Nesaldus poilsis gamtoje: kaip apsiginti nuo vabzdžių?

Nesaldus poilsis gamtoje: kaip apsiginti nuo vabzdžių?

Vasara Lietuvoje – trumpa ir ne visada saulėta, todėl vos pasitaiko palankesnė proga, tuoj pat lekiame į gamtą, norime pasimėgauti grynu oru, maudynėmis ir ant laužo ruoštu maistu. Tačiau išsiilgtam poilsiui gamtoje reikia pasiruošti. Nuotaiką gadinantys vabzdžiai gali sukelti ir rimtų sveikatos sutrikimų.

Pavojingi – ir lietuviški vabzdžiai

Lietuvoje zyziantys skraiduoliai nėra tokie pavojingi, kaip, pavyzdžiui, Afrikoje ar kitose egzotinėse šalyse. Visgi vaistininkės Ingos Norkienės teigimu, yra ko saugotis ir mūsų šalyje. „Vietiniai kraujasiurbiai taip pat perneša įvairias ligas, sukelia ūmų niežulį ir alergines reakcijas. Vienos iš jų praeina gana lengvai, o kitos netgi gali sukelti pavojų gyvybei“, – įspėja I. Norkienė.

Pasak vaistininkės, bičių, širšių, vapsvų ir kamanių įgėlimai dažnam gali sukelti stiprias alergines reakcijas ar net anafilaksinį šoką. „Ištikus alerginiam šokui, reikia labai skubios medikų pagalbos. Todėl itin alergiškiems žmonėms vykstant į gamtą privalu turėti antihistamininių vaistų. Dar vienas pavojingas gamtos gyventojas – erkės, platinančios erkinį encefalitą ir Laimo ligą – susirgimus, kurie negydomi gali baigtis net mirtimi. Ne tokios grėsmingos yra musės ir uodai: pirmosios gali bakterijomis užkrėsti maistą, o antrieji – sukelti ūmų niežulį, odos sudirgimus, dėl kurių į organizmą gali patekti infekcijų“, – pasakojo I. Norkienė.

Nuo niežulio iki gyvybei pavojingų ligų

Vaistininkės teigimu, vabzdžių įkandimams alergiškiems žmonėms geriau vengti tokių vietų, kuriose dūzgia bitės, širšės, vapsvos ar kamanės.

„Žydinčiose pievose ar prie vaisius sunokinusių medžių šių vabzdžių yra daugiau. Jų įgėlimas alergijų kamuojamam žmogui, geriausiu atveju, sukels odos sudirgimą, patinimą ar niežulį. Pavojingesnė reakcija – anafilaksinis šokas. Tai ūmi, gyvybei pavojinga organizmo reakcija, kurios metu ištinsta įgėlimo vieta, sutrinka kvėpavimo funkcijos, nukrenta kraujospūdis, žmogus gali prarasti sąmonę. Ištikus anafilaksiniam šokui, būtina skubi medikų pagalba arba jau minėta leidžiamųjų antihistamininių vaistų dozė“, – apie pavojus įspėja I. Norkienė.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

60 sekundžių - tiek laiko paprastai reikia kraujo ląstelei apkeliauti visą organizmą

Kitas faktas