Gydytojų teigimu, nuo žarnyno vėžio sėkmingai pasveiksta net 91 procentas susirgusiųjų. Vis dėlto, labai svarbi kuo ankstyvesnė diagnostika.
Didesnė rizika susirgti
Veiksniai, didinantys riziką susirgti šia liga:
Ligą dažnai išduoda pilvo skausmai
Dauguma žarnyno vėžio atvejų prasideda nuo polipo susidarymo storosios žarnos viduje – kai ląstelės ima persigrupuoti. Nors šie ikivėžiniai augliai dažniausiai būna gerybiniai, kai kurie tampa vėžiniais. Taip atsitinka, kai ląstelės ima nekontroliuojamai augti ir suformuoja auglius, kurie įsiskverbia į gretimą audinį ir plinta tolyn.
Kraujas išmatose
Kraujas išmatose yra gerai žinomas žarnyno vėžio simptomas. Jei tuštinantis pastebite kraują arba išmatos tampa juodos kavos spalvos – kuo skubiau kreipkitės į gydytoją.
Svorio kritimas
Nepaaiškinamas svorio kritimas paprastai yra vienas iš pirmųjų vėžio simptomų.
Nuovargis
Vėlgi, nuovargį gali sukelti įvairūs veiksniai, tačiau tai dažnas simptomas sergant vėžiu, nesvarbu, kurioje stadijoje jis yra. Nuovargis gali atsirasti, jei polipai ar navikai kraujuoja į virškinamąjį traktą, o dėl to laikui bėgant netenkama geležies ir gali išsivystyti anemija. Jei jaučiatės chroniškai pavargę, laikas apsilankyti pas šeimos gydytoją.
Vėžio prevencija
Nėra patikimo būdo išvengti vėžio, tačiau profilaktinės priemonės gali padėti laiku pastebėti ligą ir užkirsti kelią jos plitimui. Svarbu išlaikyti sveiką kūno svorį, o tai galima padaryti laikantis sveikos mitybos principų ir sportuojant.
Mitybos specialistai pabrėžia, kad norint išvengti žarnyno vėžio, vertėtų vengti raudonos ir perdirbtos mėsos. Mitybą rekomenduojama papildyti daržovėmis, vaisiais ir pilnagrūdžiais patiekalais.
Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.
Kitas faktas
Komentarai