Vitaminai ir mineralinės medžiagos – tai tarytum orkestro atlikėjai, turintys savo partijas. Jie būtini normaliai medžiagų apykaitai, fiziologiniams procesams ir biocheminėms reakcijoms, vykstančioms mūsų organizme. Kaip atpažinti, kad kurio nors iš jų gauname per mažai? Ką tokiu atveju daryti?
Tiesa ta, kad vitaminų pritrūksta ne per dieną ir ne per dvi. Jų deficitas gali formuotis metus, o atpažinti tai galima iš tokių požymių:
Vitaminas A. Jis normalizuoja medžiagų apykaitą, yra svarbus normaliam regėjimui, apsaugo nuo pažeidimų odą ir gleivines, todėl į organizmą daugelis infekcijų nepatenka.
Trūkumo požymiai: pablogėja regėjimas prieblandoje, nusilpsta imunitetas, odą išberia spuogais, moterims būdingas sausumo pojūtis makštyje.
B grupės vitaminai. Nuo jų priklauso nervų, odos, akių, kepenų, burnos ertmės, raumenų tonuso virškinamajame trakte būklė. Jie visi sudaro „komandą“, todėl jų trūkumo požymiai dažniausiai būna kompleksiški.
Trūkumo požymiai: greitas nuovargis, dažnos peršalimo ligos, riebalų ir angiavandenių balanso, nervų sistemos veiklos sutrikimai (dirglumas, nemiga), žemas hemoglobino lygis, niežtinti oda, įskilę lūpų kampučiai, uždegiminiai gleivinių procesai.
Vitaminas C. Tai galingas antioksidantas, padedantis organizmui apsisaugoti nuo infekcijų. Jis blokuoja toksines medžiagas kraujyje, gerina kraujagyslių elastingumą ir atlieka daugybę kitų funkcijų.
Trūkumo požymiai: susilpnėja imunitetas (dažniau sergama peršalimo ligomis, paūmėja lėtinės ligos, bendras sergamumas), apima vangumas, pradeda kraujuoti dantenos, blogai gyja žaizdos, oda išsausėja, pablogėja plaukų būklė.
Vitaminas D. Jis itin svarbus kaulams, daro įtaką skydliaukės, prieskydliaukės ir lytinių liaukų veiklai, reguliuoja širdies susitraukimus. Šio vitamino trūkumas dažnai baigiasi osteoporoze.
Vidutiniškai suaugęs žmogus turi apie 100 milijardų smegenų ląstelių, iš kurių apie 85000 prarandame kasdien. Jei visas savo smegenų ląsteles sujungtume į siūlą, jo užtektų nuo čia iki saulės ir atgal..
Kitas faktas
Komentarai (1)