Kulnų įtrūkimai – gana dažnas reiškinys, ypač tiems, kam daugiau kaip 20 metų. Jis, savaime suprantama, yra ir neestetiškas, ir sukelia begales nemalonių pojūčių, ir pridaro labai daug rūpesčių. Įveikti bėdą dažniausiai padeda reguliarus pedikiūras, tačiau ir tai – tik iš dalies. Jeigu įtrūkimai atsirado seniai ir per tą laiką tapo gana gilūs, kosmetinės procedūros vargu ar padės. Kulnus reikės gydyti.
Įtrūkimų atsiradimo priežastys
Idealiu atveju kulnų oda turėtų būti rausvo atspalvio, švari, lygi ir minkšta, bet tiesa ta, kad taip būdavo tik vaikystėje ir jaunystėje. Bėgant metams, ant kojų odos atsiranda vis daugiau nepageidaujamų „puošmenų“: nuotrynų, nuospaudų ir, žinoma, įtrūkimų. Ji nuolat grumba ir tampa nelabai graži, todėl daugeliui dailiosios lyties atstovių tenka pamiršti mėgstamą avalynę atvirais galais, o galiausiai netgi patirti skausmą. Jeigu neskirsite šiai problemai pakankamai dėmesio, įtrūkimai gali vis gilėti ir netgi pradėti trukdyti normaliai vaikščioti.
Pagrindinė įtrūkimų atsiradimo priežastis – per daug išsausėjusi oda, sumažėjęs jos elastingumas. Dažniausiai taip nutinka karštomis vasaros dienomis – dieną viršutiniai odos sluoksniai išsitempia nuo drėgmės, o vakare išsausėja. Kitos priežastys:
- Odos ligos;
- Endokrininės ligos;
- Gastritas;
- Diebetas;
- Nepatogi avalynė;
- Vitaminų trūkumas.
Liaudiški gydymo būdai
Visiems gerai žinoma, kad norint pašalinti negalavimą, pirmiausia reikia išsiaiškinti jo priežastį. Jeigu įtrūkimų atsirado dėl kokios nors ligos, reikėtų pradėti gydymą, o ne kosmetines procedūras. Tuo atveju, kai liga įveikta ir įtrūkimų atsiranda ne dėl jos, galima imtis pėdų gydymo.
Liaudiškuose receptuose patariama įtrūkimų gydymui naudoti vazeliną arba jo gaminius – jis padeda sudrėkinti ir suminkštinti grubią odą. Prieš jį tepant, kojas reikėtų gerai pagarinti karštame vandenyje. Po to tepkite vazeliną arba jo pakaitą ant pleistro, prilipinkite prie pėdos ir laikykite per naktį. Procedūrą būtina kartoti tol, kol įtrūkimas išnyks.
Galima išmėginti ir bičių vašką: pašildykite jį, supylę kartu lygiomis dalimis salicilo rūgštį ir parafiną. Gautą masę tepkite ant kulno. Kai ji išdžius, galima pakartoti dar du ar tris kartus, tada paprastu tvarsčiu sutvirtinti susidariusią plėvelę, o po dienos ją nuimti ir nutrinti kulną pemza.
Medicininiai preparatai
Be liaudiškų priemonių galima naudoti ir gydomuosius preparatus, parduodamus vaistinėse. Jeigu kreipsitės į gydytoją, jis rekomenduos:
- Tepalus su antibiotikais (jie minkština odą ir užkerta kelią užkratui, jeigu įtrūkimai gilūs);
- Antigrybelinius preparatus (neprižiūrimuose įtrūkimuose gali pradėti daugintis grybeliai);
- Kremus su propoliu ir vitaminais A bei F.
Nepamirškite reguliariai plauti pėdų. Kad nedirgintumėte odos, geriausia naudoti šiltą vandenį, o po procedūros kulną patepti šiltu alyvuogių aliejumi. Kartais galima daryti šildomąjį kojų masažą, naudojant riebų kojų kremą – jis pagerins kraujotaką ir užgydys žaizdas, tačiau piktnaudžiauti tuo negalima. Pasitepus priemonėmis, reikia apsiauti medvilnines kojines.
Kad ir kokį gydymo būdą pasirinksite, atminkite: negalima leisti, kad prasidėtų uždegimas. Taip pat nepatartina su šiuo simptomu kovoti savarankiškai. Jeigu matote uždegimą – tuoj pat bėkite pas gydytoją ir pradėkite rimtą antibakterinį gydymą – priešingu atveju liga užsitęs, komplikuosis dar labiau ir sunkiau pasiduos gydymui.
Kuo anksčiau pradėsite rūpintis savo pėdomis ir kulnais, tuo greičiau sulauksite teigiamų rezultatų. Gilių įtrūkimų gydymas – sudėtinga, tačiau išprendžiama užduotis.
2019-03-20 11:02