Viduriavimas: skirtingos jo rūšys, kas jį sukelia ir kaip gydyti

Viduriavimas: skirtingos jo rūšys, kas jį sukelia ir kaip gydyti

Visus nors kartą gyvenime yra užklupęs viduriavimas. Dėl tuštinimosi skystomis išmatomis gali kilti dehidratacija, todėl viduriuojant svarbu gerti daug vandens. Dažniausiai viduriavimą sukelia trumpalaikė liga, pavyzdžiui: apsinuodijimas maistu ar virusas, tačiau kartais „palaisvėję viduriai“ įspėja apie rimtą sveikatos sutrikimą.

 

Kas sukelia viduriavimą?

 

Daugybė veiksnių gali sukelti viduriavimą:

 

  • Ūmi liga, prasidėjusi dėl bakterijų, virusų ar net parazitų, dirginančių virškinamąjį traktą;

     
  • Vidurių užkietėjimas – skystos išmatos gali išbėgti aplink sunkesnius išmatos gabalėlius tiesiojoje žarnoje, kuriuos sunku išstumti lauk;

     
  • Virškinimo trakto sutrikimai, tokie kaip: uždegiminė žarnyno liga ar celiakija (gliuteno netoleravimas);

     
  • Išangės sfinkterio pažeidimai dėl gimdymo anamnezėje;

     
  • Atliktos tiesiosios žarnos ar išangės operacijos, tokios kaip: hemorojaus pašalinimas, naviko pašalinimas arba išangės pūlinių ir fistulių gydymas;

     
  • Malabsorbcijos sindromai, atsirandantys dėl to, kad kūnas negali absorbuoti tam tikrų junginių, tokių kaip: pieno produktai, angliavandeniai ar cukrus.

     

Skirtingos viduriavimo rūšys

 

Išmatos įprastai būna rudos dėl išmatose esančių junginių – tulžies ir bilirubino. Tačiau, kartais suskystėjusios išmatos būna ir kitokių spalvų:

 

1. Geltonos skystos išmatos. Kuomet viduriuojama geltonos spalvos išmatomis, tai gali reikšti kepenų ar tulžies pūslės sutrikimą. Ryškiai geltonos skystos išmatos taip pat gali būti giardiazės – infekcijos, kurią sukelia žarnyno parazitas (infekciją galite gauti gerdami užterštą vandenį), požymis.

 

2. Žalios skystos išmatos. Viduriuoti žaliai galite dėl žalių maisto produktų, kuriuos valgėte, arba išmatos per greitai juda per gaubtinę žarną.

 

3. Skaidrios skystos išmatos. Žarnyno uždegimas gali sukelti gleivių išsiskyrimą žarnyne, dėl kurio atsiranda itin skaidrios pslavos skystas tuštinimasis.

 

4. Juodos skystos išmatos. Itin dėmesį reikėtų atkreipti į juodos spalvos skystas išmatas, nes jos gali įspėti apie kraujavimą iš virškinamojo trakto viršutinės dalies. Kitos galimos, viduriavimo juodomis skystomis išmatomis, priežastys yra: geležies papildų vartojimas arba mėlynos, juodos spalvos maisto vartojimas.

 

Viduriavimo simptomai – ne tik skystos išmatos

 

Dvi savaites ar trumpiau trunkantis viduriavimas vadinamas ūminiu viduriavimu, o ilgiau nei keturias savaites trunkantis viduriavimas laikomas lėtiniu. Viduriuojant gali pasireikšti ir kiti simptomai, ne tik tuštinimasis skystomis išmatomis:

 

  • mėšlungis ir pilvo skausmas;

     
  • nuovargis;

     
  • karščiavimas;

     
  • pykinimas;

     
  • vėmimas.

     

Jei matote nepaaiškinamus skystų išmatų spalvos pokyčius, ypač raudonas, juodas ar deguto spalvos išmatas, kreipkitės skubios medicinos pagalbos. Šie simptomai gali rodyti kraujavimą virškinamajame trakte.

 

Kaip atsigauti po viduriavimo?

 

Tam tikros priemonės gali palengvinti viduriavimo simptomus:

 

1. Venkite pieno produktų 48 valandas arba iki savaitės po viduriavimo pabaigos, nes jie gali pabloginti viduriavimo simptomus. Viena išimtis – probiotikais gausiai praturtintas jogurtas.

 

2. Gerkite daug skaidraus skysčio: vandens ir sultinio. Nepamirškite naudoti specialios redidratacijos tirpalus, praturtintus elektrolitais. 

 

3. Valgykite nedidelių porcijų ir lengvai virškinamą maistą: bananus, ryžius, obuolius ir skrebučius. Pradėję jaustis geriau, į savo racioną galite įtraukti daugiau kieto maisto.

 

4. Nevartokite aštraus, riebaus ar kepto maisto, nes tai gali dirginti jūsų skrandį.

 

5. Venkite alkoholio ir kofeino, kurie gali dar labiau išsausinti ir dirginti virškinamąjį traktą.

Komentarai (1)

Vytautas 2022-09-15 02:19
Ačiū už aiškiai paaiškinimus

Ar žinote, kad...

Visam kojos nagui užaugti reikia 12-18 mėnesių.

Kitas faktas