Muilo riešutų panaudojimas buityje

Ar įmanoma patiems pasigaminti natūrų skalbiklį, šampūną, muilą, dušo gelį, indų ploviklį ir daugelį kitų buityje naudojamų priemonių? Išbandžiusiųjų muilo riešutus teigimu, tikrai taip! Ir tai – visiškai nesunku!
 
Kas yra muilo riešutai?
 
Iš tiesų tai nėra riešutai – tik džiovinti muilamedžio vaisių kevalai, kurie savo išvaizda primena riešutus. Išdžiovinti vaisiai yra pati vertingiausia augalo dalis – jie neturinti jokių sintetinių medžiagų, kvapų ar dažiklių, visiškai natūralus produktas, 100 % suskaidomas mikroorganizmų, nelieka jokių kūnui ar aplinkai žalingų liekanų, netgi naudojant ilgą laiką.
 
Gaila, bet Lietuvoje muilamedžiai neauginami net ir botanikos soduose, tačiau muilo riešutais prekiauja ne viena ekologiškų prekių parduotuvė. Ši natūrali priemonė tinka patiems įvairiausiems buities darbams.
 
Muilamedžiai auga Indijoje, Pakistane, Nepale ar kitose panašaus klimato šalyse ant muilo riešutų medžių, Himalajų kalnų papėdėse, kur žemė neteršiama trąšomis ir nitratais. Šis medis klesti molingoje, derlingoje ir drėgnoje žemėje net iki 70 metų, užauga iki 25 metrų, jo kamienas tiesus, cilindro formos.
 
Muilo riešutų savybės ir veikimo principas
 
Muilo riešutuose gausu saponino (maždaug apie 12%). Tai – 100 % natūrali alternatyva cheminėms skalbimo priemonėms ir valikliams. Jis gali pakeisti daug cheminių skalbiklių ir kitų priemonių, kurių sudėtyje yra sodium laureth sulphate (SLS). Saponinui būdinga efektyvi valomoji galia, antimikrobinės ir antigrybelinės, antialerginės savybės.
 
Muilo riešutai nuo seniausių laikų naudojami kaip skalbimo priemonė, kaip muilas asmeninei higienai, kaip valiklis, kurį galima naudoti gausybei kitų tikslų. Putoti pradeda tik šiltame vandenyje, jį suminkština, todėl iš audinių geriau pašalinami nešvarumai ir priemonių likučiai. Idealiai tinka net itin jautrios odos ir alergiškiems žmonėms, vaikiškų rūbelių ir vystyklų skalbimui, visiškai nekenkia aplinkai ir žmonių sveikatai.
 
Pagrindiniai muilo riešutų privalumai
 

  • Visiškai nekenkia rankoms;
  • Nealergizuoja ir ypač tinka kūdikių vystyklų ir rūbelių skalbimui;
  • Žmonėms su alergija ir odos ligomis patariama naudoti muilo riešutus maudantis dėl saponino antimikrobinių savybių;
  • Tinka net ir gyvūnams;
  • 1 kg riešutų lukštų gali būti panaudotas iki 150 skalbimų. 1 kg užtenka 1 metams 4 asmenų šeimai skalbti rūbus;
  • Irdami muilo riešutai nelieka jokių aplinkai žalingų atliekų;
  • Dažyti rūbai, tokie kaip džinsai ir marškinėliai, ilgiau išlaiko ryškias spalvas;
  • Taupo vandenį, laiką ir elektrą. Nereikia naudoti skalbimo mašinos skalavimo rėžimo;
  • Puikiai tinka buitinių nuotėkų valymo įrenginiams;
  • Neteršiamos vandens sistemos.

 
Kaip naudoti
 

  • Skalbimas mašina. Įdėkite 4 ar 7 riešutų kevalus (apie 15 g.) į medvilninį/lininį maišelį ir gerai jį užriškite (neturint galima naudoti ir seną kojinę). Įdėkite į skalbimo mašinos būgną kartu su rūbais. Pasirinkite jūsų skalbiniams reikalingą skalbimo temperatūrą (nuo 30 iki 95 laipsnių). Muilo riešutai gali likti iki skalbimo ciklo pabaigos, nes skalavimo vanduo šaltas, o saponinas išsiskiria tik nuo 30 laipsnių temperatūros. Skalbimo pabaigoje išimkite ir palikite išdžiūti (palikite riešutų lukštus maišelyje). Naudokite nuo 3 iki 5 kartų. Muilo riešutai tampa neveiksmingi, kaip suplonėja, suminkštėja ir pasidaro labai šviesiai rusvos ar pilkos spalvos.
  • Indaplovei. Įdėkite 4–6 lukštus į stalo įrankių skyrių. Tačiau tai nėra veiksminga priemonė labai nešvariems indams plauti. Skalavimui tiks baltojo vyno actas, o gaivumo suteiks ant viršutinės lentynėlės padėta citrinos skiltelė.
  • Universalus muilo riešutų skystis. Įdėkite 12-15 nesmulkintų muilo riešutų lukštų arba lukštų dalelių kiekį, atitinkantį šį skaičių, į 2 litrus vandens, įpiltus į indą su sunkiu dugnu, užvirinkite ir sumažinkite temperatūrą, kad vos virtų (antraip išbėgs kaip pienas). Uždenkite dangčiu ir nuo 20 iki 30 minučių virinkite ant silpnos ugnies. Palikite pastovėti per naktį. Gautas skystis tinka plauti automobiliams, grindims ir t.t. Kitiems valymo atvejams, kai reikia didesnės koncentracijos, kitą dieną pakartokite tą patį veiksmą: kai užvirs, ant silpnos ugnies virinkite pusvalandį. Skysčio spalva turi būti sodriai auksinė. Ataušusį skystį pilkite į indą, perkošdami per sietelį, o po to išpilstykite į plastikinius butelius, palikdami nuosėdas inde. Nelaikykite butelių su skysčiu saulės šviesoje, nes jos spinduliai produktą veikia neigiamai ir jis greičiau praranda savo eksploatacines savybes. Supilkite į tuščias talpas nuo purškiamų skysčių (tinka buteliai nuo langų valiklių). Skystis vartojamas 4-8 savaites. Galima įlašinti truputį greipfrutų ekstrakto (veikia kaip konservantas).

 
Muilo riešutų skystį galima naudoti:
 

  • Veido ir kūno prausimui. Muilo riešutai efektyviai valo odą, ją dezinfekuoja, pasižymi balinamuoju poveikiu, naikina šlakelius, spuogus, gali padėti išvengti ar išgydyti odos ligas, sukeltas viruso. Kadangi muilamedis atlieka kapiliarinių kraujagyslių plėtimo funkciją, jis gali padėti žmonėms visiškai atsipalaiduoti po maudymosi ir greitai atsigauti po nuovargio, suteikdamas malonų jausmą, kaip po masažo. Ramina egzemą, žvynelinę, niežtinčią ir jautrią odą
  • Rankų plovimui. Paruoštą riešutų nuovirą naudokite rankų plovimui kaip skystą muilą. Naudingas šalinant dėmes nuo rankų.
  • Vietoje šampūno. Muilo riešutai plaukus padaro blizgius, grąžina jiems gyvybingumą. Pasiruoškite skystį, paskirstykite ant plaukų, palikite 5 minutėms. Išskalaukite šiltu vandeniu. Putų bus nedaug arba jų nebus visai, tačiau išplaus gerai, o plaukai bus glotnūs, blizgūs ir lengvai iššukuojami. Toks šampūnas rekomenduojamas žmonėms, kenčiantiems nuo alergijų dėl jautrios galvos odos. Efektviai gydo pleiskanos ir smulkias žaizdelės. Jeigu jums labai neįprasta ir reikia daugiau putų, galite kartu naudoti truputėlį savo mėgstamo šampūno (įpilkite 10-15 %)
  • Gyvūnų švarai palaikyti. Skystį naudodami kaip šampūną gyvūnams, imkite jį neatskiestą, juo išpurkškite šunį, po to apipilkite vandeniu ir išmaudykite po dušu vonioje.
  • Vietoje indų ploviklio. Gamindami indų ploviklį, į skalbimo riešutų skystį įpilkite įprastinio ploviklio, kurio kiekis sudarytų 10-15 % viso kiekio.
  • Universali namų valymo priemonė. Tinka visiems valymo darbams, įskaitant vonios, virtuvės, medinių grindų ir kitokių paviršių valymą. Itin gerai valo langus, stiklą, nerūdijantį plieną (ant langų stiklo užpurkškite valiklio ir valykite švariu audeklu ar laikraščiu.)
  • Tai – efektyvi natūrali priemonė augalams nuo kenkėjų apsaugoti ir atbaidyti vabzdžius namuose.


Naudingi patarimai
 

  • Muilo riešutai tinka visų rūšių skalbiniams (įskaitant šilką ir vilną).
  • Drėgnų riešutų kvapas primena actą, tačiau skalbiniai bus be kvapo. Jeigu norite suteikti jiems gaivaus aromato, ant medvilninio maišelio su riešutais galima užlašinti eterinio aliejaus (levandų, apelsinų, mėtų…).
  • Muilo riešutai tarnaus ilgiau, jei skalbimui naudosite ir šiltą, ir šaltą vandenį.
  • Minkštam vandeniui gali reikėti mažiau riešutų. Labai kietam vandeniu reikės 7 muilo riešuto kevalų.
  • Jeigu rūbai labai nešvarūs, prikraukite pusę skalbimo mašinos, o ne pilną. Kevalai veiks efektyviau, jei mašina ne visai pilna.
  • Ant dėmių (kraujo, kiaušinio, žolės, purvo, pieno, prakaito, ledų, riebalų, uogienės dėmės), užpilkite truputį muilo riešutų skysčio, truputį palaikykite, o tada skalbkite kaip paprastai. Sudėtingas dėmes prieš skalbimą apdorokite dėmių valikliu.
  • Jeigu naudojate baliklį, muilo riešutai išplaus iš skalbinių jo likučius.
  • Panaudotus muilo riešutus galima mesti į komposto krūvą.


Ir dar šis tas
 
Mūsų kraštuose taip pat gana nemažai augalų, turinčių saponinų. Tai lelijinių, bervidinių, gvazdikinių bei amarilinių šeimų augalai – muilažolė, naktižiedė, goštautinė gaisrena, vaistinis putoklis...
 
Jaunuose augaluose saponinų mažiau, jų padaugėja žydėjimo periodu. Išdžiovintus ir susmulkintus muilažolės šakniastiebius sumaišius su vandeniu išeina ypač gerai putojantis tirpalas, tinkamas ne tik praustis, bet ir skalbti labai švelnius, pūkuotus audinius, kuriems netinka įprastos skalbimo priemonės.
 
Goštautinė gaisrena (dar vadinama laukiniu, totorių muilu) labiausiai tinka pašalinti riebalų dėmes iš audinių, taip pat plauti rankas.

» Rašyti komentarą