Žmogaus organizmas prisitaikęs taip, kad natūralią temperatūrą gali palaikyti beveik bet tokiomis sąlygomis. Tačiau esant labai žemai temperatūrai ir didelei drėgmei, natūralus termoreguliacijos mechanizmas pradeda streikuoti ir kūnas nebepalaiko reikiamos temperatūros. Kuomet organizmas praranda daugiau šilumos, nei spėja pagaminti, prasideda hipotermija.
Hipotermijos metu kūno temperatūra nukrenta žemiau 35 laipsnių. Galima pastebi šiuos simptomus:
- Drebulys
- Nerišli kalba
- Kvėpavimo sutrikimai
- Išblyškusi oda
- Koordinacijos sutrikimai
- Mieguistumas ir apatija
- Atminties sutrikimai
Įprastai hipotermijos simptomai vystosi lėtai, todėl nukentėjusysis pats nesuvokia palaipsniui kintančios fizinės ir psichinės būsenos, todėl nesikreipia į medikus. Hipotermijos rizikos grupei priskiriami vyresnio amžiaus ir labai liekni žmonės, taip pat maži vaikai, psichikos ligomis sergantys ir atminties sutrikimų turintys žmonės.
Norėdami padėti nušalusiam žmogui, turėtumėte:
- Nedelsiant iškviesti greitąją pagalbą.
- Patikrinkite, ar žmogus kvėpuoja. Jei ne, nedelsiant atlikite dirbtinį kvėpavimą ir netiesioginį širdies masažą.
- Pasistenkite sušildyti nukentėjusįjį. Jei negalite jo nunešti į šiltą patalpą, pasistenkite pakelti jį nuo šaltos žemės, apsaugoti nuo vėjo ir galvą paguldyti ant ko nors šilto.
- Jei nukentėjusiojo drabužiai šlapi, reikėtų juos nurengti ir jį sausai apkloti.
- Venkite tiesioginio kontakto su karščiu: nesistenkite kūno sušildyti karštu vandeniu ar šildytuvais. Vietoje to, paruoškite karštus kompresus ir uždėkite ant kaklo, krūtinės ir kirkšnių. Nerekomenduojama pulti šildyti galūnių, nes paspartinsite šalto kraujo tekėjimą į širdį, plaučius ir smegenis, o tai dar labiau nužemins kūno temperatūrą.
- Neduokite nukentėjusiajam alkoholio. Jei jis nevemia, leiskite atsigerti šiltų gėrimų.
- Nemasažuokite ir netrinkite sušalusio kūno.
2012-01-26 22:38