Vaistus nuo skausmo būtina derinti

Vaistus nuo skausmo būtina derinti

Esant dideliam nereceptinių medikamentų nuo skausmo pasirinkimui, daugelis linkę juos vartoti dažniau nei būtina, per didelėmis dozėmis arba nederindami su kitais preparatais.

„Norfos vaistinės“ vedėja Giedrė Buzienė sako, kad visi šie vaistai pasižymi vienokiu ar kitokiu šalutiniu poveikiu, todėl juos vartoti reikia žinant tam tikras taisykles.

Kaip vartoti su kitais vaistais?

Vaistų deriniai reikalingi tada, kai norima stipriau paveikti kokį nors vieną patologinį procesą, tačiau teisingai suderinti vaistus gali tik gydytojas arba vaistininkas.

„Pavyzdžiui, vaistus nuo skausmo būtina derinti su sudėtiniais vaistais nuo peršalimo, nes labai dažnai į jų sudėtį įeina tos pačios medžiagos. Tarkime, paracetamolis tiek vienas, tiek su kitomis medžiagomis įeina ir į vaistų nuo skausmo, ir nuo peršalimo sudėtį. Ši medžiaga yra hepatotoksiška, tai reiškia, kad didelės jos dozės gali sukelti negrįžtamus kepenų pažeidimus. Reikia ypač stebėti, kad tas pats žmogus nevartotų kelių preparatų su ta pačia medžiaga, tikėdamasis greičiau pasveikti ar manydamas, kad daugiau yra geriau“, - sako „Norfos vaistinės“ vaistininkė G. Buzienė.

Anot rūpestingos vaistininkės, vaistus nuo skausmo reikia atsargiai vartoti ir su kai kuriais vaistais, turinčiais antihipertenzinį (kraujo spaudimą mažinantį) poveikį, nes pastarųjų poveikis gali susilpnėti „Yra preparatų, kurių, vartojant vaistus nuo skausmo, reikėtų ypač vengti. Pavyzdžiui, greipfrutas (jo ekstraktas yra populiari imunitetą stimuliuojančių maisto papildų sudedamoji dalis) stabdo nuskausminamųjų vaistų skaidymą, todėl jie ima kauptis organizme. Užsigerti vaistų greipfrutų sultimis taip pat negalima. Jei labai norisi, jas galima gerti praėjus mažiausiai 4 valandoms po vaistų nuo skausmo vartojimo. Ežiuolė neturėtų būti vartojama su paracetamoliu, nes padidėja rizika pažeisti kepenis. Ginkmedžio preparatų nederėtų gerti kartu su aspirinu (acetilsalicilo rūgštimi), nes gali prasidėti kraujavimas iš virškinamojo trakto“, - teigia vaistininkė.

Blogiausia – nesitarti

Pasak medikų, blogiausia, kai patys pacientai nusprendžia, kad jiems reikia gydytis ir, nepasitarę dėl vaistų suderinamumo su gydytoju ar vaistininku, patys pasirenka medikamentus. Taip pat vertėtų nepamiršti, kad vaistus reikia vartoti saikingai, todėl pajutus skausmą pirmiausia reikėtų išbandyti natūralias jo malšinimo priemones – pasivaikščiojimą gryname ore, sveiką mitybą, mankštą.
 

Komentarai