Saulėta pirmoji balandžio savaitė gali būti sudėtinga asmenims, kurie alergiški beržinių šeimos augalų žiedadulkėms. Šiuo metu itin aukšta alergeninių žiedadulkių koncentracija: vyksta pagrindinis alksnių žydėjimas, kartu žiedadulkes vis dar barsto lazdynai. Visgi, didžiausią krūvį sudaro alksnio žiedadulkės, kurios yra ne tik vietinės kilmės.
„Pietinėje Lietuvos dalyje žiedadulkių krūvį reikšmingai padidins iš Lenkijos ar Baltarusijos atkeliaujančios alksnių žiedadulkės. Mūsų daugiamečių stebėjimų patirtis rodo, kad iš Latvijoje didelius plotus užimančių alksnynų išbirusios žiedadulkės sukuria papildomą krūvį Šiaurės Lietuvoje“, – teigia Šiaulių universiteto aerobiologė profesorė dr. Ingrida Šaulienė.
Žiedadulkių poveikio galima išvengti arba sumažinti įtaką maksimaliai mažinant praleidžiamą laiką lauke. Skalbinių džiauti lauke taip pat nederėtų, mat žiedadulkės tokiu būdu patenka į namus. Jei tenka dirbti ar dėl kitų priežasčių būti lauke, tikslinga nosį ir burną uždengti. Tam, anot profesorės, tinka ir medicininės kaukės. Būnant lauke patariama nešioti akinius nuo saulės, o grįžus išsiplauti nosį ir akis. Auginantiems šunis neišvengiamai tenka išeiti pasivaikščioti gamtoje, todėl I. Šaulienė pataria pavedžiojus savo augintinį jo kailį gerai iššukuoti prieš įsivedant į namus. Būnant namuose ar vairuojant automobilį reikėtų laikyti uždarytus langus.
Aerobiologai ragina gyventojus naudotis mobiliąja programėle PASYFO. Joje norintys sužinoti tinkamiausią buvimo lauke laiką gali pildyti Žiedadulkių dienoraštį. Personalinės alergijos simptomų prognozavimo sistemos PASYFO mobilioji programėlė yra nemokama. Ja gali naudotis vartotojai, kurių mobiliuosiuose įrenginiuose įdiegtos operacinės sistemos „Android“ ir „iOS“.
Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti
Kitas faktas
Komentarai