Kenčiate nuo pokovidinio sindromo? Paprastas būdas sau padėti

Kenčiate nuo pokovidinio sindromo? Paprastas būdas sau padėti

Prieš kiek daugiau nei trejus metus pasauliui pirmąjį kartą smogė Covid-19 pandemija. Vieniems pacientams šis virusas nesukėlė beveik jokių sunkių sutrikimų, o štai kiti net ligai pasibaigus vis dar kenčia pokovidinio sindromo simptomus. Jei pakliūvate į pastarąją kategoriją ir vis dar negalite atgauti jėgų po sunkios Covid-19 infekcijos, norime pasidalinti paprastu metodu, kuris padės veiksmingai atstatyti jėgas ir sugrįžti į normalų gyvenimo ritmą.

 

Kas yra pokovidinis sindromas?

 

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, vidutiniškai 10-20 procentų Covid-19 virusu persirgusių pacientų patiria įvairaus sudėtingumo vidutinės arba ilgos trukmės poveikį sveikatai. Šis poveikis vadinamas pokovidiniu sindromu, kuriam dažniausiai būdingi keletas arba dauguma šių simptomų:

 

  • Apsunkintas kvėpavimas, nuovargis, atminties sutrikimai.
  • Padidėjęs nerimas.
  • Skonio ir uoslės praradimas.
  • Besitęsiantys krūtinės srities arba raumenų skausmai.

 

Kaip įveikti pokovidinį sindromą?

 

Vienas iš pagrindinių būdų įveikti pokovidinį sindromą – subalansuotas, nuoseklus fizinis aktyvumas. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, specialieji fizinio aktyvumo pratimai yra labai svarbūs sveikstant po sunkios formos Covid-19 ligos. Jie padeda padidinti fizinį pajėgumą, įgyti energijos, sumažinti dusulį, padidinti raumenų jėgą, pagerinti kūno pusiausvyrą ir koordinaciją, mąstymą, sumažina stresą, pagerina nuotaiką bei didina pasitikėjimą savimi.

 

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, prie aktyvesnės fizinės veiklos asmenys turėtų palaipsniui grįžti praėjus ne mažiau kaip 10 dienų nuo simptomų pradžios, kuomet savijauta pagerėja.

 

Nepradėkite sportuoti:

 

  • Jeigu sergate.
  • Būdingas temperatūrų svyravimas ( daugiau kaip 37.2)
  • Sunku kvėpuoti ramybės būsenoje.
  • Jaučiate skausmą ar spaudimą krūtinėje.

 

Kokią veiklą pasirinkti?

 

  • Išeikite pasivaikščioti

 

Vaikščiojimas yra vienas universaliausių ir visiems lengviausiai prieinamų fizinių pratimų, kurį gali atlikti beveik visi pacientai. Pasak gydytojų, svarbiausia pradėti pamažu – net jei prieš susergant Covid-19 infekcija buvote aktyvus, maratonuose dalyvaujantis žmogus, atsigaunant po ligos derėtų nepersistengti ir pradėti nuo 15 minučių pasivaikščiojimų lauke. Vėliau, kūnui sustiprėjus, laiką ir ėjimo tempą galima didinti iki pusvalandžio ar valandos.

 

  • Atlikite jogos pratimus

 

Joga skatina sąmoningumą, o tai labai svarbu sveikstant. Jei niekada nesate bandę jogos pratimų, užsirašykite į jogos klasę ar susiraskite jogos pratimų pavyzdžių „Youtube“ platformoje, svarbiausia – neskubėkite ir pradėkite nuo pačių lengviausių pozų. Atlikdami judesius atkreipkite dėmesį į savo kūno stipriąsias ir silpnąsias vietas. Taip pat per daug savęs nespauskite, jei pradedate jausti pernelyg didelį nuovargį ar trūksta oro, sustokite ir pailsėkite.

 

  • Važiuokite dviračiu

 

Važiavimas dviračiu suteikia galimybę leisti laiką lauke, pajudėti, bet tuo pat metu ši sporto rūšis tausoja sąnarius, o važiuojant lėtai nereikalauja didelės fizinės ištvermės. Žinoma, kaip jau minėjome anksčiau, pradėkite nuo trumpų distancijų – iš pradžių lėtai važiuokite du, tris kilometrus, o vėliau tempą ir atstumą didinkite iki jums įprastos ribos.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Visam kojos nagui užaugti reikia 12-18 mėnesių.

Kitas faktas