Kenksmingos cheminės medžiagos kosmetikoje: sužinokite, ko turėtumėte vengti

@ Shutterstock

Net ir maitindamiesi sveikai, galime kenkti sau vartodami kosmetikos produktus, turinčius didelį kiekį kenksmingų ingredientų, kurie absorbuojasi per odą ir patenka į mūsų organizmą. Taigi, apžvelgsime 10 nuodingų medžiagų ir paaiškinsime kuo jos kenksmingos. 

 

Parabenai – tai yra konservantai, randami beveik visur - nuo muilo iki kūno losjono ar makiažo. Jei produkto sudėtyje yra vandens, greičiausiai bus ir parabeno, kad kosmetikos priemonė būtų apsaugota nuo bakterijų. Dažniausiai sudėtyje randami parabenai: metilparabenas, proplyparabenas, izopropilparabenas ir izobutilparabenas. Jei sudėtyje randate žodį, kurio sudėtyje yra „parabenas“, venkite jį naudoti. Parabenai yra žinomi endokrininę sistemą ardantys vaistai – imituodami organizme estrogeną gali sukelti hormonų disbalansą, retais atvejais - krūties vėžį. Pavyzdžiui, neseniai atliktame tyrime nustatyta parabenų, ypač metilparabeno, koncentracija žmogaus krūties navikuose. Tyrimo rezultatai rodo, kad 99% vėžiniuose krūties navikuose buvo parabenų. 

 

Dirbtinis aromatas/Kvepalai. Beveik kiekviename odos priežiūros ir kosmetikos gaminyje (net ir tuose, ant kurių etiketės nurodyta, jog jie „be kvapo“) yra dirbtinių kvapų. Gamintojai neprivalo atskleisti kas iš tikrųjų yra jų kvepaluose, todėl ingredientų sąraše paprasčiausiai pamatysite kvepalus arba dirbtinius aromatus – nors už tokių įprastų pavadinimų iš tikrųjų gali būti kancerogenų, alergenų, endokrininę sistemą ardančių ir dirginančių medžiagų kokteilis. 

 

Natrio laurilo sulfatas ir natrio laurelo sulfatas SLS/SLES yra sulfatai, naudojami daugybėje asmens priežiūros priemonių - odos priežiūros priemonėse ir kosmetikoje, šampūnuose bei dantų pastoje. Tai yra aktyviosios paviršinės medžiagos, kurios gali sudirginti odą arba sukelti alergiją. 

 

Toluenas - cheminė medžiaga, dažniausiai randama nagų lakų ir plaukų dažų sudėtyje. Toluenas yra lakusis cheminės naftos tirpiklis, kuris gali būti toksiškas imuninei sistemai ir sukelti apsigimimus. Jei esate nėščia, būkite ypač atsargi ir venkite nagų lako, kuriame yra tolueno. 

 

Ftalatas - jų galima rasti asmens priežiūros priemonėse, tokiose kaip: plaukų purškiklis ir nagų lakas. Ftalatai gali būti žymimi tokiais trumpiniais: DBP, DEHP, DEP ir kiti. Kaip ir parabenai, ftalatai ardo endokrininę sistemą ir sukelia hormonų bei reprodukcijos sistemos problemas, retais atvejais -apsigimimus. 

 

Polietilenglikolis (PEG) yra naudojamas daugelio rūšių kosmetikoje kaip tirštiklis, ypač losjonuose, šampūnuose ir kremuose, apsaugančiuose nuo UV spindulių. PEG dažnai užteršiamas etileno oksidu (žinomu kancerogenu) ir 1,4-dioksanu, kuris sukelia kvėpavimo sutrikimus. 

 

Oksibenzonas. Naudojamas gaminant kremus, apsaugančius nuo žalingo UV poveikio, taip pat drėkinamosiose priemonėse, lūpų balzamuose. Oksibenzonas yra atsakingas už endokrininės sistemos ir skydliaukės pakitimus, odos alergija. Bet kokia kaina, ypač su vaikais, reikia vengti cheminių kremų nuo saulės. 

 

Dietanolaminas (DEA) - kancerogenas ir toksinas, neigiamai veikiantis kvėpavimo takus toksinas. Jo galima rasti vonios putose, kūno prausiklyje ir šampūne. 

 

Triklozanas – naudojant triklozaną organizmas netenka atsparumo bakterijoms, tačiau tampa atsparus antibiotikams, taip pat ardo endokrininę sistemą. Tyrimų su pelėmis metu nustatyta, kad jis prisideda prie žarnų uždegimo ir skatina naviko augimą.

» Rašyti komentarą