Miego trūkumas ir padidėjęs kraujo spaudimas

Miego trūkumas ir padidėjęs kraujo spaudimas
Miegas būtinas kiekvienam. Kokybiškas ir pakankamas poilsis ne tik pagerina bendrą savijautą ir suteikia žvalumo, tačiau ir turi itin reikšmingą įtaką įvairių ligų vystymuisi. Galiausiai mes ir patys jaučiame sąsają tarp miego ir gebėjimo aktyviai dirbti dienos metu – neišsimiegojus ima varginti pykinimas, bloga nuotaika, irzlumas, dirglumas. Tačiau tai – trumpalaikiai simptomai, kuriuos dažnas užmiršta po gero kitos nakties miego. Antra vertus, užsitęsęs miego sutrikimas gali sąlygoti ilgalaikius organizmo pakitimus ir ligų, tokių kaip hipertenzija, išsivystymą.
 
Nurodoma, jog suaugusiems asmenims pakankama miego trukmė svyruoja tarp 7-8 valandų. Tačiau tai nėra griežtai apibrėžta – kai kurie po 6 valandų miego jaučiasi atstatę organizmo resursus, kitiems reikia iki 9 valandų. Be to, senstant miegas trumpėja ir suteikia mažiau pasitenkinimo, net ir nesant poreikio dažniau užsnūstama dienos metu.
 
Miegos sutrikimai ir hipertenzija
 
Įvairių miego sutrikimų ir padidėjusio kraujospūdžio sąsaja yra žinoma jau seniai. Visų pirma, asmenims, kuriems jau diagnozuota hipertenzija, po net vienos nemiegotos nakties išmatuojamas ženkliai aukštesnis kraujo spaudimas. Antra, asmenys, prabundantys naktį dėl miego apnėjos (susirgimo, kurio metu sutrikus oro praėjimui kvėpavimo takais išsivysto progresuojantis dusulys), ir įvairių lėtinių širdies bei plaučių ligų, taip pat turi aukštesnį ir sunkiau koreguojamą kraujo spaudimą.
 
Tai – ne pirmi duomenys, nurodantys miego ir padidėjusio kraujo spaudimo ryšį.
 
Statistiniai duomenys iš paprastų trumpalaikių studijų, nagrinėjančių kiekybinę miego įtaką sveikatai, yra pakankami teiginiui, jog bemiegė naktis ar mažesnis miego valandų skaičius darp įtaką sveikatos būklei. Į tai išties reikėtų atkreipti dėmesį, nes per pastaruosius dešimtmečius vidutinė miego trukmė sumažėjo 1-2 valandomis ir net trečdalis žmonių nurodo, jog miegui skiria ne daugiau nei 6 val/p.
 
Siekdami detalizuoti šį ryšį, Europos gydytojai toli pacientų studijai neieškojo – ištyrė savo jaunųjų kolegų, rezidentų, miego trukmę ir paskaičiavo, kiek ir kokio maisto jie suvalgė, pamatavo kraujo spaudimą ir kitus medicininius rodiklius. Rezultatai išties stebinantys – šiek tiek daugiau nei 5 valandas miegantys asmenys turėjo aukštesnė kraujo spaudimą, suvartojo 500 kcal daugiau nei kontrolinė grupė be energijos sunaudojimo padidėjimo. Pastarasis disbalansas tarp kalorijų suvartojimo ir sunaudojimo ilgainiui gali būti metabolinio sindromo, įskaitant ir hipertenzijos, priežastis. Kuomet tiriami vidutinio amžiaus asmenys, yra nurodoma, jog trumpesnis nei 5 valandų miegas yra susijęs su 2 kartus didesne hipertenzijos rizika. Tačiau reikėtų nesuskubti daryti absoliučių išvadų, kadangi vyresniems nei 60 metų žmonėms tai nėra taikoma.
 
Kita vertus, nemiga – sunkumas užmigti, dažnas prabudimas nakties metu, nėra absoliučiai susijusi su didesne hipertenzijos rizika. Nors ir nurodoma, jog kankinant nemigai yra labai suaktyvėjusios organizmo sistemos provokuojančios hipertenziją, manomai šiuo atveju yra didesnis ryšys tarp dėl nemigos nukenčiančios miego trukmės ir aukštesnio kraujo spaudimo, nei pačios nemigos kaip medicininės problemos.
 
Kai kurios studijos detaliau analizavo miego metu vykstančius pokyčius smegenyse. Vertinant smegenų aktyvumą yra skiriamos kelios miego fazės, kurių metu vyksta įvairūs organizmo resursus atstatantys procesai. Šis skirstymas pagrinde priklauso nuo elektrinių bangų ypatumų – lėtos ar greitos. Lėtųjų elektrinių bangų fazė yra laikoma atkuriamoji ir yra ypač svarbi atminčiai ir bendram smegenų veiklos pajėgumui. Vieno tyrimo metu, buvo nustatyta, jog 4 proc. sutrumpėjęs lėtųjų bangų miegas didina hipertenzijos riziką net 83 proc. Tai ypač svarbu senstant, kadangi fiziologiškai trumpėja ši miego fazė ir žmonės yra veikiami didesnės hipertenzijos rizikos.
 
Ar naudingas pietų miegas?
 
Asmenys, miego valandų skaičių papildantys snūstelėjimu dienos metu, neturėtų per daug džiaugtis. Pietų Europos šalyse siesta (poilsis, miegas dienos metu) yra normalus reiškinys ir įvairių studijų metu yra įrodytas teigiamas pietų miego efektas sveikatai, neretai net apsauginis. Tačiau reikėtų pabrėžti, jog tyrimai atlikti su gyventojų populiacijomis, kuriose šis reiškinys yra plačiai propaguojamas. Visai kita situacija stebima šalyse, kuriose pietų miegas nėra toks paplitęs ar tradicinis reiškinys. Japonų daugelį metų tęsta studija nurodo, jog asmenys, kurie bent 30 minučių per dieną skiria „grožio miegui“ turi padidintą mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų bei kitų ne vėžinių susirgimų riziką. Negano to, yra nurodoma, jog asmenys, skiriantys popiečio miegui daugiau laiko, turi aukštesnį kraujo spaudimą ir iki 20 proc. didesnę hipertenzijos išsivystymo riziką. Kol kas tai vis dar kontroversiška tema, reikalaujanti daugiau tyrimų. Viena aišku, jog geriausia, kai miegama naktį, o popiečio miegas gali būti naudingas keliais išimtinais atvejais, pavyzdžiui po nakties darbo.
 
Kita galima su miegu susijusi problema – košmarai. Daliai žmonių jie gali sukelti tokį stiprų emocinį efektą dėl baisių regėtų vaizdų, jog miegas yra visiškai sutrikdomas. Negano to, dažnai besikartojantis košmarai gali iškreipti miego ritmą, skatinti alkoholizmą ar kitų priklausomybių vystymąsi. Medikamentinis gydymas šioje srityje yra išties skurdus. Didesnės permainos įvyko, kuomet buvo pastebėta, jog hipertenzijos gydymui naudojamas vaistas, prazocinas, pasižymi košmarus mažinančiu poveikiu. Nors šis efektas buvo pastebėtas kaip šalutinis reiškinys studijose, tiriančiose vaisto hipotenzinį (kraujo spaudimą mažinantį poveikį), pradėti pirmieji tyrimai naudojant šį medikamentą tikslingai košmarų gydymui pacientams, turintiems potrauminio streso sindromą. Manoma, jog esminė košmarų išsivystymo priežastis, per daug aktyvinti cheminiai receptoriai smegenyse, kuriuos, kaip manoma, prazocinas gali inaktyvuoti. Taigi kai kuriems pacientams dvi skirtingos medicininės būklės galėtų būti gydomos vienu vaistu.
Šiandien turima informacija tik patvirtina teigiamą kokybiško miego įtaką mūsų sveikatai. Siekianat užtikrinti, kad miegas tikrai būtų ilgesnis ir kokybiškesnis, reikėtų laikytis žemiau išvardytų taisyklių:
 
  • Eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu;
  • Dienos metu išlikti aktyviam – nesėdėti ilgiau nei valandą;
  • Vengti pietų miego;
  • Vengti prisivalgymo, alkoholio vartojimo prieš miegą;
  • Nerūkyti prieš miegą;
  • Daryti atsipalaidavimo pratimus prieš miegą;
  • Nusiprausti, pasiruošti ramią ir patogią miego aplinką (miego higiena).

Komentarai

Ar žinote, kad...

Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.

Kitas faktas