Pastaraisiais dešimtmečiais, pasaulyje išaugo dumblių Spirulina platensis ir Chlorella suvartojimas. Susidomėjimas maistingaisiais dumbliais kyla, dėl ypač daug juose randamų maistinių medžiagų. Dumbliai, kaip vaisiai ir daržovės, gaunamą sulės energiją paverčia ją į vitaminus, pigmentus ir kitas biologiškai aktyvias medžiagas. Žmogaus organizmas puikiai pasisavina baltymus, vitaminus, mineralus esančius šiuose dumbliuose, kurie yra reikalingi normaliai žmogaus organizmo veiklai palaikyti. Valgant dumblius ištisus metus, organizmas nepatiria tokio stipraus sezonų kaitos poveikio. Melsvadumblis Spirulina platensis – sukaupęs daugiau nei 50 žmogaus organizmui reikalingų biologiškai aktyvių medžiagų: vitaminų, mineralų, nepakeičiamųjų amino rūgščių, riebalų rūgščių, pigmentų.
Spirulinos maistines savybes nagrinėjusi bendrosios praktikos gydytoja Violeta Janėnaitė patvirtina, kad šio melsvadumblio nauda žmogaus organizmui pastebėta labai seniai. „Nuo senų laikų buvo vartojama saulėje išdžiovinta spirulina, o tose apylinkėse, kur ji auga natūraliai, pastebėta, jog žmonių gyvenimo trukmė yra ilgesnė ir jie sveikesni“, – teigia V. Janėnaitė.
Šiuo metu spiruliną augina ir vartoja daugiau kaip 60 pasaulio šalių (JAV, Izraelis, Japonija, Brazilija, Indija, D. Britanija ir kt). Japonijoje apie 45 proc. gyventojų nuolat vartoja spiruliną kaip biologinį maisto papildą, kadangi šis valo organizmą nuo radiacijos poveikio ir sunkiųjų metalų.
Spirulinos sudėtyje yra daugiau nei 50 biologiškai aktyvių medžiagų, reikalingų žmogaus organizmui. Baltymai sudaro 60 – 70 procentų, ji turi 18 amino rūgščių, iš kurių 7 yra nepakeičiamos – jų žmogaus organizmas negali pasigaminti pats ir privalo gauti su maistu, vitaminų B1, B2, B5, B6, B9, A, E, C, PP, mikroelementų – geležies, jodo, kalcio, natrio, kalio, vario, magnio, mangano, cinko, fosforo, seleno, vanadžio, nesočiųjų rūgščių, pigmentų - beta karotino, fikocianino ir chlorofilo bei kitų medžiagų.
Gydytojai rekomenduoja vartoti kasdien
Gydytoja Violeta Janėnaitė sako, kad spirulina turi labai retų, žmogaus organizmui svarbių medžiagų, nerandamų jokiuose kituose maisto produktuose. „Mes, gydytojai, rekomenduojame šviežią spiruliną vartoti kasdien. Ji lemia ilgaamžiškumą, stiprina organizmą, suteikia mums itin daug mineralų ir vitaminų. Spirulina padeda organizmo vidinės aplinkos bendrą reakcijų kryptį pakreipti į šarminę pusę, todėl sumažėja arba išnyksta fizinis ir psichinis nuovargis, galvos, raumenų skausmai. Reguliariai vartojant spiruliną, stiprėja imunitetas bei įmanoma užkirsti kelią daugeliui ligų“, – sako gydytoja V. Janėnaitė.
Gydytoja patvirtina, kad spirulinos veiklos spektras – itin platus: „Spirulina mažina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, tinka reguliuojant žarnyno veiklą, anemijai gydyti, cholesterolio kiekiui mažinti, kepenų veiklai gerinti, organizmui valyti, esant netaisyklingai, nepakankamai mitybai, nes pagerina maisto sudėtį, normalizuoja medžiagų apykaitos procesus.“
Sportininkai vartoja spiruliną norėdami išsaugoti fizinę formą. „Intensyviai sportuojant spirulina padeda atstatyti audinių ląsteles, užtikrina įvairiapusį raumenų darbą, reikiamą hemoglobino lygį kraujyje, mažina fizinį nuovargį bei raumenų skausmą. Sirgusiems, išsekusiems žmonėms, jis padeda atstatyti žarnyno mikroflorą, padidėja protinis ir fizinis darbingumas, išnyksta nuovargis“, – pasakoja gyd. V. Janėnaitė.
Kur jos gauti?
Dėl puikių maistinių Spirulina platensis savybių, bei maistinės naudos organizmui, melsvadumblis pradėtas auginti specialiose uždarose patalpose Lietuvoje, siekiant apsaugoti nuo aplinkos poveikio. Šviežiai užauginti melsvadumbliai yra sumaišomi su fruktoze, taip sustabdomas tolesnis jų dauginimasis ir skirtingai nei džiovintuose spirulinos produktuose, geriau išsaugomos maistinės melsvadumblio savybės. Šviežios spirulinos galima įsigyti vaistinėse ir ekologiškų prekių parduotuvėse.
Įdomūs faktai apie spiruliną
Ji turi dešimt kartų daugiau beta karotino nei beta karotino turinčios daržovės ar vaisiai. Pavyzdžiui, 10 gramų morkų yra 7250 vienetai (TV) beta karotino, špinatuose - 6000, riešutų branduoliuose - 1333, persikuose - 1042, abrikosuose - 892, o Spirulina platensis – 23000.
Patikrinus daugelį Amerikos mokyklų ir universitetų, buvo nustatyta, kad daug mokinių ir studentų skundžiasi galvos skausmais. Pasirodo, jie prieš užsiėmimus dažniausiai nepusryčiaudavo. Paskyrus spirulinos (po 2–4 g per parą), jau po 3–4 savaičių galvą jiems skaudėdavo vis rečiau, normalizavosi biocheminiai rodikliai. (C. Hiels tyrimo duomenimis).
Pietų Amerikos šalyse spirulina naudota vaikų, kuriems nepakanka maisto, būklei gerinti. Vaikai gaudavo jos visus metus kiekvieną dieną be pertraukos. Visiems vaikams išnyko nepakankamos mitybos požymiai, normalizavosi jų ūgis ir vystymasis.
Japonų mokslininkų nuomone, garbaus amžiaus sveikų žmonių padaugėjimas šioje šalyje siejamas su kokybiškų maisto papildų vartojimu, įskaitant ir Spirulina platensis.
Pietų Amerikos actekai ir afrikiečiai, gyvenantys prie Čado ežero, – sveiki ir ilgai gyvena. Apie japonų ilgaamžiškumą girdėjome visi. Tarp jų bendra tai, kad maistui arba kaip maisto papildą naudoja spiruliną.
Spirulinos sudėtyje esantys chelatiniai agentai sugeba pašalinti iš organizmo metalus, tarp jų ir radioaktyviąsias medžiagas (plutonį, stroncį ir kt.), todėl saugo nuo kenksmingo radiacijos poveikio.
Spirulinos sudėtyje daug mėlynojo pigmento fikocianino, vienintelės pasaulyje žinomos medžiagos, galinčios stabdyti vėžinių ląstelių dauginimąsi (Y. Dainppon, 1983).
2021-01-08 09:40