Šuns negalima šerti maistu nuo bendro stalo! Šią taisyklę žino turbūt visi keturkojų šeimininkai, bet... Neretai žiūri į ją pro pirštus. Juk bičiulis žiūri tokiomis graudžiomis ir alkanomis akimis, kad širdis nori nenori suminkštėja, o atsargumas pamirštamas... Šį kartą pakalbėsime apie tai, kas šunims kenkia labiausiai. Jeigu norite, kad jūsų augintinis būtų sveikas, atkreipkite dėmesį į šiuos patarimus.
Svogūnai ir česnakai
Svogūnai ir česnakai – dažnai daugelio patiekalų komponentai. Tačiau šunims šios šviežios (ir net troškintos) daržovės kategoriškai draudžiamos. Apsinuodijimo simptomai gali pasireikšti ir po 3 dienų. Pagrindinis intoksikacijos požymis – šuo tampa vangus, o šlapimas gali tapti oranžinis ar net raudonas.
Šokoladas
Kofeinas ir teobrominas, kurių yra šokolade, gali būti mirtinai pavojingi gyvūnams. Kuo šokolade daugiau kakavos, tuo geriau šį produktą reikia slėpti nuo šuns. Pasekmės būna itin nemalonios: vėmimas, odos alergija ir pilvo skausmai. Didelė šokolado dozė gali tapti net mirties priežastimi.
Avokadai
Visos šio egzotiško vaisiaus dalys šunims yra toksiškos, todėl negalima duoti nei minkštimo, nei žievelės, nei kauliuko.
Vynuogės ir razinos
Vynuogės ir razinos turi toksino, kurio dideli kiekiai gali sukelti šunims vėmimą, viduriavimą ir kepenų nepakankamumą.
Ksilitolis
Grynu pavidalu šis cukraus pakaitas pas šunį nepateks, tačiau keturkojis gali jums nematant praryti saldainį ar kramtomąją gumą su ksilitoliu. Keturkojo cukraus lygis kraujyje staigiai krenta net ir nuo nedidelės šio cukraus pakaitalo dozės. Gali prasidėti traukuliai, aptemti sąmonė. Jeigu šios medžiagos į šuns organizmą patenka daug, kepenų nepakankamumas neišvengiamas.
Vištos kauliukai
Jeigu šuo mėgsta žalios vištienos kaulus, nieko baisaus. Tačiau virtos vištienos kaulai yra labai pavojingi. Jų atplaišos gali pažeisti stemplę, skrandį, žarnyną, jomis galima paspringti. Jeigu pastebėjote, kad šuo sugraužė tokį kaulą, nenuleiskite akių nuo savo augintinio. Jeigu elgesys pasirodė įtartinas – tuojau pat keliaukite pas veterinarą.
Apipeliję produktai
Kai kurios pelėsio rūšys turi mikotoksinų, kurie gali sukelti šuniui drebulį ir net konvulsijas.
Kukurūzų burbuolės
Gali sukelti vidurių užkietėjimą ir turėti itin neigiamų padarinių.
Pieno produktai
Dauguma šunų netoleruoja laktozės. Apsinuodijimo, žinoma, ji nesukels, tačiau pasilepinimas varškės sūreliais ir pienu nepraeis be pasekmių – šie produktai sutrikdys žarnyno veiklą, sukels pilvo pūtimą. Ne toks pavojingas bus gabaliukas sūrio arba šaukštas jogurto – šiuose produktuose laktozės yra daug mažiau.
Šviežia žuvis
Virta žuvis šuniui nepakenks, o štai šviežioje gali būti virusus pernešančių parazitų. Ligos simptomai: aukšta temperatūra, kuri laikysis apie savaitę, vėmimas, stiprūs žarnyno veiklos sutrikimai (galimas tuštinimasis krauju). Jeigu liga negydoma ankstyvojoje stadijoje, galite netekti savo augintinio.
Kepenys
Truputį duoti galima, tačiau atminkite, kad kepenyse yra itin daug vitamino A, kuris toksiškas gyvūnams. Vitamino A perteklius gali tapti kaulų deformacijos priežastimi.
Žali kiaušiniai
Nors kiaušinių tryniai – geras biotino (B grupės vitamino, galinčio pagerinti keturkojo plaukų augimą) šaltinis, žali baltymai turi avidino, neutralizuojančio biotino poveikį ir net galinčio tapti jo trūkumo priežastimi. Taip pat yra tikimybė, kad į šuns organizmą pateks salmonelių ir kitų pavojingų bakterijų.
Riebus maistas
Riebus maistas ir kepti patiekalai gali būti kenksmingi šunims (ypač – smulkesniems). Toks maistas gali tapti pankreatito priežastimi. Ligos požymiai: viduriavimas, vėmimas ir pilvo skausmai.
Graikiniai ir makadamijų riešutai
Makadamijų riešutuose yra toksinų, veikiančių įvairias gyvūno organų sistemas. Simptomai: greitesnis širdies plakimas, pakilusi kūno temperatūra, silpnumas, užpakalinių galūnių paralyžius. Graikiniuose riešutuose gali būti šunims nuodingo pelėsio, kuris kartais tampa ir mirties priežastimi.
Vaisių sėklos ir kauliukai
Kai kuriuose iš jų yra itin pavojingų toksinų ir cianido.
Saldus maistas
Piktnaudžiavimas cukrumi gali pridaryti nemažai sveikatos problemų, t.y. sukelti nutukimą, diabetą ar dantų ėduonį.
Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.
Kitas faktas
Komentarai (2)