Harmonijoje su gamta: organizmas ir bioritmai

Mūsų organizmo veikla labai priklauso nuo bioritmų. Jeigu gyvensite pagal juos, ne tik optimizuosite dieną, bet ir jausitės geriau, sulėtinsite senėjimo procesus, padidinsite kosmetinių priemonių efektyvumą.
 
Darna ir harmonija
 
Šiuolaikinis žmogus vis labiau tolsta nuo gamtos – ir tai nieko nebestebina. Dauguma iš mūsų niekada gyvenime nesikėlėme kartu su saule. Miegoti einame gerokai po pusiaunakčio arba išvis apsieiname be miego ilgiau nei parą, keliaudami įveikiame po kelias laiko juostas. Trumpai tariant, mūsų kūnas jau seniai priprato prie nenatūralaus režimo ir negailestingų emocinių krūvių vien tam, kad mes neišsimuštumėme iš įprasto gyvenimo – ar derėtų sakyti darbo? – ritmo.
 
Ką padarysi, tokie dabartinio pasaulio reikalavimai. Aišku, jie padėjo mums susikurti patogesnę būtį, tačiau tai nereiškia, kad taip pat, kaip savo darbotvarkę, mums pavyko pažaboti vidinius organizmo mechanizmus.
 
Juk, vaizdžiai tariant, kiekvienas mūsų turi savitą tam tikrų bioritmų programą. Ji sinchronizuoja organizmo veiklą su pokyčiais aplinkiniame pasaulyje, o tuos savo ruožtu lemia Žemės sukimasis, Saulės ciklas, metų laikų ir savaitės dienų kaita. Sujungti į vieną sistemą bioritmai yra žmogaus organizmo gyvybinių procesų reguliavimo mechanizmas.
 
Deja, šiais laikais daugumai žmonių ta natūrali ciklų kaita vienaip ar kitaip sutrikusi. Iš pradžių tai pasireiškia įprastiniais negalavimais, emociniu diskomfortu, miego sutrikimais, tačiau bėgant laikui galimos daug rimtesnės pasekmės.
 
Dar XX amžiaus pradžioje mokslininkus sudomino žmogaus aktyvumo ir poilsio fazių kaita, todėl jie ėmėsi rimtų šios srities tyrimų ir pradėjo eksperimentuoti. Taip gimė naujas mokslas – chronobiologija, tyrinėjanti ryšį tarp bioritmų ir žmogaus sveikatos ir padedanti susigrąžinti prarastą ryšį su natūraliais gamtos ciklais, taigi ir gerą savijautą.
 
Gydantis laikas
 
Biologiniai ritmai gali būti paros arba mėnesio, ir, kaip minėta, reiškia aktyvumo ir poilsio periodų kaitą, būtiną, kad žmogaus organizmas visiškai atgautų jėgas. Didžiausią įtaką mums turi paros bioritmai. Tad jeigu žinosite, kaip sustyguoti juos vėl taip, kaip buvo sumaniusi motulė gamta, greitai pajusite, kas yra iš tikrųjų gera savijauta.
 
Visi žmogaus vidaus organai biologiškai aktyvūs būna skirtingu paros metu. Ir jeigu tomis konkrečiomis valandomis, kai kuris nors negaluojantis organas būna aktyviausias, atidžiau rūpinsitės savo sveikata, išvengsite sunkių streso ir didelių krūvių pasekmių.
 
Ir dar šis tas: žiniomis apie paros ritmus galima pasinaudoti norint sustiprinti vaistų poveikį, taip pat tam, kad būtų galima sumažinti jų dozes, nes vieno ar kito organo aktyvumo periodu gerai pasisavinamos net nedidelės vaistų dozės. Žodžiu, laikas iš tiesų gydo – tereikia tik atsižvelgti į savo organizmo ypatumus.
 
7–9 valanda. Skrandžio aktyvumo metas
 
Rytą reikia pradėti pusryčiais, kuriems geriausiai tinka visokiausios košės, taip pat daržovių ir vaisių patiekalai. O štai riebaus, kaloringo maisto geriau atsisakyti.
Apytakos procesai audiniuose šiuo paros metu vis dar sulėtėję, todėl veidas gali būti paburkęs. Pabrinkimą padės įveikti lengvas masažas.
 
Venkite fizinių krūvių, nes širdies priepuolių tikimybė tomis valandomis 70 procentų didesnė nei kitu paros metu.
 
Rytinė cigaretė labiausiai susiaurina kraujagysles.
 
9–11 valanda. Blužnies ir kasos aktyvumo metas
 
Sotūs pusryčiai po devintos valandos ryto apsunkina skrandį ir sukelia nuovargio jausmą, nes tuo metu, kai kemšate į jį maistą, skrandis ilsisi. Šiuo periodu nevertėtų valgyti saldžių produktų, nes padidėjus cukraus kiekiui kraujyje kasa ima aktyviai dirbti, kad jį sumažintų, tad labai greitai išsenka jėgos, o alkio jausmas nuslopinamas tik trumpam.
 
Aktyvi blužnies veikla šiuo paros metu padeda organizmui kovoti su infekcijomis, mat pagaminamas didelis kiekis kraujo ląstelių.
 
Gerai funkcionuoja trumpalaikė atmintis, gebėjimas greitai skaičiuoti.
 
Rentgeno spinduliuotės poveikis būna minimalus.
 
Suaktyvėja medžiagų apykaita ir apsauginės odos funkcijos, todėl tomis valandomis patariama naudoti kosmetinius preparatus – ypač drėkinamuosius ir saugančius nuo kenksmingo ultravioletinių spindulių poveikio.
 
Bet įdomiausia tai, kad tas dvi valandas žmogus būna jautresnis nei bet kada aplinkinių abejingumui ir kritikai.
 
11–13 valanda. Širdies aktyvumo metas
 
Šios fazės metu stenkitės nekankinti organizmo per dideliais fiziniais krūviais.
 
Smegenys funkcionuoja itin produktyviai – tai geriausias laikas priimti atsakingus sprendimus, intelektualiai veiklai ir verslo deryboms.
 
13–15 valanda. Plonojo žarnyno metas
 
Širdies veikla ir apykaitos procesai sulėtėja, susilpnėja organizmo apsauginės funkcijos, bet plonasis žarnynas, virškinimo procese „vežantis“ didžiausią krūvį, dirba aktyviai. Dėl to tai tinkamiausias laikas pietums – baltyminis maistas bus gerai virškinamas ir pasisavinamas.
 
Su popietiniu nuovargiu ir tinguliu padės susidoroti 15–20 minučių poilsio pertraukėlė arba pogulis. Tik svarbu, kad tai neužsitęstų ilgiau kaip 30 minučių, antraip efektas bus atvirkštinis.
 
Šiuo paros laiku organizme mažai statinės elektros, tad lengviau atlikti bet kokias manipuliacijas su plaukais. Taigi pats tinkamiausias metas apsilankyti kirpykloje arba patiems pasidaryti šukuoseną.
 
Aktyviau darbuojasi jutiminiai organai, būname labiau linkę užjausti. Paaštrėja rega ir klausa.
 
15–17 valanda. Šlapimo pūslės metas
 
16 valandą nepakenks suvalgyti ką nors saldaus, mat būtent tuo metu kasa pagamina daugiausia insulino, mažinančio cukraus kiekį kraujyje.
 

Šiuo periodu ir iki 19 valandos sveika daug gerti – ir ypač gėrimų, naudingų šalinimo sistemai, nes tuo metu aktyvią šlapimo pūslės fazę pakeičia inkstų fazė.
 
Geriausiai atauga plaukai ir nagai.
 
Gerai veikia ilgalaikė atmintis – galima prisiminti, ką buvote pamiršę, ir įsiminti tai, ką reikia.
 
Fiziniai krūviai ir mankšta itin veiksmingi. Sportininkai gali pasiekti puikių rezultatų.
 
17–19 valanda. Inkstų aktyvumo metas
 
Idealus laikas vakarienei. Bet nereikėtų valgyti mėsos ir riebaus maisto: jie ilgai virškinami, tad tai papildomas krūvis kepenims ir tulžies pūslei.
 
Oda tomis valandomis geriausiai reaguoja į kosmetikos procedūras, todėl tai laikoma tinkamiausiu laiku kaukėms, odos valymams ir masažams – visos maistingosios medžiagos, užteptos ant odos, bus jai tik į naudą.
 
Intelekto aktyvumo pikas.
 
18 valandą kepenis būna pakančios alkoholiui.
 
19–21 valanda. Kraujotakos aktyvumo metas
 
Virškinimo fermentai po 20 valandos praktiškai nebegaminami, tad sunkus maistas nevirškinamas – jis praguli skrandyje visą naktį. Tokiu metu naudinga suvalgyti truputį vaisių.
 
Po 19 valandos geriau mažiau gerti, ypač prieš miegą. Ypač kenksmingi kakava ir pienas. Jie padaro daugiau žalos, nei duoda naudos, nes inkstai nebespėja jų perdirbti.
 
Šiuo paros metu daugumai vaikų geriausiai sekasi rengti namų darbus, jiems tampa įdomu mokytis. Taip yra dėl to, kad suaktyvėja kraujotaka.
 
Mokslininkai pastebėjo, kad tokiu laiku mes galvojame apie viską, išskyrus miegą.
 
Tai optimalus metas masažui.
 
20 valandą geriau nesisverkite, jei nenorite be reikalo susigadinti nuotaikos, nes tuo metu svarstyklės rodys maksimalų skaičių.
 
Nuo šio meto ir iki pat ryto nebegalima surūkyti nė vienos cigaretės: organizmui naktį labai sunku skaidyti su nikotinu patekusius nuodus.
 
21–23 valanda. Bendras energijos kaupimas
 
Sumažėja visų organizmo procesų aktyvumas.
 
23–1 valanda. Tulžies pūslės metas
 
Suprastėja protiniai gabumai ir gebėjimas sutelkti dėmesį, todėl bet kokie mokslai, vaizdžiai tariant, pro vieną ausį įeina, pro kitą išeina.
 
Naktinį darbą ypač pavojinga žmonėms, turintiems bėdų dėl tulžies pūslės ir kepenų, nes šie du organai tuomet neturi galimybės atsipalaiduoti, taigi patiria didelius krūvius.
 
1–3 valanda. Kepenų aktyvumo metas
 
Kepenys atsigauna ir organizmą valo tik naktį mums miegant.
 
Tą paros metą ne tik smarkiai sumažėja žmogaus darbingumas, bet ir pasilpsta rega, tampa sunkiau skirti spalvas. Todėl nuo 2 iki 4 valandos ryto verčiau vengti sėsti prie automobilio vairo.
 
2 valandą mūsų kūnas būna ypač jautrus šalčiui – nenuostabu, kad daug žmonių skundžiasi, esą užsisėdėjus po vidurnakčio juos ima krėsti šiurpas.
 
Tuos, kas tokiu metu dar nemiega, gali užplūsti slogi nuotaika. 3 valandą dvasinė būklė pasiekia žemiausią tašką. Į depresiją linkę žmonės šiuo metu dažnai nubunda – ir prastos nuotaikos.
 
Nuo 1 iki 5 valandos alkoholis ir nikotinas itin kenksmingi.
 
3–5 valanda. Plaučių aktyvumo metas
 
Rūkaliai rytais paprastai kosėja – taip jų organizmas stengiasi atsikratyti svetimų kenksmingų medžiagų.
 
Keistas faktas: leistis į kelionę gerokai lengviau 3 valandą, nei 5 valandą ryto.
 
5–7 valanda. Storojo žarnyno metas
 
Sveika palaikyti storojo žarnyno darbą išgeriant kambario temperatūros vandens stiklinę arba suvalgant kelis gabalėlius džiovintų vaisių.
 
Būkite sveiki!

» Rašyti komentarą