Artėjant šaltajam sezonui namuose esančių plyšių užsandarinimas tampa aktualus ne tik dėl šildymo sąnaudų, bet ir dėl graužikų antplūdžio į namus bei kitas patalpas. Pasak kenkėjų kontrolės ekspertų, pelės ir žiurkės padaro daugiausia žalos namų ūkiui nei bet koks kitas kenkėjas. Kokių prevencinių priemonių imtis, kad namuose nesulauktume nemalonių svečių?
Vos 6 mm plyšys pelei nesunkiai įveikiamas
Graužikai pasinaudos net menkiausiu plyšeliu, kad patektų į šiltus namus, todėl labai svarbu užtikrinti, kad bet koks galimas patekimo kelias būtų užsandarintas. Pelės nesunkiai gali įveikti vos 6 mm plyšį, o patekusios į patalpas suka lizdus uždarose erdvėse: pastogėse, tarpuose tarp sienų, balduose, po grindimis, rūsiuose. Patekusios į vidų, jos taip pat ieško maisto šaltinių ir gali sugadinti laikomus maisto produktus, juos apgrauždamos arba užteršdamos savo išmatomis bei šlapimu.
"Norint apsisaugoti nuo graužikų, pirmiausia reikėtų patikrinti, jog nėra plyšių namo sienose, ties durimis bei langų rėmais. Taip pat reikėtų gerai apžiūrėti plotus aplink sanitarinius mazgus (praustuvus, tualetus), ventiliavimo, šildymo bei elektros instaliacijos sistemas. Rastus plyšius reikėtų sandarinti panaudojant betoną, jį sumaišius su metalo drožlėmis ar stiklo šukėmis, metalinėmis detalėmis ar kitomis panašiomis priemonėmis, kurių graužikai negalėtų įveikti", – rekomenduoja biologas Liutauras Grigaliūnas.
Ekspertas pabrėžia, jog taip pat svarbu yra užtikrinti, kad graužikai nepatektų į namus iš rūsio, plyšių perdangose ar per ventiliacijos sistemas.
Per metus 100 žiurkių gali suėsti beveik toną maisto produktų
Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti
Kitas faktas
Komentarai (1)