Kepenims kenkia ne tik riebus maistas ir alkoholis

Jei jaučiatės pavargę ir geriate maisto papildus, tačiau jokių pokyčių nejaučiate, gali būti, kad jums netrūksta  vitaminų, o sutriko kepenų veikla, perspėja vaistininkai.

Kepenų būklei daugiausia įtakos turi žmogaus gyvenimo būdas ir mityba. Šio organo veiklą trikdo ne tik piktnaudžiavimas riebiu ir keptu maistu, kečupais, kitais padažais, dešromis, dešrelėmis, alkoholiu, bet ir dietos, stresas bei nejudrus gyvenimo būdas.

Gelbėja daržovės

Sutrikus kepenų veiklai, pirmiausia atsiranda sunkumo jausmas dešinėje kūno pusėje po šonkauliais, kartumas burnoje, šleikštulys, odos peršėjimas, spuogai, vidurių užkietėjimas. Pajutus tokius simptomus, reikėtų kreiptis į gastroenterologą ar terapeutą.

Norint pagerinti kepenų veiklą, pavasarį sveika valgyti raugintus kopūstus, agurkus bei pomidorus, nuo rudens išsilaikiusius šviežius obuolius, morkas, burokėlius ir kopūstus. Šios daržovės ir vaisiai turi daug pektino – augalinio sorbento, kuris valo organizmą nuo susikaupusių šlakų. „Rauginti kopūstai yra labai sveika – jie netgi vadinami organizmo šluota. Apskritai, rauginti maisto produktai turi teigiamą poveikį virškinimui. Pavyzdžiui, labai sveika tuščiu skrandžiu pusryčiams suvalgyti porciją raugintų arba žalių kopūstų su morkomis ir trupučiu aliejaus. Tokie pusryčiai puikiai valo organizmą nuo organizme besikaupiančių toksinų“, - sako rūpestinga „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Kristina Vaičaitienė.


Įveikti jėgų stoką padės juodoji ir žalioji arbatos, cikorijų ir erškėčių uogų nuovirai, burokėliai, kukurūzai, įvairios rūšies kopūstai, moliūgai, saulėgrąžų ir alyvuogių aliejai. Kasdienei mitybai taip pat rekomenduojama vartoti krapus, petražoles, bazilikus, kalendras, šviežias ir džiovintas mėtas.

Turintiems kepenų veiklos sutrikimų reikėtų vengti svogūnų, česnakų, krienų, garstyčių, ridikų ir kitų aitrių produktų, aštrių prieskonių – pipirų, imbiero, gvazdikėlių, ciberžolės, kario, kurie smarkiai dirgina virškinamąjį traktą ir gali sukelti kepenų lygiųjų raumenų bei žarnyno spazmus.

Leiskite kepenims pailsėti

Jei norite turėti sveikas kepenis, gerkite žolelių arbatas – vienas iš augalų, saugančių kepenis ir leidžiančių joms atsigauti, yra tikrasis margainis. Kepenims būtina gauti daug medžiagų – ir baltymų, ir riebalų, ir angliavandenių. Joms kenkia itin griežtos dietos, badavimas, taip pat kaip ir persivalgymas, aštrus, keptas ir riebus maistas.

Kartais leiskite kepenims pailsėti – tam reikėtų visiškai atsisakyti gyvulinės kilmės riebalų ir valgyti daugiau visaverčių baltymų bei vitaminų gausaus maisto (liesos varškės, daržovių ir vaisių). Darykite kepenis valančius pratimus: gydomoji gimnastika, sudaryta iš visiems žinomų specialių pratimų – „dviračio“, pritūpimų ir šuoliukų – ne tik padės kepenims išsivalyti, bet ir bus puikus vidaus organų masažas. Kepenims taip pat labai sveika vadinamoji „žvakė“.

Neužmirškite vitaminų ir mikroelementų. Patys reikalingiausi kepenims vitaminai C, E, K ir B grupės. Vitaminas C didina organizmo atsparumą infekcijoms, normalizuoja kraujagyslių pralaidumą, padeda pasišalinti toksinams apsinuodijus, jo trūkumas lėtina medžiagų apykaitą, didina kepenų ląstelių pažeidžiamumą. Mažiau vartokite arba visai atsisakykite alkoholio, stenkitės be reikalo nevartoti cheminių vaistų, eikite laiku miegoti.


 

» Rašyti komentarą