Daugiausia traumų įvyksta buityje: kaip apsisaugoti prasidėjus sodo darbų sezonui?

Daugiausia traumų įvyksta buityje: kaip apsisaugoti prasidėjus sodo darbų sezonui?

Vis daugiau gyventojų šylant orams skuba tvarkyti ir puoselėti teritorijas aplink namus bei įninka į daržininkystės darbus. Kad aktyvus sodo sezonas būtų sklandus ir įsibėgėtų be traumų, svarbu tinkamai pasirūpinti sveikata bei fizine forma.

 

„Sodų ir nuosavų namų bendrijose bei gyvenvietėse žmonės jau sujudo: sodo darbų sąrašas pavasarį būna labai ilgas – pradedant medžių ir krūmų genėjimu, žolės pjovimu, lysvių kasimu, augalų sodinimu, baigiant aplinkos tvarkymu ir kitais būtinais darbais. Dažniausiai sode pasitaikančios traumos yra įvairūs patempimai, sodo įrangos ir padargų sukelti sužalojimai bei infekcijos dėl įbrėžimų ir įpjovimų“, – kalba draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

 

„Gjensidige“ duomenimis, net 84 proc. visų traumų patiriama buityje. Trečdalis žmonių susižeidžia nukritę nuo kopėčių soduose genėdami medžius, dažydami namą, remontuodami stogą ar tvarkydamiesi sandėliukuose.

 

Pasak draudikės, atsargiai naudotis įrankiais – itin svarbu. „Sulaukiame pranešimų apie įsipjovimą ar net prarastus pirštus. Prieš pradedant sodo darbus įsitikinkite, jog sodo įranga ir įrankiai yra techniškai tvarkingi. Deja, žmonės yra linkę pamiršti, kad techniką būtina naudoti saugiai. Pavyzdžiui, jei ji jungiama į elektros tinklą, reikia žiūrėti, kad neužkliūtumėt už laidų. Be to, prieš naudodamiesi bet kokiu įrankiu, įsitikinkite, kad mokate tinkamai su juo dirbti. Visi jo reguliavimo, valymo ir remonto darbai turi būti atliekami tik atjungus prietaisą nuo maitinimo šaltinio. Įrankius ir įrangą galima naudoti tik darbams, kuriems jie skirti. Labai svarbu nepalikti vaikų be priežiūros patalpose, kuriose tokia įranga yra lengvai pasiekiama, arba pasirūpinti, kad tokių vietų vaikai nepasiektų“, – pataria draudimo bendrovės atstovė.

 

V. Katilienė atkreipia dėmesį, kad dirbant sode svarbu pasirinkti tinkamą aprangą. „Rekomenduojama rengtis specialius drabužius, tinkamus sodo darbams. Jie apsaugo nuo krintančių medžių šakų, skriejančių drožlių ar skeveldrų“, – kalba draudikė.

 

Dirbant su sodo įranga, V. Katilienė rekomenduoja dėvėti drabužius ilgomis rankovėmis ir avėti uždarus batus, geriau – kietais padais, kad būtų išvengta rizikos susižeisti užlipus ant šakų, stiklo ar kitų aštrių daiktų, galinčių būti žolėje, ypač jei sodo teritorijoje vyksta remonto darbai. Taip galima išvengti ir vabzdžių įkandimų ar erkės įsisiurbimo. „Batai su stora priekine bato dalimi taip pat apsaugo kojų pirštus nuo sunkių ir aštrių krintančių daiktų. Saugodami akis ir veidą, būtinai dėvėkite apsauginį šalmą ir akinius. Ne mažiau svarbi darbo drabužių dalis yra pirštinės, kurios padeda apsaugoti pirštus nuo lengvų sužalojimų ir įbrėžimų. Jei turite ilgai dirbti su garsą skleidžiančia įranga, pavyzdžiui, žoliapjove ar motoriniu pjūklu, reikia dėvėti klausą apsaugančias ausines“, – sako draudimo žalų ekspertė.

 

V. Katilienės teigimu, saulėtomis dienomis dirbant sode, būtina dėvėti galvos apdangalus ir gerti daug skysčių, nes aktyviai darbuojantis jų netenkama itin greitai.

 

Draudikė rekomenduoja prieš einant į sodą nusisegti papuošalus – žiedus, grandinėles ir apyrankes. „Jie gali užkliūti už augalų ar sodo įrankių ir sukelti įvairias traumas. Ypač pavojinga dėvėti žiedus, nes jie yra patvaresni, palyginti su kitais papuošalais, todėl, jiems užkliuvus už įrankio, galima rimtai susižeisti“, – pasakoja draudimo bendrovės atstovė.

 

Didžiajai daliai sodo darbų atlikti reikia jėgos, tačiau šie darbai, pasak V. Katilienės, neturėtų kelti skausmo. „Pirmoji rekomendacija – nepersistenkite ir dirbkite ergonomiškai. Sodinant, sėjant ar ravint ilgai būname vienoje padėtyje, todėl gali pasireikšti apatinės nugaros dalies skausmas, pečių ir kaklo įtempimas ar patempimas. Patartina darbą atlikti palaipsniui, dirbant daryti poilsio pertraukas ir leisti atsipalaiduoti įtemptiems raumenims, pasirąžyti ir kaitalioti darbus“, – pataria draudimo bendrovės atstovė.

 

Renkantis sodo įrankius, pavyzdžiui, semtuvus, grėblius ir šakes, patariama atkreipti dėmesį, ar jie tinka pagal sodininko ūgį. „Tinkamai pasirinkę įrankį galėsite valymo bei sodo priežiūros darbus atlikti ergonomiškai ir tiesia nugara – apsisaugodami nuo nemalonių traumų“, – sako žalų ekspertė.

 

V. Katilienė atkreipia dėmesį, kad viena dažniausių nugaros skausmo priežasčių – įvairių svorių kėlimas, kuris yra labai svarbus dirbant sodo darbus. „Keldami svorius galite pasitempti ar kitaip susižaloti, todėl nepervertinkite savo jėgų – jei daikto svoris yra didelis, pasitelkite ką nors į pagalbą arba pagal galimybes paskirstykite krovinį į mažesnes dalis. Geriausias būdas perkelti sunkius daiktus būtų stumti ar traukti, o ne nešti, todėl pagal galimybes naudokite karutį ar kitas transportavimo priemones. Sveikatą tausojantis kėlimo būdas yra pritūpimas ir kėlimas tiesia nugara, įtempus kojų raumenis. Nugarai bus lengviau, jei nedidelius svorius nešiosite ne į priekį ištiestomis rankomis, o prispaustus prie savęs“, – pataria draudikė.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kitas faktas