„Kenksmingi“ produktai, kuriuos gali vartoti ir lieknėjantys

Mesdami svorį (ar šiaip laikydamiesi sveikos mitybos taisyklių) žmonės neretai visiškai išbraukia iš savo raciono kai kuriuos produktus. Tik ar tai iš tiesų būtina?

Bulvės

Šios daržovės ant mūsų stalo – neretas svečias. Daugeliui lietuvių tai kaip antra duona, tačiau jeigu žmogus turi antsvorio, nori numesti kelis nereikalingus kilogramus arba serga cukriniu diabetu, piktnaudžiauti jomis negalima. Tokiu atveju bulvės turi tapti delikatesu – mėgautis jomis patartina tik retkarčiais, nedideliais kiekiais ir pirmoje dienos pusėje. Dėl viso kito galima sau nesukti galvos – keptos ar virtos su lupenomis (arba be jų) bulvės – tai naudingas produktas, turintis vitamino C, B grupės vitaminų, folio rūgšties, magnio druskų, fosforo, kalcio, cinko, vario, mangano ir jodo.

Bulvėse itin daug kalio, o pastarasis labai svarbus laikantis specialių dietų žmonėms, turintiems bėdų dėl inkstų, širdies ir skrandžio. Žalių bulvių sultys veiksmingai gydo skrandžio ir žarnyno opas, padeda įveikti gastritą, padidėjusį skrandžio rūgštingumą, tad visiškai atsisakyti jų tikrai nėra prasmės.

Geriau vengti nebent skrudintų bulvyčių, kadangi jos ne tik kaloringos, bet ir padidina cukrinio diabeto vystymosi riziką, sumažina vyriškųjų lytinių hormonų lygį, ir pakelia cholesterolio lygį kraujyje.

Norintiems maitintis sveikai, geriausia rinktis bulves su rausva arba tamsia žievele, kadangi jose mažiau krakmolo, o angliavandeniai įsisavinami lėčiau. Tai reiškia, kad svorio priaugti valgant tokias bulves yra sunkiau.


Šokoladas

Tai vienas iš mėgstamiausių skanumynų, tačiau kovojantys su antsvoriu žmonės dažniausiai jo atsisako. Visų smaližių džiaugsmui, šokoladą valgyti galima, tačiau tik tinkamą. Na, o kad tokį išsirinktumėte, turite žinoti glikemijos indeksą. Kuo glikemijos indeksas mažesnis, tuo didesnė tikimybė, kad organizmas pradės naudoti jau turimas riebalines atsargas. Palyginimui: pieniško šokolado indeksas siekia 80, o 100 g šio produkto yra 600 kcal. Karčiojo šokolado indeksas – tik 30, o kaloringumas išlieka tas pats. Kol organizmas jį įsisavins, praeis 30–40 minučių. Išvadas pasidaryti nesunku: 600 kcal per pusvalandį yra blogiau nei tas pats kalorijų skaičius gerai darbo dienos pusei.

Teikite pirmenybę būtent karčiajam šokoladui (kakavos turi būti ne mažiau kaip 70 %).

Cukrus

Liaudyje gana dažnai vadinamas „baltąja mirtimi“. Cukraus yra ne tik saldumynuose, tačiau ir įvairiuose gėrimuose, aštriuose padažuose, dešrose, dešrelėse, rūkytuose mėsos gaminiuose ir daugelyje kitų produktų, kurie eiliniam vartotojui nekelia nė menkiausio įtarimo. Dėl to būtina atminti, kad dienos cukraus norma – ne daugiau kaip 50 g. Įsivaizduokite, kad tai maždaug pusantro litro saldaus vandens. Visa kita jau būtų „už normos ribų“, vadinasi, ir kenksminga.

Tai nereiškia, kad cukraus reikia atsisakyti visiškai arba pakeisti jį saldikliais. Tereikia nepiktnaudžiauti (tada cukrus jūsų sveikatai nepakenks).

Patarimas: venkite „sintetikos“. Dirbtiniai saldikliai organizmui naudos neduoda, o kai kurie iš jų dar ir labai kenkia. Visi jie itin skatina tulžies išsiskyrimą, tad žmonėms, turintiems bėdų su tulžies latakais, jie gali apsunkinti ligos eigą. Išimtimi galima laikyti tik steviją – tai natūralus ir saugus vartoti saldiklis.

» Rašyti komentarą