Žaibinė meningokoko infekcija: ligos pradžią ir mirtį gali skirti tik kelios valandos

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Žaibinė meningokoko infekcija: ligos pradžią ir mirtį gali skirti tik kelios valandos

Pagal susirgimų meningokokine B tipo infekcija atvejų skaičių Lietuva pirmauja Europos Sąjungoje, o vienintelė patikima priemonė apsisaugoti nuo šios net mirtimi galinčios pasibaigti ligos – skiepai. 

 

Šeimos gydytoja Elena Šukė pasakoja, kad meningokokinė infekcija gali pasireikšti skirtingai, priklausomai nuo žmogaus amžiaus, imuniteto būklės, esamų lėtinių ligų. Žinoma, labiausiai baiminamasi žaibinės ligos formos – kuri nuo ligos pradžios iki komplikacijų, ar net mirties, gali užtrukti tik kelias valandas. 

 

„Ligos pradžioje dažniausiai pasireiškia labai nespecifiniai simptomai, būdingi daugumai ligų – bendras silpnumas, nuovargis, „kaulų laužymas“, karščiavimas. Tuo ši liga ir pavojinga, kad iki bėrimų atsiradimo ją labai sunku atpažinti. Deja, bet atsiradus bėrimams liga jau gali būti pažengusi ir reikėtų kuo greičiau kreiptis pagalbos į medikus“, – perspėja medikė. 

 

Elenos Šukės teigimu, meningokokinei infekcijai progresuojant dažniausiai plinta ir tipinis bėrimas. Deja, bet ne visada bėrimo išplitimas atitinka infekcijos sunkumą. Kartais, esant tik keliems bėrimo elementams, liga gali baigtis sunkiomis komplikacijomis ar mirtimi, o esant plačiai išplitusiam bėrimui kartais pacientą įmanoma išgelbėti. 

 

„Būtent todėl pastebėjus bent menkiausią meningokokinį bėrimą ir kartu esant aukštam karščiavimui, būtina iš karto kreiptis į medikus. Po bėrimo atsiradimo ligai žengiant toliau, atsiranda visų organų sistemų pažeidimai, trinka sąmonė, gali prasidėti traukuliai ir kiti galvos smegenų uždegimo simptomai“, – apie meningokokinės infekcijos simptomus kalba E. Šukė. 

 

Kas lemia infekcijos sunkumą 

 

Meningokokinės infekcijos sunkumą, pasak gydytojos, lemia ne paciento amžius, o skirtingos kiekvieno žmogaus imuniteto savybės. Pažeidžiamiausi ir dažniausiai sergantys yra vaikai iki 5 metų amžiaus, tačiau sirgti gali bet kas iki jauno suaugusiojo amžiaus, t.y. maždaug 25 metų. 

 

„Tai liudija ir karti praėjusios savaitės patirtis, kuomet nuo meningokokinės infekcijos mirė 19 metų studentė“, – skaudžią nelaimę prisimena gydytoja. 

 

Klaidingi įsitikinimai apie meningokokinę infekciją 

 

Pasiteiravus medikės, kokios šiandien tėvų žinios apie meningokokinę infekciją ir vakcinaciją, ji tvirtina, kad dauguma tėvų jau žino šią infekciją ir bent minimaliai išmano, kaip ji gali pasireikšti. 

 

„Plačiai nuskambančios nelaimingai pasibaigusios istorijos taip pat prisideda prie informacijos skleidimo apie meningokoką ir kaskart po skaudaus įvykio sulaukiame daugiau pacientų, besidominčių skiepais. Tikrai, vis mažiau yra ikimokyklinio amžiaus vaikų, kurie nėra paskiepyti nuo šios infekcijos savo tėvų ar valstybės lėšomis“, – sako Elena Šukė, tačiau priduria, kad vis dar nemažai paauglių ir vyresnių vaikų apsaugos nuo šios infekcijos neturi. 

 

„Apie tai bandome kalbėtis su pacientais, priminti, kad meningokoko infekcija pavojinga bet kokio amžiaus vaikams, nors grupėje iki penkerių metų liga ir yra pavojingiausia. Apie pasekmes, deja, tėvai žinių neturi tiek daug“, – tikina medikė ir įvardina, jog didžiausia problema yra nuostata, kad liga mūsų nepalies arba bus sėkmingai išgydoma. Deja, tai toli gražu nėra tiesa ir net jei liga nesibaigia mirtimi, ji gali sukelti daug komplikacijų: aklumą, kurtumą, galūnių amputacijas, visam gyvenimui liekančius smegenų veiklos sutrikimus. 

 

Dėl visų šių galimų meningokoko infekcijos pasekmių svarbu visuomenę šviesti apie ligos keliamus pavojus, visam gyvenimui išliekančias infekcijos pasekmes sveikatai ir šiuolaikines apsaugos galimybes. 

 

Dėl asmeninės medicininės konsultacijos prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą. 

CL Nr [NP-LT-MNX-PRSR-190020], parengimo data: [2019-11- 11] 

© 2019 GSK įmonių grupė arba licencijos turėtojas. 

Informaciją parengė “GlaxoSmithKline Lietuva”.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Viename kvadratiniame pažasties odos centimetre gali būti iki 500 milijonų bakterijų

Kitas faktas