Jungtinės Karalystės tyrėjai pradėjo stebėti COVID-19 užsikrėtusius pacientus, nukreiptus į neurologinę ligoninę. Pastebima, kad kai kuriems žmonėms, sergantiems koronavirusu, pasireiškia delyras (t .y. ūminis, banguojančios ei- gos psichikos sindromas, kai per keletą valandų sutrinka sąmonės, pažinimo ir suvokimo funkcijos), smegenų uždegimas ir insultas. Nors kai kurie sutrikimai gali kilti dėl vyresnio amžiaus ir ankstesnės prastesnės sergančiųjų būklės, vis tik tai manoma, kad pats COVID-19 taip pat gali turėti įtakos neurologinėms komplikacijoms.
Virusinės infekcijos gali būti pavojingos smegenų veiklai
Virusinės infekcijos gali paveikti smegenis, net jei virusas tiesiogiai neužkrėtė smegenų audinio. Pavyzdžiui, smegenų uždegimas arba encefalitas dažniausiai atsiranda dėl virusinės infekcijos. Šios infekcijos paprastai sukelia lengvus, į gripą panašius simptomus, tačiau kai jos paveikia smegenis, jos gali būti sunkios. Anksčiau kai kurie tyrėjai pastebėjo ryšį tarp infekcijų SARS-CoV ir MERS-CoV – koronavirusų, sukeliančių atitinkamai SARS ir MERS – ir centrinės nervų sistemos pažeidimo požymių. Manoma, kad ir naujasis koronavirusas taip pat gali būti susijęs su neurologiniais simptomais. Tačiau supratimas apie COVID-19 neurologinius padarinius vis dar išlieka pradiniame etape.
Vyresniems asmenims, sergantiems COVID-19, gali progresuoti išsėtinė sklerozė
Neseniai atliktame tyrime išsamiai aprašoma 43 žmonių savijauta ir sveikata, įtariamų ar jau turinčių teigiamus COVID-19 atsakymus, kurie buvo nukreipti į Nacionalinę neurologijos ir neurochirurgijos ligoninę Jungtinėje Karalystėje. Grupės amžius buvo platus – nuo 16 iki 85 metų.
Tyrimo komanda išanalizavo tiek klinikinius požymius, tiek smegenų skenavimo ir laboratorinių tyrimų rezultatus, ir ji yra pirmoji, kuri padarė tokio pobūdžio tyrimą. Ataskaitoje aprašomi 10 laikinų smegenų funkcijos sutrikimo ar encefalopatijos atvejų, kai pasireiškia delyras. Žmonės, kuriems pasireiškė delyras, buvo vyresni nei 50 metų ir jiems nustatytas sumišimas ir dezorientacija, o vienas asmuo netgi patyrė psichozę.
Dar 12 asmenų susirgo smegenų uždegimu. Daugumai šių žmonių pasireiškė įprastai retas sutrikimas, vadinamas ūmiu demielinizuojančiu encefalomielitu (ADEM), kurį sukelia virusinės infekcijos ir dėl kurio pažeidžiami mielino apvalkalai aplink nervus.
Tyrėjai pažymi, kad ADEM įprastomis aplinkybėmis dažniau būna nustatyta vaikams ir kad jie paprastai susiduria tik su vienu suaugusiu asmeniu per mėnesį, kuris sirgtų šiuo sutrikimu. COVID-19 neurologinių komplikacijų tyrimo laikotarpiu šis rodiklis padidėjo iki vieno atvejo per savaitę tarp suaugusiųjų. Dėl šio sutrikimo gali progresuoti baisi liga – išsėtinė sklerozė.
Guillain-Barré sindromas – žmogaus nervų sistema puola pati save
Tyrimo metu nustatyti ir 7 retos ligos – Guillain-Barré sindromo, neurologiniai sutrikimai, kuomet žmogaus imuninė sistema puola sveikus nervų tinklus. Šis sindromas dažnai susijęs su ankstesne infekcija ir taip pat apima mielino (nervinių skaidulų mielininio dangalo pagrindinės dalies) pažeidimą. Šis sindromas taip pat buvo anksčiau nustatytas 5 žmonėms, sirgusiems COVID-19 Italijoje.
Beje, nustatyti ir 8 insulto atvejai, kuriuos galimai paskatino užsikrėtimas COVID-19. Kai kurie sergantieji turėjo kitų neurologinių nusiskundimų, įskaitant kaukolės nervo disfunkciją ir smegenų abscesą (tai lokalus pūlingas darinys, susiformavęs vienoje ar keliose smegenų srityse.).
Sutrikusi imuninė sistemos veikla – kelias į neurologinius pakitimus ir ligas
Tačiau dar vis trūksta daugiau tyrimų šioje srityje, kad pilnai būtų įrodyta, jog neurologiniai COVID-19 simptomai yra tiesioginio nervų sistemos užpuolimo rezultatas. Norint tiksliai suprasti, kaip šiuos simptomus sukelia naujojo koronaviruso infekcija, reikės atlikti daugiau tyrimų. Tačiau panašu, kad neurologinius COVID-19 padarinius sukelia ne tik pats virusas, bet ir imuninis atsakas – sutrikusi imuninė sistemos veikla.
Kaulai yra organizmo kraujo gamykla. Kas sekundę kaulų čiulpai pagamina 3 milijonus raudonųjų kraujo kūnelių
Kitas faktas
Komentarai