Kvepiančios žvakės ir oro gaivikliai – daiktai, kurie lėtai žaloja sveikatą

Kvepiančios žvakės ir oro gaivikliai – daiktai, kurie lėtai žaloja sveikatą
@ Shutterstock

Mokslininkai jau prieš kelis dešimtmečius nustatė, jog daugelis įprastų buitinių oro gaiviklių gali sukelti kenksmingą šalutinį poveikį. Nors nemaža dalis tokių priemonių yra nuolat tobulinamos, jos vis dar yra žalingos. Bene ketvirtadalis oro gaiviklių ingredientų yra klasifikuojami kaip nuodingi ar pavojingi. Kai kurie neigiami padariniai sveikatai nėra iš karto akivaizdūs. Nors švarūs bei gaivūs namai primena rojų ir į juos norisi visiems užsukti, visgi neverta to siekti naudojant priemones, kurių sudėtyje yra pavojingų cheminių medžiagų. Laimei, yra daugybė būdų, kaip sukurti namams malonų kvapą saugiais ir natūraliais būdais, kurie yra prienami daugeliui. 

 

Kodėl kvapiosios žvakės yra pavojingos? 

 

Degdamas parafino vaškas į orą išskiria toksiškus lakiuosius organinius junginius, įskaitant: acetoną, benzeną ir tolueną, kurie yra žalingi sveikatai kancerogenai. Tai tos pačios cheminės medžiagos, kurios yra išmetamo dyzelino degaluose, bei kurios sukelia alergijas, astmos priepuolius ir odos problemas, neretai net egzemą, galiausiai pradeda mažinti uoslės jautrumą. Jeigu labai jau norisi deginti žvakę, geriausia rinktis bičių vaško gaminį. Nors tokios žvakės dega daug ilgiau negu įprastos parafino žvakės, bet jos neišskiria žalingų naftos produktų degimo metu. Svarbu atkreipti dėmesį į žvakės sudėtį, kad ji būtų 100 proc. pagaminta iš bičių vaško, nes neretai prekyboje siūlomos neva bičių vaško žvakės, bet kurių sudėtyje yra tik apie 51 proc. bičių vaško ir 49 proc. parafino – tokia žvakė bus vis tiek itin kenksminga. 

 

Dėl ko kenksmingi oro gaivikliai? 

 

Kai kuriuose oro gaivikliuose galima atrasti daugiau nei 20 skirtingų lakiųjų organinių junginių, kurių trečdalis yra klasifikuojami kaip ypatingai nuodingi ar pavojingi. Net oro gaivikliai, vadinami „organiniais“, „žaliaisiais“ arba su „eteriniais aliejais“, išskiria pavojingas chemines medžiagas, įskaitant kancerogenus. Ilgalaikis jų naudojimas gali sukelti galvos skausmus, net migreną, astmos priepuolius, išsausėjusią burnos gleivinę, kūdikių ligas ir kvėpavimo sunkumus. Jie dirgina akis, odą ir gerklę. Negana to, kietuosius oro gaiviklius kartais praryja naminiai gyvūnai arba net kai kurie žmonės, o laiku nesulaukęs pagalbos, augintis arba žmogus gali netgi numirti. 

 

Giliai įtraukus į plaučius oro gaiviklio gali atsirasti galvos skausmas, pykinimas ir vėmimas. Kartais jie gali paveikti netgi gebėjimą vairuoti – sukelti niūrią nuotaiką, agresiją arba net haliucinacijas. Stipresnės cheminių medžiagų, esančių oro gaiviklyje, pakartotinis įkvėpimas gali sukelti netgi nualpimą. 

 

Kvapiųjų lazdelių neigiamas poveikis 

 

Itin populiari tarp daugelio namų aromaterapijos priemonė – kvapiosios lazdelės, pastatomos į parfumerinę esenciją, kuri iš esmės yra labai panašios sudėties kaip kvepalai. Šioje produkcijoje įprastai yra sulfatų, padedančių ilgiau išsilaikyti kvapui, bet žalingų žmogaus sveikatai. Namų kvepalai gali sukelti: galvos skausmą, akių, nosies ir gerklės dirginimą, pykinimą, netgi užmaršumą, koordinacijos praradimą ir kitus kvėpavimo takų ir (arba) neurotoksinius sutrikimus (mieguistumą, apatiją, įvairius skausmus, mėšlungį, nevalingus judesius, ir t.t.). Beje, nemaža dalis parfumerijos produktų apsunkina sinusų būklę, sukelia slogą. 

 

Švarūs ir gaivūs namai – pasitelkus natūralius metodus 

 

Žemiau pateikiami patarimai, kokias nekenksmingas priemones naudojant, galima turėti kvapnius namus: 

 

Laikraščiai ir actas. Susuktas laikraštinis popierius laikomas bet kuriame namų kampelyje – uždarame ar atvirame, veiksmingai sugeria įvairius kvapus, ypač nemalonius, o „atlikęs savo darbą“, jis dar gali būti panaudotas ir langų valymui. Pamirkius laikraščio popierių į actą galėsite be vargo nuvalyti švariai langus ir neliks jokių dryžių – tik blizgesys ir gaiva. 

 

Citrina ir soda. Ištirpinkite 1/8 puodelio kepimo sodos 2-juose puodeliuose karšto vandens, įpilkite 1/2 puodelio citrinos sulčių ir ruošinys baigtas. Supilkite šį stebuklingą gaminį į tuščią purškiamą buteliuką, papurtykite ir galite naudoti. Tai itin kvapni ir veiksminga, nekenksminga valymo priemonė bei tuo pačiu natūralus oro gaiviklis. 

 

Grynas oras. Jeigu norite tiesiog gaivos pojūčio – dažniau vėdinkite namus ir įsigykite augalų, kurie filtruotų orą. Geriausiai šia funkciją atlieka tokie augalai, kaip: alavijas, kuokštinis chlorofitas, Džeimsono gerbera, chrizantema, kraštuotoji dracena, Bendžamino fikusas. 

 

Žolelės ir gėlės vazose. Laikykite namuose kelias vazas, kuriose galite pamerkti kvapnių gėlių puokštę arba pridėkite į jas, pavyzdžiui, eukalipto lapelių – šviežių arba džiovintų. Jie skleidžia stiprų, bet gerą kvapą, dėl kurio jūsų namai įgis nuostabią atmosferą – pasijausite kaip SPA. 

 

Idėjos pasigaminti namų kvapams: 

 

1. Supjaustykite tris citrinas į ketvirčius. Sudėkite į neuždengtą indą ir įpilkite pakankamai vandens, kad uždengtų skilteles. Šį ruošinį troškinkite 30 minučių, kad spėtų po namus pasklisti ir įsigerti citrusinis aromatas. 

 

2. Sukurkite kvapnų namų purškiklį, sumaišydami šaukštelį natūralaus eterinio aliejaus, pavyzdžiui, levandų, su dviem puodeliais vandens purškiamame butelyje. 

 

3. Pagaminkite aromatinį mišinį. Paruoškite kvapnų dubenį su šviežiomis žolelėmis ir gėlėmis. Ypač gerai tarpusavyje dera: džiovintos levandos, rožių žiedlapiai, šalavijas ir čiobrelis. Tereikia juos šiek tiek pasmulkinti, sudėti į dubenį. Labiausiai šį aromatingą mišinį tinka laikyti vonios kambaryje. 

 

4. Pasidarykite džiovintų žolelių maišelį. Įdėkite džiovintų levandų, čiobrelių, ar kitų mėgstamų kvapų žolelių ar gėlių žiedlapių į nedidelį medžiaginį maišelį, kurį galite laikyti spintoje tam, kad kvepėtų drabužiai. Galite dar papildomai pridėti cinamono lazdelių arba apelsinų žievelių – čia jau fantazijos klausimas. 

 

Tai įdomu: 

 

Buvo atlikti tyrimai, kad lengviausiai parduoti namus, kurie yra švarūs, išvalyti ir kvepia šiais paprastais, lengvai atpažįstamais kvapais: apelsinu, citrina, pušimi, baziliku, kedru, vanile, cinamonu.

 

Straipsnio autorė: Laima Brazauskaitė.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.

Kitas faktas