Jau įprasta manyti, kad sportas ir dieta – kažkas be galo naudinga ir reikalinga, kažkas, kas padeda ilgiau išsaugoti grožį, jaunystę ir sveikatą, pagerinti gyvenimo kokybę ir labiau pasitikėti savimi. Vis dėlto viskas kiek sudėtingiau: tikėsite tuo ar ne, tačiau naujausi tyrimai atskleidė, kad... daug sportuojančioms ir sveikai besimaitinančioms moterims menopauzė prasideda anksčiau. Netikėta, tiesa?
Tyrime dalyvavo 3100 moterų, kurių amžius svyravo nuo 35 iki 56 metų. Visoms joms menopauzė dar nebuvo prasidėjusi. Moterys stebėtos 10 metų. Pasirodė, kad toms, kurios reguliariam sportui skirdavo po 8–10 valandų per savaitę, menopauzės tikimybė yra 17 % didesnė nei toms, kurios gyveno neaktyviai.
Analogiška situacija ir kalbant apie mitybos ypatumus: vartojusioms daug polinesočiųjų riebalų rūgščių (jų daugiausia augaliniuose aliejuose ir žuvyje) dailiosios lyties atstovėms ankstyvos menopauzės tikimybė buvo didesnė 15 %.
Joanne Manson teigimu, taip yra dėl to, kad sveikas gyvenimo būdas sumažina estrogeno lygį, o tai, beje, nėra taip jau ir blogai, nes didelis šio hormono kiekis didina riziką susirgti krūties vėžiu. Tai paaiškina tą faktą, kodėl moterys, kurioms menopauzė prasideda anksčiau, daug rečiau serga krūties vėžiu.
Kita vertus, ankstyva menopauzė padidina kaulų tankio sumažėjimo riziką ir tikimybę susirgti širdies ligomis. Vis dėlto Manson yra įsitikinusi, kad tai – ne priežastis atsisakyti sveiko gyvenimo būdo.
Mokslininkė teigia nenorinti, kad sportuojančios moterys manytų, jog tai apsaugos jas nuo menopauzės, o jeigu sporto atsisakys, išvengs širdies ir kraujagyslių ligų bei osteoporozės. Sveiko gyvenimo privalumų vis dėlto yra daugiau nei trūkumų.
Ji taip pat pabrėžė, kad aiškus priežastinis ryšys tarp sveiko gyvenimo būdo ir menopauzės vis dėlto nėra įrodytas, ir kelia prielaidą, kad tikriausiai svarbų vaidmenį vaidina ir kai kurie kiti veiksniai.
Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.
Kitas faktas
Komentarai (2)