Kaip užkirsti kelią pasiutligei?

Kaip užkirsti kelią pasiutligei?

Rugsėjo 28 dieną buvo minima Pasaulinė pasiutligės diena. Ši pavojinga liga kasmet nusineša apie 55 000 gyvybių – jeigu būtinoji pagalba laiku nesuteikiama, pasekmės būna tragiškos.

Pasiutligė sutinkama 150 pasaulio šalių. Laimei, mūsų dienomis yra saugių vakcinų, galinčių sustabdyti ligos vystymąsi, tačiau pasiskiepyti reikia labai greitai – per artimiausias kelias valandas. Bėda tik ta, kad daugeliui besivystančių šalių gyventojų tokių vaistų kainos yra sunkiai įkandamos.

Kas yra pasiutligė?

Tai viruso sukeliama infekcinė liga, perduodama per užkrėsto gyvūno seiles (dažniausiai – įkandimo metu). Plisdamas virusas nepataisomai pažeidžia centrinę nervų sistemą.

Šia liga serga tiek laukiniai gyvūnai (vilkai, lapės, šakalai, skunkai ir kt.), tiek valkataujantys naminiai (šunys, katės ir pan.) Indijoje ją neretai platina ir šikšnosparniai.

Inkubacinis ligos periodas trunka nuo 10 dienų iki 3–4 mėnesių, ji pati tęsiasi nuo 5 iki 12 dienų. Pirmiausia šiek tiek pakyla temperatūra (iki 37,2–37,3 laipsnių), ligonis skundžiasi pablogėjusiu miegu ir nemiga, padidėjusiu nerimu. Vėliau smarkiai sustiprėja reakcija į pačius silpniausius dirgiklius – šviesą, garsus. Ligonis tampa agresyvus, prasideda haliucinacijos, kliedesiai, gali pasireikšti hidrofobija ir aerofobija. Galiausiai dėl sunkių kvėpavimo sutrikimų ištinka mirtis.

Ką daryti, jeigu jums įkando?

 

  • Nuplaukite žaizdą šiltu vandeniu su muilu (pageidautina – ūkišku, kadangi jis šarmingesnis). Taip pat jos apdorojimui tinka spiritas ir jodo tinktūra;
  • Pasistenkite sukelti gausų kraujavimą – tikėtina, kad į kraują patekęs virusas tokiu būdu pasišalins;
  • Skubiai kreipkitės medicininės pagalbos (nesvarbu, ar įkando laukinis, ar naminis gyvūnas – būtina kreiptis į gydytoją);
  • Gydykitės antibiotikais. Iš pradžių suleidžiama injekcija su antiserumu, kad antikūnai sunaikintų virusą, po to su pertraukomis suleidžiamos dar 5–6 injekcijos. Po paskutiniosios alkoholio negalima vartoti pusę metų;
  • Parodykite gyvūną veterinarui, kad įsitikintumėte, kad jis neserga pasiutlige. Katės, šunys ir kiti gyvūnai paprastai būna stebimi specialistų 10 dienų (ligos sukėlėjai perduodami dar prieš pasireiškiant ligos požymiams. Kitaip tariant – gyvūnas gali elgtis „normaliai“, tačiau būti ligos platintoju).

2 psl. »

Komentarai (1)

Rasa 2017-07-03 16:52
Bus tau