočiais. Žiedai šviesiai geltoni, kvapūs, sukrauti po 5–15 į pusiau skėtiškus žiedynus, su ilgais į vieną suaugusiais žiedkočiais. Kiekvienas žiedynas turi ilgą, pliką, žalsvai gelsvą skristuką, kuris padeda prinokusiam vaisiui nuskristi toliau nuo medžio. Liepos žydi birželio-liepos mėnesiais. Vaisius  –  rutulio  formos  riešutėlis.

Liepa  pražysta  apyktiksliai 20-ais savo gyvenimo metais. Gyvena 500–600 metų. Tai medingas, dekoratyvus ir vaistinis medis. Lietuvoje labiausiai paplitusi mažalapė liepa. Auga  miškuose, pakelėse, sodybose, parkuose. Vaistams renkami  mažalapės ir plačialapės liepų žiedai. Liepų  žiedynai  renkami  antrojoje  birželio  pusėje  ar  liepos pradžioje. Vaistams vartojami išsiskleidę ir neišsivystę žiedai bei nesunokę riešutėliai. Žaliava džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje, ne aukštesnėje kaip 35 laipsnių temperatūroje. Išdžiūvusių žiedų kvapas silpnas, malonus, skonis saldokas. Žieduose  yra  eterinių  aliejų,  polisacharidų,  flavonoidų,  fenolkarboninių  rūgščių, vitamino C.

Liepos žiedų arbata, užpilai, nuoviras pasižymi raminamuoju, šlapimą varančiu, prakaitavimą skatinančiu, karščiavimą mažinančiu, atsikosėjimą gerinančiu, antibakteriniu ir priešuždegiminiu poveikiu. Liepžiedžių nuoviras ir užpilas slopina uždegimus, todėl juo galima skalauti gerklę sergant angina. Liepų žievės nuoviras vartojamas nudegimams gydyti. Milteliai, gauti sutrynus išdžiūvusius lapus, stabdo nosies kraujavimą.

Liepžiedžių gydomosios arbatos vartojamos sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis, bronchitu,  gripu, tinka burnos ertmei skalauti esant gleivinės uždegimams, anginai, stomatitui.


Jaunystės eliksyras: šaukštelį džiovintų susmulkintų liepžiedžių užplikykite 200 ml verdančio   vandens, palaikykite 20  minučių, nukoškite ir gerkite po stiklinę per dieną. Po mėnesio išsilygina  veido  oda, sumažėja  raukšlių, veidas atsigauna ir pradeda spindėti.

Nuo skrandžio rūgštingumo: užplikyta ir atvėsinta liepžiedžių arbata, sumaišyta su medumi,  sumažins rūgštingumą, o  karšta  – padidins.

Kraujospūdžiui mažinti: krapų sėklas užplikykite su liepžiedžiais lygiomis dalimis ir gerkite po stiklinę per dieną. Tai sumažins spaudimą, nes iš inkstų latakų pašalins smėlį ir mažus akmenukus. Vartokite vieną mėnesį. Prieš tai būtina pasitarti su gydytoju ir išsitirti inkstus, ar nėra susikaupusių didelių akmenų.

Nemiga: lygiomis dalimis sumaišykite juodųjų serbentų lapus, liepžiedžius ir ramunėles. Vieną arbatinį šaukštelį mišinio užplikykite 200 ml verdančio vandens, palaikykite 20 minučių. Perkoškite ir gerkite prieš miegą. Po savaitės nemiga paprastai praeina, po dviejų – apie ją galima iš viso pamiršti. Nemigai nepraėjus, kreipkitės į gydytoją.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Daica
2012-06-05 23:50
vaistinese yra
ca
2012-06-05 23:50
Kur galima isigyti?