Nederindami vaistų, keliame pavojų savo sveikatai

Tyrimai rodo, kad žmonėms, vartojantiems keletą skirtingų vaistų, tikimybė susidurti su bent viena neigiama vaistų sąveika siekia 50 proc. Ne kiekvienas žino, kad vaistų nesuderinamumo sąlygotos pasekmės gali sukelti rimtų pasekmių sveikatai.

Spalio viduryje Lietuvoje pradėjo veikti viena pažangiausių Europoje vaistų suderinamumo sistemų. Martynas Gelžinis, rūpestingas „Gintarinės vaistinės“ vaistininkas ir valdybos narys sako, kad ši naujovė padės apsaugoti žmones nuo sveikatai bei gyvybei pavojingų situacijų ir leis padidinti vartojamų vaistų efektyvumą.

Gali baigtis liūdnai

Bene daugiausiai vaistininkų atsiliepimų gaunama apie širdies ligoms skirtų vaistų nesuderinamumą. Vieni sunkiausiai derinamų ir pavojingiausių vaistų yra kraujo krešėjimui reguliuoti skirti vaistai. „Šiuos vaistus gydytojai skiria ypač dėmesingai, todėl labai svarbu gydytoją ar vaistininką informuoti apie vartojamus kitus vaistus, nes jie gali gydytojo įdirbį paversti niekais“, - sako vaistininkas.


Mūsų organizmas taip sutvertas, kad kartais vartojant dvi skirtingas medžiagas galime jų poveikį organizmui sustiprinti arba susilpninti, o kartais netgi iššaukti nepageidaujamą poveikį. Taip pat veikia ir vaistai: vartojant vieną vaistą – viskas yra aišku, tačiau pridėjus antrą vaistą, pirmojo vaisto poveikis gali sustiprėti, susilpnėti, visai išnykti arba kilti kartais visiškai netikėtas ir rimtas šalutinis poveikis. „Visų vaistų pavadinimų išvardinti neįmanoma, tačiau kai kurie jų yra ypač paveikūs kitiems medikamentams, o šalutinis poveikis sąveikos atveju pasireiškia rimtomis ir įvairiomis formomis. Pavyzdžiui, dėl netinkamo kraujo krešėjimą reguliuojančių vaistų bei medikamentų nuo skausmo vartojimo gali atsirasti opos virškinamąjame trakte, kilti kraujavimas žarnyne“, - perspėja M. Gelžinis.

Derinti reikia ne tik vaistus

Pasak rūpestingo vaistininko, šalutinis poveikis gali kilti ne tik vartojant skirtingus vaistus, bet ir maisto papildus, vitaminus. Dažnai net nepagalvojame, kad kai kurie medikamentų deriniai gali būti pavojingi. Pavyzdžiui, žiemą dauguma vartojame vitaminą C imunitetui stiprinti, tačiau, rimčiau susirgus, šis vitaminas gali slopinti gydytojo išrašytų kai kurių antibiotikų poveikį.

Mūsų įdiegta vaistų suderinamumo sistema vaistininkus iš karto informuos, jei kliento įsigyjami vaistai vartojami kartu kenkia sveikatai ar gali iššaukti nepageidaujamą poveikį. Apie mažiau reikšmingas sąveikas, pavyzdžiui, vaistų su vaistažolėmis, vaistininkas galės informaciją rasti išplėstinėje programos versijoje.

 

» Rašyti komentarą