Vieni iš svarbiausių organų šlapimo takų sistemoje – šlapimo pūslė ir žmogui gyvybiškai svarbūs inkstai. Be to, mūsų organizme šlapimo takų sistema atlieka nepaprastai svarbią funkciją – šalina nereikalingus medžiagų apykaitos produktus ir kitas organizmui žalingas medžiagas.
Inkstai nepertraukiamai dirba 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę, o jų pagrindinė funkcija – „filtruoti“ kraują ir, kartu su šlapimu, šalinti iš organizmo žalingas bei nereikalingas medžiagas. Kitas svarbus organas – šlapimo pūslė, atlieka rezervuaro funkciją, kadangi joje šlapimas kaupiamas tol, kol ateina laikas šlapintis.
Vis dėlto, dažnai pasitaikantis negalavimas, ypač moterims šaltuoju metų laikotarpiu – šlapimo takų infekcija, kurios simptomų ignoravimas ar neatpažinimas laiku gali kaip reikiant paskatinti ligos progresavimą.
Šlapimo pūslės uždegimas
Vienas didžiausią diskomfortą moterims keliančių šlapimo takų infekcijos simptomų – skausmingas šlapinimasis. Taip pat infekcija pasireiškia tokiais negalavimais, kaip dažnas noras šlapintis, spaudimo pojūtis, skausmas pilvo apačioje, nestipri šlapimo srovė (sunku pasišlapinti), pakitęs šlapimo kvapas, kraujas šlapime, karščiavimas, šaltkrėtis ir bendras silpnumas.
Kartais, jei šlapimo pūslės uždegimas pastebimas laiku, pakanka tik simptominio gydymo, kuris sumažina nemalonius infekcijos sukeliamus negalavimus, kurie stipriai pablogina pacientų gyvenimo kokybę.
Inkstų infekcija
Inkstų infekcijos pasireiškia visoms infekcinėms ligoms būdingais bendraisiais požymiais: karščiavimu, šaltkrėčiu, nugaros, šonų, pilvo ar kirkšnių sričių skausmais, pykinimu arba vėmimu.
Tai, kad infekcijos židinys yra šlapimo takuose, išduoda tokie požymiai, kaip dažnas, stiprus ar nuolatinis noras šlapintis, deginimo ar skausmo pojūtis šlapinantis arba neįprastas šlapimo kvapas arba spalva.
Kaip sau padėti?
Įvardinti tiek šlapimo pūslės uždegimo, tiek inkstų infekcijos simptomai neretai gali būti nespecifiniai, galintys imituoti ir kitų organizmo sistemų sutrikimus. Dėl šios priežasties šlapimo sistemos sutrikimai dažnai nustatomi tik vėlesnėse stadijose, todėl profilaktiškai rūpintis inkstais ir šlapimo takais, pastebėti pirmuosius sutrikimų požymius, yra ypač svarbu.
Pirmiausia, tiek gerai savijautai, tiek sklandžiai šlapimo takų veiklai būtina atsisakyti besaikio ir dažno alkoholio vartojimo, rūkymo, didelio cukraus, druskos perdirbto maisto vartojimo, taip pat pasyvaus laisvalaikio leidimo būdo. Vietoj to patartina dažniau rinktis laisvalaikį gamtoje, reguliarią mankštą, sveikai maitintis, vartoti natūralų medų, žolelių prieskonius, neužmiršti kasdien išgerti pakankamo kiekio vandens.
Šlapimo organų sistemos veiklai galima padėti vartojant kuo daugiau natūralių maisto produktų, kaip vaisiai, įvairios žolelės (dirvenis, alyvmedžio lapai), daržovės, kuriose gausu seleno ir vitamino B2 (brokoliai, šparagai, erškėtuogės).
Palaikyti normalią inkstų ir šlapimo takų būklę taip pat padeda ir tradiciniai augaliniai ekstraktai:
• Dygliuotojų dirvenių ekstraktas padeda palaikyti normalią šlapimo takų būklę ir inkstų funkciją;
• Dygliuotojų dirvenių ir europinių alyvmedžių ekstraktai padeda palaikyti normalią inkstų šalinimo funkciją;
• Riboflavinas padeda palaikyti normalią gleivinių būklę;
• Selenas padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio streso pažaidos.
Knarkimo problemos nekankina kosmonautų. Nesvarumo būsenoje išnyksta ne tik ši, bet ir kitos su miegu susijusios problemos.
Kitas faktas
Komentarai