Per pastarąjį dešimtmetį sparčiai vystėsi implantologija bei šiuolaikinė burnos, veido ir žandikaulių chirurgija, atsirado naujų technologijų, metodų, medžiagų, reikalingų sunykusio žandikaulių kauliniam audiniui atnaujinti. Kaip grybų po lietaus Lietuvoje pridygo ir įvairių klinikų, siūlančių savo paslaugas šioje srityje. Žiniasklaidos priemonėmis mus pasiekia didžiulis srautas informacijos apie dantų implantavimą ir pasikeitusią pacientų gyvenimo kokybę po jo. Beveik visos televizijos transliuoja realybės šou, kurių metu pacientams greitai įstatomi nauji dantys ar kitaip atstatoma burnos estetika.
Dažnas pacientas, galvojantis apie dantų implantaciją, susiduria su daugybe klausimų ir informacijos patikimumo problema. Dažniausiai iškyla klausimai: "Ar įmanoma po pirmo apsilankymo pas gydytoją išeiti su naujais dantimis?", "Ar skaudės?", "Ar tai brangu?", "Kokį gydytoją pasirinkti?", "Kaip elgtis prieš iš po procedūrų?", "Ar spėsiu susidėti dantis trumpam grįžęs į Lietuvą?". Ne mažiau svarbūs ir didėjantys pacientų estetiniai reikalavimai. Dar prieš dešimtį metų vieną ar keletą dantų praradę žmonės prašydavo įstatyti neišimamą dantį, dabar gi jie reikalauja įstatyti neišimamą gražų dantį. Šį medicinos sritis taip pat apaugo mitais.
„Kiekvieno paciento gydymas yra individualus. Tai kaip ir namo remontas. Juk, jei reikia remontuoti pamatus, užtruksime ilgiau nei tuomet, jei perdažysime tik sienas“, – aiškino Vilniaus implantologijos centro gydytojas Algirdas Puišys, paneigdamas dantų implantaciją gaubiančius mitus. Jis priminė, kad vizitas pas implantologą visada turi prasidėti nuo pokalbio. Gydytojas turėtų sudaryti gydymo planą ir atsakyti į visus paciento klausimus.
Dantys per valandą – ne visiems
Visi pacientai odontologo kabinete norėtų užtrukti kuo trumpiau. Kai kuriems iš tiesų pasiseka, jei galima įsriegti implantus ir tą pačią dieną pritvirtinti naujus dantis, vadinamus karūnėlėmis. Tuomet sakoma, kad pacientas dantis gavo per valandą. Tačiau šis metodas tinka toli gražu ne visiems. Tai parodo išsamūs tyrimai, kuriuos būtina atlikti prieš pradedant bet kokias implantacijos procedūras. Viena dažniausių priežasčių, kodėl negalima paciento išleisti namo su naujais dantimis po pirmojo vizito, kaulinio audinio trūkumas. Kad implantas prigytų, reikia pakankamo kaulo kiekio. Jei jo nepakanka, kaulą reikia atkurti. Žmonėms, neseniai netekusiems vieno ar keleto dantų, atliekant dantų implantaciją problemų paprastai nekyla. Tačiau būna situacijų, kai žmogui dėl periodonto ligos ar seniai išrautų dantų sutirpęs žandikaulio kaulas arba traumos metu prarasti dantys. Tuomet reikia chirurgo pagalbos prarastam kaulo tūriui ir formai atstatyti.
Išrovė dantį, įstatė implantą?
Dažnas atvejis, kai nuosavo danties išsaugoti nepavyksta ir geriausias gydymo būdas - jį pašalinti. Išrovus dantį, implantą iš karto sriegti galima tik tuomet, jei šalinant dantį nekilo jokių komplikacijų, nebuvo įsimetusių infekcijų, jei paciento dantenos ir kaulinis audinys yra pakankamai storos. Čia galioja taisyklė, devynis kartus pamatuok ir dešimtą kirpk, nes paskubėjus įsriegtas implantas gali paprasčiausiai išlūžti ar iškristi. Gydytojas turi atlikti tyrimus ir atsakingai įvertinti situaciją, nes gali prireikti ilgo paruošiamojo gydymo: ne tik pašalinti dantis, bet ir atauginti kaulą, gydyti parodontozę, organizmo infekcijas. Implantacijos procedūros vidutiniškai trunka nuo 3 iki 9 mėnesių. Tačiau tinkamai įstatytas ir vėliau prižiūrimas implantas tarnaus ilgus metus.
Be skausmo, be pjūvio
Pacientams nerimą kelia ne tik ilgas gydymas ar chirurginės procedūros , bet ir skausmas, kurį jos gali sukelti. Visos chirurginės intervencijos atliekamos pritaikius vietinę nejautrą, todėl pacientas skausmo nejaučia. Implantacijos procedūrą medikai prilygina paprasto danties šalinimui, kuomet taip pat gelbsti nejautra. Nemalonių pojūčių po procedūros padeda išvengti nuskausminamieji vaistai. Tačiau maždaug pusei pacientų kitą dieną po implantacijos vaistų nuo skausmo nebereikia.
Tad nebijokite kalbėtis ir klausti savo gydytojo. Geriau turėti visą informaciją prieš implanto įstatymą, nei suabejoti savo sprendimu proceso eigoje. Štai 10 klausimų, kuriuos patariame būtinai užduoti implantologui pirmojo vizito metu:
1. Ar mano bendra sveikatos būklė tinkama implantacijai?
2. Ar mano burnos būklė (dantenos, kaulinio audinio storis) leidžia atlikti implantaciją?
3. Ar man galima implantacija iškart po danties rovimo, ar geriau palaukti ir kodėl?
4. Ar dantų implantas yra geriau už sutaisytą, tačiau silpną savą dantį?
5. Kokius tyrimus man atliksite ir ką jie parodys?
6. Kuo skiriasi jūsų siūlomos implantų sistemos?
7. Kokio gamintojo implantus rekomenduojate ir kodėl?
8. Ar išduosite implantų pasą, suteiksite garantiją?
9. Kiek laiko man gali užtrukti dantų implantacija, ar prireiks nedarbingumo?
10. Kiek man kainuos visos dantų implantavimo procedūros?
Nauja svetainė pacientams
Siekdami atsakyti į visus pacientų klausimus, išsklaidyti mitus ir pateikti jiems tik kvalifikuotą bei patikimą informaciją, Lietuvos odontologai, priklausantys ITI (Tarptautinei implantologų draugijai), ėmėsi iniciatyvos. 2012 m. spalio 10 d. visuomenei pristatyta nauja interneto svetainė manoimplantai.lt.
Svetainė skirta pacientams. Čia jie galės rasti išsamią bei teisinga informaciją apie dantų implantus, skirtingus gydymo būdus. Juk kiekvieno paciento burnos būklė ir gydymo metodai skiriasi. Manoimplantai.lt gydytojų komandos tikslas šviesti pacientus, padėti jiems priimti labai svarbų ir ne pigų sprendimą taip, kad maksimaliai sugrįžtų ne tik kramtymo efektyvumas, bet ir jaunystė, pasitikėjimas savimi.
Svetainėje taip pat pateikiamas sąrašas patikimų implantologų įvairiuose Lietuvos miestuose. Pacientai galės pasirinkti savo gydytoją, užduoti jam klausimus. Gydytojai dalinsis patirtimi: talpins pacientų istorijas, rašys apie implantologijos naujienas, komentuos naujienas rinkoje ir pan.
Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.
Kitas faktas
Komentarai (1)