Omikron atmainos banga: ekspertai atskleidė, kas laukia jai pasibaigus

Omikron atmainos banga: ekspertai atskleidė, kas laukia jai pasibaigus

Pandemija trunka jau daugiau nei 25 mėnesius. Kad ir kaip neįtikėtinai visa tai atrodo, visgi prisiminti gyvenimą prieš pandemiją darosi vis sudėtingiau, o kaukės, Covid-19 testai ir nesibaigiančios dezinfekcijos mums tapo normalia kasdienybės dalimi.

 

Neseniai pasirodė ekspertų skaičiavimai, kuriuose teigiama, kad gali būti jog 2022 metais Covid-19 virusas praras savo galią ir taip stipriai nebeįtakos mūsų kasdienybės. Stanfordo medicinos klinikos epidemiologė ir infekcinių ligų specialistė daktarė Yvonne Maldonado teigia, kad mokslininkai tegali daryti prielaidas apie Covid-19 viruso pandemijos eigą.

 

Paskutinė žinoma ir plačiausiai paplitusi Covid-19 atmaina buvo Omikron. Pietų Afrikos mokslininkai pirmą kartą šią atmainą pastebėjo lapkričio mėnesį. Ten atvejų skaičius greitai pasiekė piką, tačiau taip pat greitai ir sumažėjo. Tas pats nutiko ir Jungtinėje Karalystėje. Ekspertai mano, kad Omikron atmainos sergamumo eiga nesikeis ir kitose šalyse.

 

Infekcinių ligų ir vakcinologijos ekspertas, Kalifornijos universiteto profesorius Johnas Swartzbergas mano, kad šių metų kovo mėnesis bus panašus kaip ir pernai, t. y. ligos atvejų skaičius ims mažėti. „Situacija taps optimistiškesnė, gyvensime laisviau“, – sako Swartzbergas. „Manau, kad gegužę ar birželį situacija taps dar geresnė. Esu nusiteikęs optimistiškai.“ Optimizmą kelia faktas, kad vis didesnė populiacijos dalis vienokiu ar kitokiu būdu įgauna imunitetą – didžioji dalis žmonių yra pasiskiepiją, o likusioji dalis – persirgę.

 

Kokia bus kita atmaina?

 

Mokslininkų nuomone, Omikron vietą gali užimti dar greičiau ir lengviau plintanti Covid-19 atmaina. Gali būti, kad naujoji atmaina pasižymės dar silpnesniais simptomais arba bus apskritai besimptomė.

 

„Visiškai neaišku, kas bus toliau“, – sako Kalifornijos universiteto epidemiologas daktaras George Rutherford. Jis teigia, kad virusas gali mutuoti palaipsniui, kaip buvo su Alfa ir Beta atmainomis. Arba jis gali padaryti labai didelį šuolį, kaip buvo su Delta ir Omikron variantais.

 

Ekspertai vienbalsiai sutaria dėl vieno – Covid-19 virusas niekur nedings, jis ir toliau cirkuliuos tarp mūsų, kaip nutiko ir su gripu. Metams bėgant keičiasi dominuojančios atmainos, bet pats virusas niekur nedingsta. Geriausia, ko galime tikėtis, tai, kad ims dominuoti švelnesnės, skiepams neatsparios atmainos. Blogiausia, kas gali nutikti, tai išsivystyti sudėtinga, sunki ir vakcinai atspari atmaina. Mokslininkai teigia, kad belieka tikėtis geriausio, bet būti pasirengus ir blogiausiam.

 

Masinis imunitetas – kelias iš pandemijos

 

Pandeminiame rėžime praleidus ne vieną mėnesį, puikiai žinome kaip saugotis nuo viruso – plauname rankas, dezinfekuojame paviršius, testuojamės, dėvime kaukes, ribojame gyvus susitikimus, pajutus simptomus – izoliuojamės. Tačiau pasak ekspertų, vienas efektyviausių ir geriausių apsaugos būdų yra masinis imunitetas.

 

„Nemanau, kad mums reikia daugiau tyrimų, mes turime geriausią ginklą Covid-19 pažaboti, tai yra vakcinos", - teigia Galiatsatos, Džono Hopkinso medicinos instituto medicinos docentas. Jo teigimu naudodami vakcinas paversime Covid-19 virusą įprastu peršalimu be sunkių simptomų ar liekamųjų reiškinių rizikos. Belieka pasitikėti mokslu ir šviesti žmones apie imuniteto svarbą.

Komentarai