Šildymo metu namus saugome nuo graužikų

Artėjant šaltajam sezonui namuose esančių plyšių užsandarinimas tampa aktualus ne tik dėl šildymo sąnaudų, bet ir dėl graužikų antplūdžio į namus bei kitas patalpas. Pasak kenkėjų kontrolės ekspertų, pelės ir žiurkės padaro daugiausia žalos namų ūkiui nei bet koks kitas kenkėjas. Kokių prevencinių priemonių imtis, kad namuose nesulauktume nemalonių svečių?

Vos 6 mm plyšys pelei nesunkiai įveikiamas

Graužikai pasinaudos net menkiausiu plyšeliu, kad patektų į šiltus namus, todėl labai svarbu užtikrinti, kad bet koks galimas patekimo kelias būtų užsandarintas. Pelės nesunkiai gali įveikti vos 6 mm plyšį, o patekusios į patalpas suka lizdus uždarose erdvėse: pastogėse, tarpuose tarp sienų, balduose, po grindimis, rūsiuose. Patekusios į vidų, jos taip pat ieško maisto šaltinių ir gali sugadinti laikomus maisto produktus, juos apgrauždamos arba užteršdamos savo išmatomis bei šlapimu.

"Norint apsisaugoti nuo graužikų, pirmiausia reikėtų patikrinti, jog nėra plyšių namo sienose, ties durimis bei langų rėmais. Taip pat reikėtų gerai apžiūrėti plotus aplink sanitarinius mazgus (praustuvus, tualetus), ventiliavimo, šildymo bei elektros instaliacijos sistemas. Rastus plyšius reikėtų sandarinti panaudojant betoną, jį sumaišius su metalo drožlėmis ar stiklo šukėmis, metalinėmis detalėmis ar kitomis panašiomis priemonėmis, kurių graužikai negalėtų įveikti", – rekomenduoja  biologas Liutauras Grigaliūnas.

Ekspertas pabrėžia, jog taip pat svarbu yra užtikrinti, kad graužikai nepatektų į namus iš rūsio, plyšių perdangose ar per ventiliacijos sistemas.

Per metus 100 žiurkių gali suėsti beveik toną maisto produktų

Dėl didelių ekonominių nuostolių, kurių pridaro graužikai, turėtų būti sandarinamos ir pramoninės-gamybinės patalpos, kuriose yra ruošiamas, paskirstomas, pakuojamas ir sandėliuojamas maistas ar kita produkcija. Šių prevencijos priemonių reikėtų imtis ne tik todėl, jog graužikai produkciją sugraužia, bet ir dėl to, jog neapsaugotas maistas ar jo pakuotės gali tapti terpe infekcinių ligų, kurias graužikai perneša kailiu, išskiriamomis seilėmis, šlapimu ar išmatomis, plitimu.

Kaip teigia graužikų naikinimo ekspertai, pramoninių-gamybinių patalpų sandarinimo procesas yra sudėtingesnis nei gyvenamųjų patalpų sandarinimas dėl patalpų ploto ir reikalingų medžiagų. Pakavimo ar sandėliavimo vietose dažnai lieka maisto ar kitų produktų likučių bei pažeistų pakuočių, kurios vilioja graužikus, todėl prieš imantis sandarinimo, labai svarbu užtikrinti atitinkamą patalpų valymą bei priežiūrą.

Dažnas graužikų patekimo į šias patalpas kelias yra plyšiai tarp durų ar po jomis, todėl pramoninėse patalpose yra naudojami šepetėliai tvirtinami ant durų apačios. Didesnius plyšius rekomenduojama užbetonuoti, naudoti susuktą vielą ar metalinį tinklelį. Užčiuopęs geležį graužikas susiduria su jam neįveikiama kliūtimi ir atsitraukia. Reikėtų vengti gumos bei latekso savo sudėtyje turinčių sandarinimo priemonių, kurios graužikams yra gana lengvai įveikiamos.

"Tiek individualių namų gyventojams, tiek pramoninių patalpų savininkams visada rekomenduojame pastatų išorėje išdėlioti specialias vyliaus dėžutes, kuriose paliekamas paruoštas jaukas su nuodais graužikams. Graužikai, pasimaitinę išorėje, nebelįs ieškoti maisto į patalpas. Patalpų viduje galima naudoti elektroninius spąstus, į kuriuos patekęs graužikas yra numarinamas išskiriamomis anglies dvideginio dujomis bei izoliuojamas specialiame prietaise, o jo likvidavimas nesukelia žmogui psichologinio diskomforto. Tokiu būdu užkertamas kelias tolesniam graužikų populiacijos didėjimui namuose", - tikina Margarita Kutkaitė.

Kova su graužikais yra labai svarbus žingsnis siekiant ne tik užkirsti kelią užkrečiamų ligų plitimui, bet ir mažinti ekonominius nuostolius, kuriuos patiria namų ūkiai bei pramonė dėl nekontroliuojamų graužikų.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
stasys
2015-02-07 20:33
Plastelinas pelems nepatinka uutepus nedidelias skyles nebegriauze