Sporto vasarą ypatumai

Kada termometro stulpelis šokteli iki 30 laipsnių (o ir namuose būna ne ką vėsiau), mes aptingstame, labiau už viską norime kur nors ramiai išsitiesti ir nieko neveikti. Vieni tinginiauja su alaus bokalu rankoje, kiti renkasi gaiviuosius gėrimus. Kartais mes iš tiesų galime sau leisti pasilepinti, tačiau jeigu tai virs įpročiu – vasara prabėgs veltui.

Kad ir kaip nesinorėtų, šiltuoju metų laiku reikėtų nepamiršti ir sporto. Tiesa, teks laikytis kai kurių taisyklių – jos netgi ekstremaliomis sąlygomis ir per didžiausius karščius padės jums treniruotis saugiai ir efektyviai.

Bendro pobūdžio rekomendacijos

Tiesa, ne visi žmonės atšilus orams tampa pasyvūs – norintys sulieknėti lieja prakaitą sporto salėse bet kokiu oru. Vis dėlto per karščius jėgos ir kardio treniruotes vertėtų pamiršti – kitaip tariant, patartina pirmenybę teikti jogai ir plaukiojimui.

Kad ir kokią sporto rūšį jūs paprastai praktikuojate, vasarą reikėtų sumažinti apkrovas ir treniruočių intensyvumą: nepersistenkite, nenusivarykite nuo kojų, dažniau darykite pertraukas. Jeigu sergate kokiomis nors širdies ligomis arba esate linkę į hipertoniją, savo treniruočių režimą būtinai aptarkite su gydytoju – greičiausiai teks šį bei tą pakoreguoti.

Nors prakaito kvapas teigiamų emocijų nekelia nei jums, nei aplinkiniams, antiperspirantų prieš treniruotes naudoti vis dėlto nerekomenduojama. Esmė ta, kad fizinis aktyvumas ir aukšta temperatūra skatina prakaitavimą. Ką tai reiškia? Jeigu antiperspirantas užkemša poras, visi prakaite esantys šlakai ir toksinai negali pasišalinti ir vėl patenka į organizmą, todėl daug naudingiau kaip reikiant paprakaituoti. Po treniruočių reikėtų nusimaudyti po dušu – vanduo jokiu būdu neturi būti šaltas ar tuo labiau – ledinis, priešingu atveju jūs smarkiai rizikuojate pasigauti anginą arba susirgti miozitu (raumenų uždegimu). Geriau iš pradžių prisėskite kur nors 7 minutėms ir leiskite kūnui atvėsti, ir tik tada keliaukite į dušą. Būtinai nusiprauskite vėsiu vandeniu veidą.

Labai svarbu ir tai, kaip jūs geriate. Laikykitės tam tikro režimo: stenkitės negerti treniruočių metu. Jeigu labai kankina troškulys – paskalaukite burną kambario temperatūros vandeniu ir išspjaukite. Prasidėjus karščiams skysčių poreikis išauga, tad suvartoti turėtumėte ne mažiau kaip po 2 litrus per dieną. Galite į vandenį įmaišyti citrinos sulčių arba mėtų antpilo – šie gėrimai pasižymi puikiu gaivinamuoju poveikiu.

Pasistenkite savo laiką planuoti taip, kad treniruotės baigtųsi ne vėliau, negu likus dviems valandoms iki miego. Esmė ta, kad fizinis krūvis skatina adrenalino (hormono, kuris jums neleis atsipalaiduoti ir užmigti) gamybą, be to, pakels kūno temperatūrą (o naktį miegoti ir taip šilta, tad poilsis nebus kokybiškas).


Kur treniruotis?

Tikriausiai jums anksčiau ar vėliau kils klausimas: o kur geriau mankštintis per karščius – uždaroje patalpoje ar tiesiog lauke? Deja, universalaus atsakymo nėra – abu variantai turi savų niuansų.

Jeigu mankštintis nuspręsite sporto salėje, pirmiau išsiaiškinkite, ar joje yra geras kondicionierius. Pasirinkite vietą taip, kad nejaustumėte šalto oro srovių. Dabar ne laikas siekti kokių nors rekordų, tad nepersistenkite. Jeigu treniruočių metu pasijuntate prastai (imate dusti, apima silpnumas, į veidą priplūsta kraujo), sustokite, gerai pailsėkite ir tik tada toliau tęskite treniruotę.

Treniruočių gryname ore privalumas tas, kad raumenys gauna pakankamai deguonies, todėl pratimai efektyvesni. Tačiau, savaime suprantama, 30 laipsnių temperatūroje lengva gauti šilumos arba saulės smūgį. Kitas trūkumas – karštas oras nuo asfalto tvoskia tiesiai į veidą, be to, tenka kvėpuoti dulkėmis. Kam jums visa tai?

Pastaba: treniruotis geriausia rytais. Jeigu įpratote bėgioti anksti, gali būti, kad geriau bus bėgimą pakeisti sportiniu ėjimu arba šiaurietišku vaikščiojimu su lazdomis – taip lavinsite visą kūną, tačiau per daug neapkrausite širdies ir kraujagyslių sistemos.

Jūra, saulė, smėlis...

Jeigu netoli jūsų namų yra vandens telkinys – tai nuostabu. Treniruotės vandenyje – tai idealus variantas vasarai. Jūs galite tiesiog plaukioti arba žaisti žaidimus – bet kuriuo atveju, reikėtų pasirūpinti, kad negautumėte saulės arba šilumos smūgio. Treniruokitės su galvos apdangalu, veidą būtinai pasitepkite apsauginiu vandeniui atspariu kremu (spinduliai, atsispindėję nuo vandens, tampa aktyvesni). Jeigu vandenyje ketinate praleisti daug laiko, patartina apsivilkti maikutę, kad nenusviltų nugara ir pečiai.

Puiki vasariško sporto alternatyva – žaidimai su kamuoliu. Smėlis, viena vertus, padeda treniruoti kojų raumenis, kita vertus – sušvelnina kritimą. Jeigu nesate tikri, kad paplūdimio smėlis švarus, geriau nebūkite basi – taip apsaugosite kojas nuo sužeidimų ir galimų infekcijų.

» Rašyti komentarą