Pasaulinių tyrimų duomenimis, 20-30 proc. vaistų nesuderinamumo atvejų sudaro receptinių ir nereceptinių vaistų vartojimas vienu metu, galintis sukelti rimtų pasekmių sveikatai.
Spalio viduryje „Gintarinėse vaistinėse“ įdiegta vaistų suderinamumo sistema leidžia stebėti pacientų perkamų ir vartojamų vaistų tarpusavio sąveikas ir taip užkerta kelią galimiems sveikatos pavojams. „Gintarinės vaistinės“ pavyzdžiu pasekė bei vaistų suderinamumo sistemą įdiegė ir „Norfos vaistinės“.
Pasitikrinti gali kiekvienas
Rūpestingi vaistininkai visiems, vartojantiems daugiau nei vieną vaistą, pataria ateiti į artimiausią vaistinę ir pasitikrinti, ar jų vartojami preparatai tinkami vartoti kartu, ar toks derinys nėra kenksmingas jų sveikatos būklei bei sužinoti apie galimas alternatyvas. Vaistų suderinamumo konsultacijos naudojant naująją sistemą yra nemokamos.
Vaistų suderinamumo sistemoje sukaupta informacijos apie 20 tūkst. skirtingų vaistų sąveikų, kurios sudarytos remiantis Karolinska instituto Švedijoje duomenis. Vaistinėse įdiegta sistema leidžia matyti paciento vartojamų vaistų rizikos profilį. Informacija apie vaistus ir jų suderinamumą sistemos duomenų bazėje atnaujinama 4 kartus per metus, remiantis naujausiais tyrimais, kurių skaičius kasmet siekia 1000-1500.
Gresia rimtos pasekmės
Pasak „Gintarinės vaistinės“ valdybos nario Martyno Gelžinio, įvairiose pasaulio šalyse atlikti tyrimai rodo, kad žmonėms, vartojantiems 5-9 vaistus, tikimybė susidurti su bent viena neigiama vaistų sąveika siekia net 50 proc. Tai itin aktualu vyresnio amžiaus žmonių tarpe, mat 4,8 proc. jų į ligonines patenka būtent dėl vaistų nesuderinamumo sukeliamų šalutinių poveikių.
„Nors Lietuvoje apie vaistų nesuderinamumą valstybiniu lygmeniu duomenų nekaupiama, sistemos testavimo mūsų vaistinėse metu pasitvirtino kitose šalyse matomos tendencijos. Pastebėjome, kad pasitaiko apie 4 proc. nesuderinamumo atvejų. Pavyzdžiui, vaistai nuo skausmo dažnai turi suderinamumo problemų su kitų grupių medikamentais. Taip pat būna situacijų, kai vitaminas C ir E trukdo kai kurių antibiotikų veikimui. Matydami tokią informaciją ir pastebėję vaistų nesuderinamumo atvejį, iškart galime informuoti pacientą ir jo gydytoją, kad būtų išvengta galimų neigiamų komplikacijų paciento sveikatai“, – sako M. Gelžinis.
Jeigu skauda gerklę, smulkiai supjaustykite svogūną ir užpilkite cukrumi. Po kelių valandų perkoškite ir gerkite po šaukštelį. Citrinos sultys, pasaldintos medumi,- geriausias vaistas užkimus.
Kitas faktas
Komentarai