Iki šiol vaistų, galinčių išgydyti cukrinį diabetą – nėra, tačiau yra būdų, kaip suvaldyti šią klastingą ligą ir palengvinti jos simptomus stengiantis palaikyti pastovų cukraus kiekį kraujyje.
Serga šimtai milijonai žmonių
Per pastaruosius tris dešimtmečius 2 tipo cukrinio diabeto sergamumas sparčiai išaugo. Šiuo metu visame pasaulyje cukriniu diabetu serga apie 422 milijonus žmonių. Ši lėtinė liga pasireiškia atsparumu insulinui, kai žmogaus organizmo ląstelės nepakankamai reaguoja į kraujyje cirkuliuojantį insuliną. Tam, kad suvaldyti šią ligą ar sumažinti riziką ja susirgti, dalinamės mitybos patarimais, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.
Rekomenduojama mityba, siekiant palaikyti normalų cukraus kiekį
Sergantiems cukriniu diabetu ar norintiems sumažinti šios ligos riziką, rekomenduojami mitybos principai yra tokie:
• Valgyti kuo daugiau daržovių: brokolių, morkų, žalumynų, paprikų, pomidorų, bulvių, kukurūzų ir žirnelių.
• Įtraukti į savo mitybos racioną vaisius: apelsinus, melionus, obuolius, bananus, uogas.
• Vartoti sveikus grūdinius produktus, kurie sudarytų bent pusę dienos suvartojamo maisto normos. Rekomenduojama valgyti kviečius, ryžius, avižas, kukurūzų miltus, miežius ir kvinoją.
• Valgyti baltymų turinčius produktus: liesą mėsą, t.y. vištieną, kalakutieną, žuvį, kiaušinius, riešutus (ypač žemės riešutus), pupeles, avinžirnius, tofu.
• Įtraukti į savo mitybos racioną pieno produktus: neriebų pieną, liesą jogurtą, sūrį. Maistas ir gėrimai, kurių suvartojamą kiekį patariama riboti:
• Keptas maistas ir kiti maisto produktai, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų ir transriebalų;
• Produktai, savo sudėtyje turintys daug druskos;
• Įvairūs saldumynai: konditeriniai gaminiai, saldainiai, ledai ir kiti;
• Gėrimai, turintys pridėtinio cukraus: sultys, limonadai, energetiniai gėrimai ir kiti.
Norintiems sumažinti diabeto riziką
Norint sumažinti cukrinio diabeto riziką ir suvartojamo pridėtinio cukraus kiekį, patartina vengti perdirbtų maisto produktų, saldumynų, saldžiųjų gėrimų. Taip pat specialistai pataria padidinti suvartojamų skaidulų kiekį, į mitybos racioną įtraukti daug ląstelienos ir sveikų augalinių baltymų turinčius produktus, pavyzdžiui, lęšius, pupeles, avinžirnius.
Be to svarbu nepamiršti reguliariai užsiimti fizine veikla. Pasirodo, užsiimant sportou organizmas geba geriau reaguoti į insuliną ir stabiliau kontroliuoja cukraus kiekį kraujyje.
Kaip rūpintis savimi sergant diabetu
Dažnai galima išgirsti klaidingą įsitikinimą, kad sergantys cukriniu diabetu negali gyventi pilnaverčio gyvenimo. Vis dėlto, tai yra mitas. Sergant cukriniu diabetu, teisingai gydantis ir prižiūrint savo mitybą, galima gyventi pilnavertį gyvenimą, tačiau reikia į kasdienybę įnešti tam tikrų naujų įpročių, pavyzdžiui, nuolatos stebėti cukraus kiekį kraujyje. Visgi net ir tai šiais laikais tai nėra problema: https://www.mysugr.com/en/blog
Savo cukraus kiekį kraujyje be jokių sunkumų galite stebėti savarankiškai ir visą informaciją su savimi turėti visada po ranka. Ka reikia padaryti: į išmanųjį telefoną atsiųsti programėlę mySugr, ten susikurti savo paskyrą ir automatiškai importuoti savo gliukozės kiekio kraujyje rodmenis iš Accu-Chek matuoklio.
Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.
Kitas faktas
Komentarai