Teikiant pirmąją pagalbą, svarbiausias žaizdų simptomas – kraujavimas. Pagal pažeistas kraujagysles kraujavimas skirstomas į kelias rūšis ir būtent nuo pažeistų kraujagyslių priklauso kokius tolimesnius veiksmus jūs turėtumėte atlikti, kad kuo greičiau ir efektyviau padėtumėte nukentėjusiajam.
Kapiliarinis kraujavimas
Tai labai negausus kraujavimas, atsirandantis dažniausiai po nubrozdinimų, sužalojamos pačias smulkiausias kraujagysles – kapiliarus. Kapiliarinis kraujavimas nėra pavojingas, kadangi kraujas teka labai nestipriai ir pats kraujavimas trunka neilgai. Tačiau žaizda būtina pasirūpinti, kad neatsirastų užkarto, galinčio sukelti infekcijas. Teikiant pirmąją pagalbą tereikia uždėti sterilų tvarstį.
Veninis kraujavimas
Kuomet sužalojamos venos, kraujavimas gali būti labai gausus. Įprastai kraujas iš venos teka srovele ir būna tamsesnės spalvos. Sustabdyti veninį kraujavimą nėra taip paprasta, todėl suteikus pirmąją pagalbą reikėtų kviesti medikus. Veninio kraujavimo metu sterilų tvarstį spauskite ant žaizdos. Žaizdos kraštus sutepkite 5 procentų jodo tirpalu, tuomet uždėkite sterilų tvarstį, ant tvarsčio – vatos arba marlės gabalą ir apriškite bintu. Svarbiausia – gerai užspausti veną.
Arterinis kraujavimas
Kadangi arterijose kraujas teka labai smarkiai, susižeidus įprastai kraujas teka ne srovele, o fontanu. Arterinis kraujavimas yra labai pavojingas, todėl šiuo atveju labai svarbu pirmąją pagalbą suteikti kuo skubiau. Paimkite timpą ir suveržkite ja vietą virš žaizdos (arterijoje kraujas teka iš širdies į periferiją, todėl jokiu būdu neveržkite po žaizda). Timpa turi būti užveržta taip, kad kraujas nustotų tekėti, o visoje kūno dalyje, kuri yra žemiau žaizdos, neturi likti pulso. Geriausiai timpą dėti toje vietoje, kurioje yra tik vienas kaulas, tokiu būdu arterija bus geriausiai prispaudžiama. Kad išvengtumėte audinių traumavimo, po timpa galite padėti marlės ar vatos gabalą. Sustabdžius kraujavimą iš karto kvieskite greitąją pagalbą, nes toks kraujavimo stabdymas yra tik laikina priemonė (timpos negalima laikyti ilgiau nei 2 valandas, nes audiniams būtina kraujotaka). Jei medikų išsikviesti neturite galimybės, tuomet praėjus 2 valandoms timpą būtina nuimti ir leisti kraujui tekėti bent 3-5 minutes, prieš užveržiant iš naujo.
Jeigu jaučiate danties skausmą, pridėkite prie danties gabaliuką svogūno. Skausmas turėtų atlėgti.
Kitas faktas
Komentarai