Tikrai kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime yra susižalojęs: ar su aštriu peiliu pirštą persipjovęs, ar tiesiog nugriuvęs. Taigi mokėti tinkamai pasirūpinti žaizda – tiesiog privaloma. Kaip tai daryti, kad ji užgytų greičiau ir be jokių nepageidaujamų pasekmių?
Ar žinojote, kad kraujavimas – tai natūrali apsauginė organizmo reakcija, padedanti išvalyti žaizdą nuo infekcijos? Kraujavimas iš nedidelių įpjovimų ar įbrėžimų įprastai greitai sustoja, tačiau jei nenorite laukti, paprasčiausiai apvyniokite žaizdą švariu bintu. Jei kraujas prasiskverbia, apvyniokite papildomą sluoksnį binto, nenuimant senojo.
Jei sužalojimas kiek didesnis, žaizdą nuplaukite po tekančiu šaltu vandeniu. Gerai apsižiūrėkite, ar į žaizdą nepateko joks svetimkūnis. Jeigu jis yra, pamirkykite alkoholyje pincetą ir atsargiai ištraukite svetimkūnį iš žaizdos. Tuomet išvalyti žaizdą nuplaukite muilu bei vandeniu (ne jodu, alkoholiu ar peroksidu) ir uždenkite švariu marlės gabaliuku ir paprasčiausia servetėle.
Tepaliukai, kurių sudėtyje yra antibiotikų, gali ne tik sudrėkinti žaizdą, bet ir sumažinti infekcijos riziką. Tepalas turėtų būti tepamas labai plonu sluoksniu. Jei tepalas alergizuoja – jo vartojimą nutraukite.
Žaizdą bet kuriuo atveju reikia uždengti: tam tinka tiek bintas, tiek paprastas medicininis pleistras. Dauguma žmonių laikosi nuomonės, kad “žaizdai reikia kvėpuoti”, tačiau tokiu būdu kyla tikimybė pasigauti infekciją. Šiuolaikiniai pleistrai pralaidūs orui, taigi žaizda ir tai “kvėpuos”.
Jeigu po pleistru jaučiate deginimą ar niežulį, gali būti, kad prasidėjo alerginė reakcija. Tokiu atveju žaizdą tiesiog apibintuokite arba išbandykite kitokį pleistrą.
Jeigu jaučiate danties skausmą, pridėkite prie danties gabaliuką svogūno. Skausmas turėtų atlėgti.
Kitas faktas
Komentarai (2)