Apie skiepų profilaktiką primenantys medikai: sezoninės infekcijos nesnaudžia

Įsibėgėjęs ruduo ir vis labiau vėstantys orai ragina ne tik suptis į šiltesnį rūbą, bet ir primena apie nelaukiamus vėsiojo periodo palydovus. Medikai ragina nedelsti ir pasinaudoti palankia proga apsidrausti nuo nemalonių siurprizų: ruduo – pats metas pasirūpinti skiepais nuo sezoninių virusinių infekcijų.

 

Laukia ne tik senjorų

 

„Atėjus rudeniui, virusinės kvėpavimo takų infekcijos visada suintensyvėja, tad šiuo metu pats laikas pasirūpinti sezonine profilaktika. Juo labiau kad gydymo įstaigos jau gavo keturvalentę gripo vakciną. Kviečiame išnaudoti šią progą, ypač senjorus – gyventojams nuo 65-erių ši vakcina yra nemokama“, – atkreipė dėmesį uostamiesčio Jūrininkų sveikatos priežiūros centro (JSPC) II šeimos gydytojų skyriaus vedėja Dalia Šalkauskienė.

 

Nemokamai nuo gripo gali pasiskiepyti ir pacientai, sergantys lėtinėmis ligomis, besilaukiančios moterys, medicinos, socialiniai darbuotojai, socialinės slaugos bei globos įstaigose gyvenantys asmenys.

 

Pašnekovės pastebėjimu, prieš COVID-19 pandemiją dėl didžiulio vakcinos nuo gripo poreikio norinčiuosius pasiskiepyti netgi tekdavo registruoti į eiles.

 

„Išplitus koronavirusui, gripo atvejų sumažėjo, ir tai lėmė objektyvios aplinkybės: ilgai naudojome apsaugines priemones, nevyko viešieji renginiai, nebuvo susibūrimų, neveikė daugelis įstaigų. Šiais metais pastebime, jog gripo vakcinos paklausa yra kiek sumažėjusi. Tačiau visą gyvenimą taip intensyviai nesisaugosime, pamažu grįšime į įprastas vėžes, o liga niekur nepasitrauks. Tad ir mes savo ruožtu imamės švietėjiškos misijos, primename, jog reikėtų pasiskiepyti, nes nežinome, kokie laukia metai. Be to, geroji žinia yra ta, jog pagal poreikį tuo pačiu metu iš karto galima pasiskiepyti ne viena vakcina“, – sako D. Šalkauskienė.

 

Skiepų rutina – dar paprastesnė

 

Kaip pripažino pašnekovė, tai labai patogu ne tik patiems žmonėms, bet ir aktualu gydymo įstaigoms – racionaliai planuojant pacientų laiką, siekiama išvengti perteklinių vizitų ir eilių susidarymo.

 

„Vieno vizito metu galima pasiskiepyti nuo gripo, pneumokokinės infekcijos ir COVID-19. Tas pats pasakytina ir apie kitus skiepus – nuo erkinio encefalito, difterijos ir kt. Priklausomai, koks yra konkretus poreikis. Tik dūrio vieta turėtų būti skirtinga, tai yra vienu atveju kairysis, kitu – dešinysis žastas, trečiu – šlaunies raumuo“, – vardijo pašnekovė.

 

Sprendimas, leidžiantis nuo kelių ligų pasiskiepyti vieno vizito metu arba laikantis bet kokio pacientui patogaus intervalo, priimtas remiantis Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (angl. Centers for Disease Control and Prevention) gairėmis.

 

Sveikatos specialistai primena – pasiskiepyti tiek nuo COVID-19, tiek nuo gripo ir pneumokokinės infekcijos svarbu, nes sergant ir gripu, ir koronaviruso infekcija ligos forma bei gydymas sudėtingesnis, išauga sunkių komplikacijų (bronchito, plaučių uždegimo, infarkto, insulto ir kt.) tikimybė.

 

Kol kas vienintelė priemonė

 

„Nors nuo COVID-19 taip pat pirmiausia rekomenduojame skiepytis vyresniems nei 65-erių žmonėms, tačiau tai ypač aktualu ir jaunesnio amžiaus pacientams, kurie serga lėtinėmis imunitetą silpninančiomis ligomis, po kaulų čiulpų, organų transplantacijos, onkologiniams bei kitiems įvairių rimtų gretutinių ligų turintiems ligoniams“, – priminė JSPC medikė. 

 

Šiandien jau galima skiepytis ir stiprinamąja, pagal šiuo metu dominuojančią Omikron atmainą, adaptuota COVID-19 vakcina.

 

„Ateityje vakcinos nuo COVID-19 taps tokia pat sezonine profilaktine priemone, kaip ir jau mums įprasti skiepai nuo gripo. Nes infekcinėms ligoms suvaldyti šiandien vakcinacija yra vienintelė priemonė, ir turime tai labai aiškiai suprasti, kad vėl negrįžtume į epideminį lygį ir nebetektų gyventi griežtų draudimų, uždarymų sąlygomis, – kalbėjo D. Šalkauskienė. Galbūt pačioje pradžioje, kai tik atsirado naujas produktas – vakcina nuo COVID-19, žmonėms ir buvo nedrąsu, tačiau dabar mes turime daugiau informacijos nei pandemijos pradžioje: nuo patikimumą pagrindžiančių klinikinių tyrimų iki mokslinių straipsnių, kaip ši vakcina veikia, kokios įmanomos šalutinės reakcijos ir pan.“

 

Norintieji vieno vizito metu iš karto pasiskiepyti nuo kelių skirtingų ligų turėtų kreiptis į savo pirminės sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje yra prisirašę. Registruotis COVID-19 vakcinacijai gyventojai kviečiami internetu www.koronastop.lt, prisijungus per elektroninius valdžios vartus ir pasirinkus patogų skiepijimo laiką savo gydymo įstaigoje. Gyventojai, kurie neturi galimybės užsiregistruoti internetu, dėl skiepijimo turėtų kreiptis į savo gydymo įstaigą telefonu arba atvykus į pačią įstaigą. 

 

Projektas finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis.

 

» Rašyti komentarą