Pilvo skausmų priežastys

Pilvo skausmų priežastys

Pilvo skausmų priežasčių daug. Be to, jog labai nemalonūs, pilvo skausmai yra ir vieni iš daugiausia nerimo keliančiųjų. Mat negalima žinoti, kada reikėtų rimtai susirūpinti, o ne tikėtis, kad praeis. Tačiau bent jau numanyti galima išmokus atpažinti labiausiai paplitusias ligas pagal skausmo pobūdį.
 
Yra visceraliniai ir somatiniai pilvo skausmai. Pirmieji kyla, kai dirginami pilvo ertmės organų jutimo receptoriai. Tai yra skausmai, susiję su jų spazmais arba priešingai – išsiplėtimu (pavyzdžiui, skrandžio, dvylikapirštės žarnos).
 
Visceraliniai skausmai pasireiškia įvairaus intensyvumo diegliais (kepenų, inkstų, žarnyno) – neturinčiais tikslios vietos, bukais, nesutelktais ties konkrečiu organu. Tiesiog skauda, ir ne tik ties vidurine pilvo linija, bet ir kitose jo srityse. Toks reiškinys, kai skausmingi pojūčiai perduodami į tam tikras kūno dalis (kuriomis eina tas pats nervas), vadinamas iradiacija.
 
Somatinis skausmas kyla sudirginus pilvaplėvę, kai, vystantis patologiniam procesui, pavyzdžiui, prakiurus skrandžio opai, imamos dirginti čia esančios nervų galūnės.
 
Skirtingai nei visceraliniai, somatiniai skausmai būna pastovūs ir tikslios lokalizacijos. Jiems paprastai būdinga priekinės pilvo sienos raumenų įtampa. Skausmas aštrus, „pjaunantis“, sustiprėjantis kvėpuojant ir judant. Žmogus stengiasi gulėti nejudėdamas, nes bent truputį pakeitus pozą skausmas sustiprėja.
 
Net ir patyrusiam gydytojui dažnai būna nelengva pasakyti, dėl ko konkrečiai pacientui skauda pilvą. Todėl užsiimti savigyda tokiais atvejais jokiu būdu nederėtų: įsiskaudėjus kuo skubiau kreipkitės į gydytoją. O jeigu nutuoksite, su kokiu organu ar negalavimu tas skausmas gali būti susijęs, tai padės dar griečiau apsispręsti.

2 psl. »

Komentarai