Parduotuvių lentynose šiandien nieko netrūksta. Bėda tik ta, kad ne visi mūsų mėgstami produktai yra naudingi sveikatai. Šį kartą pakalbėkime apie tuos, kurie kenkia labiausiai – jų reikėtų vartoti kaip galima rečiau arba atsisakyti visiškai.
Rafinuotas cukrus
Rafinuotas cukrus ne veltui laikomas vienu iš pavojingiausių produktų: jis neturi nei vitaminų, nei mineralinių medžiagų, nei maistinių skaidulų, tačiau tuo pačiu yra labai kaloringas. Šis produktas provokuoja daugybės įvairių negalavimų vystymąsi: cukrinį diabetą, nutukimą, išeminę širdies ligą, aterosklerozę, paprasčiausią dantų ėduonį ir daugybę kitų sutrikimų. Be to, jis mažina atsparumą infekcijoms.
Druska
Suaugusiam žmogui jos reikia ne daugiau kaip 5 g per dieną. Mes paprastai suvartojame dvigubai ar net trigubai daugiau. Ji skatina širdies ir kraujagyslių ligų vystymąsi, inkstų ligas, toksinų kaupimąsi, piktybinių auglių atsiradimą. Garbaus amžiaus žmonėms, taip pat tiems, kurie kenčia dėl širdies ir inkstų ligų, druskos reikia ne daugiau kaip 2 g per dieną. Dar geriau maisto nesūdyti visai.
Dešra
Dešros, dešrelės – tikra riebalų, druskos ir įvairių priedų bomba. Jų sudėtyje yra genetiškai modifikuotų sojų arba ryžių (net iki 85 %), gana daug kancerogeninių medžiagų. Skonio suteikia natrio glutamatas, kuris, kaip teigia daugelis mokslininkų, sukelia priklausomybę ir daugelio ligų vystymąsi. Valgant tokius produktus nuolat, galima labai sutrikdyti nervų sistemos veiklą.
Margarinas
Tai visai ne sviesto analogas, kaip kad įprasta manyti. Tai tikrų tikriausias surogatas: jame yra sukietintų sintetinių riebalų ir daugybė konservantų, emulsiklių bei dažiklių. Margarine esantys transriebalai labai kaloringi, toksiški ir kaupiasi žmogaus organizme. Reikėtų pridurti, kad būtent šis produktas, o ne sviestas, yra naudojamas daugumai parduotuvėje randamų kepinių, konditerinių gaminių: sausainiams, keksams, ir panašiai.
Majonezas
Majonezas turi labai daug riebalų (įskaitant ir sočiuosius), angliavandenių, taip pat natrio, acto ir visų įmanomų dirbtinių priedų bei dažiklių. Kai kuriais atvejais šis produktas gali būti laikomas pusmetį ir net ilgiau – ar bent įsivaizduojate, kokį pavojų sveikatai kelia šis „delikatesas“? Širdies ir kraujagyslių ligos, skrandžio ir žarnyno bėdos, medžiagų apykaitos sutrikimai ir nutukimas – tai dar toli gražu ne viskas, ką jums gali duoti įprotis paskaninti maistą majonezu.
Sultinio kubeliai ir greitai paruošiamos sriubos
Šį „greitą maistą“ sudaro viena chemija: į sultinio kubelių, vermišelių ir sriubų sudėtį įeina maistiniai priedai – skonio ir aromato stiprikliai (natrio glutamatas – taip pat), rūgštingumą reguliuojančios medžiagos, dažikliai ir labai daug druskos. Toks maistas labai kenkia kepenims ir inkstams – juk šiuose produktuose daug toksiškų medžiagų. Dar blogiau, jeigu užpilate juos verdančiu vandeniu plastikiniame inde.
Greitas maistas (mėsainiai, sūrainiai, skrudintos bulvytės, traškučiai, kebabai ir panašiai)
Apie tai, kad greitas maistas labai kenkia sveikatai, prirašyta išties nemažai, tačiau tai neatbaido tų, kurie tingi ar nelabai randa laiko gamintis patys. Šiuose produktuose yra labai daug riebalų (įskaitant ir sintetinius), dirbtinių priedų, kancerogeninių medžiagų. Jie sukelia galybę įvairiausių ligų, pavyzdžiui: aterosklerozę, infarktą, vėžį, artritą, hormoninius sutrikimus, nevaisingumą, nutukimą, negrįžtamus imuninės sistemos pokyčius. Dar vienas trūkumas yra tai, kad toks maistas sukelia pripratimą, priklausomybę... Esmė ta, kad jį vartojantys žmonės (tiek vaikai, tiek suaugusieji), susiduria su labai panašiomis problemomis, kaip ir narkomanai ar alkoholikai.
Konservai
Įprotis šviežius ir natūralius produktus pakeisti konservuotais, deja, nieko gero neduoda, ir sveikatos tikrai neprideda. Juk taip mėgstami delikatesai, pateikiami stikliniuose indeliuose ir skardinėse, turi labai daug kenksmingų medžiagų: konservantų, skonio ir aromato stipriklių, dažiklių ir kitų panašių dalykų. Be to, juose daug druskos ir cukraus. Produkto apdirbimo metu maisto skonis ir struktūra smarkiai pakinta, taip pat prarandama labai daug naudingų medžiagų, įskaitant ir nemažą dalį vitaminų. O jeigu dar pažeidžiama gamybos technologija, konservai gali sukelti sunkų apsinuodijimą. Ar tikrai esate pasiryžę taip brangiai mokėti?
Gazuoti gėrimai
Į kolos, įvairių limonadų ir kitų „greitai troškulį malšinančių“ gėrimų sudėtį dedama daug cukraus (tiksliau, net ne cukraus, o saldiklių), dirbtinių priedų (konservantų, rūgštingumą reguliuojančių medžiagų, aromatizatorių, emulsiklių, maistinių dažiklių), įvairių rūgščių, sodos, kancerogeninių medžiagų. Kai kuriuose gėrimuose yra nemažai kofeino, kokos lapų ekstrakto ir kitų nelabai sveikų stimuliatorių. Kenksmingos ir dujos, kurios dirgina skrandžio gleivinę.
Alkoholis
Apie tai, kokią žalą daro alkoholiniai gėrimai, kalbama vis daugiau ir daugiau. Alkoholis yra trečia po širdies ir kraujagyslių bei onkologinių ligų mirties priežastis. Jis padidina traumų ir savižudybės tikimybę, be to, neblaivių asmenų padarytos žmogžudystės sudaro pusę visų žmogžudysčių skaičiaus. Spiritiniai gėrimai apkrauna įvairius organus ir organizmo sistemas: inkstus, kepenis (gali išsivystyti cirozė), širdies ir kraujagyslių, virškinamojo trakto sistemą (pavyzdžiui, susergama gastritu, išopėja skrandis) ir pan.
2022-01-16 18:19