Kaip iki greitosios atvykimo padėti insulto ištiktam žmogui?

Kaip iki greitosios atvykimo padėti insulto ištiktam žmogui?

Insultas – tai viena iš pačių pavojingiausių širdies ir kraujagyslių sistemos ligų. Mirštamumas nuo jos labai didelis, tačiau statistika galėtų nebūti tokia baisi ir rodyti visai kitus rezultatus, jeigu nukentėjusiajam būtų galima laiku suteikti kvalifikuotą pirmąją medicininę pagalbą. Jeigu žmogus, kuris atsiduria greta insulto ištikto asmens, žino, kaip elgtis šioje situacijoje iki tol, kol atvažiuos greitoji pagalba (o ji, kaip visi žinome, kartais gali užtrukti), tai gali ne tik išgelbėti gyvybę, tačiau taip pat ir padėti išvengti negrįžtamų patologinių pokyčių. Ką gi reikia žinoti apie insultą?

Insulto požymiai yra stiprus galvos skausmas ir jos svaigimas, sąmonės netekimas, pykinimas ir vėmimas, labai didelis mieguistumas, staigus trumpalaikis sąmonės praradimas, traukuliai. Paprastai visa tai pasireiškia hemoraginio insulto atveju (kitaip tariant, kai kraujas išsilieja į smegenis arba po jų dangalais). Taip nutinka dėl trūkusios galvos smegenų kraujagyslės (pavyzdžiui, jeigu kraujagyslės silpnos, o arterinis spaudimas aukštas).

Išeminio insulto atveju (kai smarkiai sumažėja tam tikrų smegenų dalių aprūpinimas krauju) šie požymiai paprastai būna ne taip išreikšti ir nelemia paciento būklės sudėtingumo. Pavyzdžiui, galvos skausmo ir svaigimo gali nebūti ir visai. Dėl sutrikusios kraujotakos pažeidžiamos tam tikros centrinės nervų sistemos sritys, atsakingos už atskiras funkcijas. Gali pasireikšti raumenų silpnumas galūnėse (vienos pusės rankoje ir kojoje), aptirpti pusė kūno, sutrikti kalba. Galimas dvejinimasis akyse, žvairumas.

Tad ką gi daryti, jeigu jūsų akivaizdoje žmogų ištiko insultas? Visų pirma – suimkite save į rankas ir pasistenkite nepanikuoti. Kai kviečiate greitąją pagalbą, reikia kaip galima smulkiau nupasakoti, kas tiksliai įvyko, kad atvyktų ne bendrosio pagalbos brigada, o specializuoti neurologai. Kol atvažiuos greitoji, nukentėjusįjį reikia paguldyti ir šiek tiek pakelti jo galvą (bet ne aukščiau kaip 30 laipsnių). Svarbu atidaryti orlaidę arba langą, kad į patalpą patektų daugiau oro, nuvilkti arba atlaisvinti varžančius drabužius.

2 psl. »

Komentarai (2)

BIRUTE 2014-03-08 09:48
Aciu,kas duoda teisingus pamokymus.
Panda 2012-04-05 21:50
Galėtumėte padaryti atskirą skyrelį pirmosios pagalbos, būtų labai naudinga

Ar žinote, kad...

Lietuvoje kasmet užregistruojama per 100.000 sezoninio gripo atvejų.

Kitas faktas