Nemaloni viešnia, kuri apsilanko po peršalimo...

Nemaloni viešnia, kuri apsilanko po peršalimo...

Šaltuoju metu laikotarpiu stebimas didesnis ne tik peršalimo ligų, bet ir makšties susirgimų skaičius. Peršalus dažnai tenka naudoti antibiotikus, po kurių prasideda grybelinis makšties uždegimas. Kaip tai susiję?

Makštis – nėra sterili terpė

Makštyje, kaip ir kitose žmogaus organizmo vietose gausu bakterijų, kurios dirba „gerus darbus“, yra žmogui naudingos. Mokslinių tyrimų duomenimis, sveikoje makštyje gyvena nuo 5 iki 15 rūšių mikroorganizmų. Svarbiausia yra lactobacillus acidophilus, kuri palaiko rūgštinę makšties terpę, ir neleidžia daugintis „blogosioms“ bakterijoms ir grybeliams. Normalios makšties išskyros būna baltai skaidrios spalvos, bekvapės, jų pH mažesnis nei 4.5, išskyrų per parą gali būti iki 5 ml. Įvairiais gyvenimo laikotarpiais išskyrų kiekis ir pobūdis gali būti skirtingas, tačiau tik susirgus jos keičia spalvą, kvapą, atsiranda deginimas, perštėjimas ir panašūs nemalonūs pojūčiai.

Kas stipriausiai keičia gerųjų bakterijų skaičių?

Didysis priešas yra antibiotikai. Medicinos visuomenė jau seniai, kaip vieną iš didžiausių šiuolaikinės medicinos problemų, įvardina nepagrįstą antibiotikų vartojimą. Ypač plataus spektro antibiotikai naikina ne tik žarnyno gerąsias bakterijas, sukeldami viduriavimus ar vitamino K trūkumą, bet sunaikina ir makšties miroflorą. Pakitus makšties ekosistemai vystosi bakterinė vaginozė ar kandidozė, dar kitaip vadinama pienlige. Perkant antibiotikus, kiekviena vaistininkė Jums primena, kad būtini ir probiotikai. Tačiau moterims, geriant antibiotikus, būtina pagalvoti ir apie gręsiančias intymių vietų problemas – grybelinę infekciją.

Natūraliai grybelio augimą slopinančių bakterijų makštyje sumažėja ir tada, kai vartojami didesnį estrogenų kiekį turintys kontraceptiniai preparatai, sergama skydliaukės ligomis, cukriniu diabetu. Jei gyvename nuolatinio streso ar chroniško nuovargio salygomis, susilpnėjus imunitetui po peršalimo ligų ar vitaminų trūkumo, makšties ekosistemos pusiausvyra taip pat lengvai sutrikdoma. Rezultatas – makšties ir išorinių lytinių organų grybeliniai uždegimai. Moterį vargina pagausėjusios, į varškę panašios baltos išskyros iš makšties ir sausumo jausmas makštyje, taip pat niežėjimas, deginimas, perštėjimas. Lytiniai santykiai tuomet paprastai tampa skausmingi, gali sutrikti šlapinimasis. Ligai užsitęsus gali pasirodyti kraujingų išskyrų, atsirasti žaizdelės.

Koks bus gydymas priklauso nuo ligos eigos, simptomų intensyvumo. Jei liga nėra įsisenėjusi, dažniausiai pakanka gydymo vietinio poveikio priemonėmis – žvakutėmis ar ovulėmis. Svarbu, kad nemalonūs simptomai ir skundai kuo greičiau pasibaigtų. Bet jokiu būdu negalima nutraukti gydymo sumažėjus perštėjimui ar niežėjimui, reikia naudoti visą paskirtą laiką. Dažnai gydymas būna nutraukiamas anksčiau laiko, nes daugelis žvakučių sukelia papildomų nepatogumų: išteka, tepa apatinį trikotažą. Naudojant Lotamile ovules tokių problemų neiškils. Kuriant „Lotamile boric“ ovules buvo sujungta daugiametė patirtis ir naujausi mokslo pasiekimai. Pagrindinė veiklioji medžiaga yra boro rūgštis, kuri grybelinėms makšties infekcijoms gydyti naudojama jau daugelį metų. Sudėtyje taip pat yra pieno rūgšties, 18 B-gliciretinės rūgšties, vitaminų A ir E, arbatmedžio aliejaus, kurie palaiko makšties mikrofloros pusiausvyrą. Naujos kartos medžiaga polikarbofilas naudingas medžiagas makštyje išlaiko ilgesnį laiką. Jo dėka  „Lotamile boric“ ovulės neišbėga, netepa apatinio trikotažo, ilgiau veikia. Šios ovulės vaistinėse parduodamos be recepto.

Ši nemaloni viešnia „pienligė“ kai kurias iš moterų ypač „pamėgsta“ ir lankosi dažnai. Mokslininkų duomenimis net 5% moterų nuo grybelinės makšties infekcijos kenčia nuolat. Ką dar galime padaryti, kad to išvengti?

Ginekologai pataria:
– Bikinio srities depiliacija turėtų būti saikinga. Plaukeliai ant didžiųjų lytinių lūpų saugo normalią makšties prieangio mikroflorą ir odą nuo trinties bei išorės mikroorganizmų.
– Nenešioti sintetinių aptemptų kelnaičių, ypač su juostele. Pastaroji, keičiant padėtį, slankioja nuo išangės iki makšties prieangio ir taip gali sukelti makšties uždegimą. Sveikiausia, kai apatinio trikotažo audiniai yra „kvėpuojantys“, pavyzdžiui, medvilnė, šilkas.
– Lytinių organų higienos priemones – įvairiausius kremus, dezodorantus, kasdienius higieninius įklotus, tamponus rekomenduojama vartoti saikingai, o vidinį makšties plovimą - naudoti tik su gydytojo rekomendacija, mat jie taip pat gali sutrikdyti normalią makšties mikroflorą.
– Jei įmanoma, nešluostyti išangės srities tualetiniu popieriumi, geriau apsiplauti vėsiu vandeniu. Šluostytis derėtų nuo priekio link išeinamosios angos, nesudarant sąlygų infekcijai patekti iš tiesiosios žarnos į makštį.
– Patartina vengti atsitiktinių lytinių santykių, oralinio, vaginalinio ir analinio sekso kaitos.
– Derėtų atminti, jog žalingos gali būti ir maudynės baseine - pernelyg chloruotas vanduo, kuris , patekęs į makštį, šarmina jos pH, todėl gali sutrikti mikrofloros balansas.
– Jeigu sergate infekcine liga ir gydytojas skyrė antibiotikų, o jums dažnai kartojasi grybeliniai makšties uždegimai, būtina pagalvoti apie profilaktines priemones.

Ir dar: ne visada tai, kas padeda draugėms, gali padėti ir jums. Jei skundai atsirado pirmą kartą, ar naudotos priemonės nepadėjo, būtina kreiptis į specialistą. Savalaikė konsultacija neleis ligai įsitvirtinti, didesnė tikimybė, kad ji nesikartos ateityje.

 

Užsakymo nr. 4814

Komentarai

Ar žinote, kad...

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kitas faktas